Producentka Zlatušková končí v České televizi. Na její podporu se podepisuje petice

Kultura Kultura
26. 2. 2016 9:36
Česká televize neprodlouží od příštího roku producentskou smlouvu Kamile Zlatuškové, která stála například za pořady Ptáčata, Třída 8.A nebo cyklem Zlatá mládež. Její odchod potvrdilo i vedení televize, s producentkou chce v budoucnu externě spolupracovat. Na podporu Zlatuškové vznikla online petice.
Kamila Zlatušková
Kamila Zlatušková | Foto: ČTK

Zlatá mládež, Ptáčata, K oblakům vzhlížíme, Koza. To jsou jedny z mnoha projektů, pod nimiž je podepsaná kreativní producentka Kamila Zlatušková a které reprezentovaly Českou televizi (ČT) na prestižních filmových festivalech včetně Berlinale.

V brněnském týmu kreativních producentů se teď chystají změny, které se dotknou i respektované producentky. Ředitel vývoje pořadů a programových formátů Jan Maxa se Zlatuškovou od příštího roku nepočítá. Píše o tom web Echo24.cz.

Na podporu kreativní producentky teď vznikla online petice, kterou podepsaly přes dvě stovky lidí. Názor, že Zlatušková zvýšila kvalitu a různorodost programu České televize, sdílejí například scenáristka Irena Hejdová, herec Vladimír Škultéty, dokumentaristé Jan Látal či Linda Jablonská nebo filmový publicista Kamil Fila.

Právě na Filově Facebooku se v pátek dopoledne k celé události vyjádřil i Jan Maxa z České televize, který chystá v týmu kreativních producentů změny. „Kamila Zlatušková není od ničeho odstřižena. Kamilu jsem ve středu odpoledne informoval, že jí nehodláme prodlužovat producentskou smlouvu, která jí končí 31. 12. 2016,“ napsal Maxa. Důvody svého rozhodnutí odmítl komentovat. Připustil, že se Zlatuškovou chce příští týden jednat o nové formě spolupráce.

„Jako producentka končím. (...) Tedy rozchod ve stylu – máme někoho jiného, ale chceme zůstat kamarádi,“ reagovala na Maxu Zlatušková, která rozhodnutí České televize respektuje.

Otevřený dopis vedení a Radě České televize vyjadřuje producentce podporu a vyzdvihuje oceňovaná díla jejího tvůrčího týmu, která vyvolávají společenskou diskusi. „To považujeme za jedno z nejdůležitějších poslání veřejnoprávního média. Její pořady o menšinách či snaha reflektovat na obrazovce samotné poslání média veřejné služby byly odvážnými počiny, za které jí právem náleží uznání nejen filmařské obce,“ píše se v petici, jejímiž autory jsou filmařka Kristýna Bartošová a muzikant Šimon Holý.

Zlatušková stojí jako kreativní producentka za dokumenty, které získaly Ceny české filmové kritiky (Show!), zvítězily na mezinárodním filmovém festivalu v Jihlavě (K oblakům vzhlížíme) nebo byly nominované na festivalu Berlinale (Koza).

 

Právě se děje

Další zprávy