Producentka Zlatušková končí v České televizi. Na její podporu se podepisuje petice

Kultura Kultura
26. 2. 2016 9:36
Česká televize neprodlouží od příštího roku producentskou smlouvu Kamile Zlatuškové, která stála například za pořady Ptáčata, Třída 8.A nebo cyklem Zlatá mládež. Její odchod potvrdilo i vedení televize, s producentkou chce v budoucnu externě spolupracovat. Na podporu Zlatuškové vznikla online petice.
Kamila Zlatušková
Kamila Zlatušková | Foto: ČTK

Zlatá mládež, Ptáčata, K oblakům vzhlížíme, Koza. To jsou jedny z mnoha projektů, pod nimiž je podepsaná kreativní producentka Kamila Zlatušková a které reprezentovaly Českou televizi (ČT) na prestižních filmových festivalech včetně Berlinale.

V brněnském týmu kreativních producentů se teď chystají změny, které se dotknou i respektované producentky. Ředitel vývoje pořadů a programových formátů Jan Maxa se Zlatuškovou od příštího roku nepočítá. Píše o tom web Echo24.cz.

Na podporu kreativní producentky teď vznikla online petice, kterou podepsaly přes dvě stovky lidí. Názor, že Zlatušková zvýšila kvalitu a různorodost programu České televize, sdílejí například scenáristka Irena Hejdová, herec Vladimír Škultéty, dokumentaristé Jan Látal či Linda Jablonská nebo filmový publicista Kamil Fila.

Právě na Filově Facebooku se v pátek dopoledne k celé události vyjádřil i Jan Maxa z České televize, který chystá v týmu kreativních producentů změny. „Kamila Zlatušková není od ničeho odstřižena. Kamilu jsem ve středu odpoledne informoval, že jí nehodláme prodlužovat producentskou smlouvu, která jí končí 31. 12. 2016,“ napsal Maxa. Důvody svého rozhodnutí odmítl komentovat. Připustil, že se Zlatuškovou chce příští týden jednat o nové formě spolupráce.

„Jako producentka končím. (...) Tedy rozchod ve stylu – máme někoho jiného, ale chceme zůstat kamarádi,“ reagovala na Maxu Zlatušková, která rozhodnutí České televize respektuje.

Otevřený dopis vedení a Radě České televize vyjadřuje producentce podporu a vyzdvihuje oceňovaná díla jejího tvůrčího týmu, která vyvolávají společenskou diskusi. „To považujeme za jedno z nejdůležitějších poslání veřejnoprávního média. Její pořady o menšinách či snaha reflektovat na obrazovce samotné poslání média veřejné služby byly odvážnými počiny, za které jí právem náleží uznání nejen filmařské obce,“ píše se v petici, jejímiž autory jsou filmařka Kristýna Bartošová a muzikant Šimon Holý.

Zlatušková stojí jako kreativní producentka za dokumenty, které získaly Ceny české filmové kritiky (Show!), zvítězily na mezinárodním filmovém festivalu v Jihlavě (K oblakům vzhlížíme) nebo byly nominované na festivalu Berlinale (Koza).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy