Prima mění jméno a vypustí regiony; ty se budou soudit

Kultura ČTK Kultura, ČTK
31. 12. 2011 13:20
Od 1. ledna bude místo Primy vysílat Prima family
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Společnost FTV Prima ukončí 1. ledna 2012 v 05:59 vysílání původního kanálu Prima a v 6:00 spustí nový program Prima family.

Oproti stávajícímu stavu bude vysílat bez regionálních vstupů provozovatelů regionálního televizního vysílání, mezi něž patří R1 studia - ZAK, Genus, TV Vysočina, TV Lyra, TV Morava a RTA studia - RTA Jižní Čechy, RTA Východní Čechy, RTA Jižní Morava a RTA Ostrava, a to na základě licenčních podmínek udělených tomuto programu. 

Ukončení vysílání programu Prima a zahájení vysílání nového programu Prima family v multiplexu 2 může od diváků vyžadovat přeladění programů na jejich set-top boxech či televizích vybavených DVB-T tunerem - v případech, kdy si nový program přijímač nenaladí automaticky sám.

Pro ty, kteří sledují televizi přes satelit, se nezmění nic, pro uživatele kabelových sítí by změnu kanálu měl provést automaticky provozovatel této kabelové televize.

České radiokomunikace na základě spuštění programu Prima family ukončí šíření analogového vysílání Primy v regionech Zlínska, Jesenicka a okolí. V těchto regionech, kde analogové vysílání Primy skončí a diváci zatím tento program nepřijímali digitálně, bude nezbytné naladění programu Prima family na jejich set-top boxech či televizních přijímačích vybavených DVB-T tunerem.

Prima vede v současnosti spor s RTA, která dosud vysílala na společných frekvencích s Primou, a domáhá se přístupu do jejího vysílání i od 1. ledna. RTA kvůli tomu podala žalobu na protiprávnost takového kroku a zároveň požádala o předběžné opatření, aby jí byl přístup do vysílání nového programu umožněn.

Podle informací serveru Euro.cz Městský soud v Praze nevyhověl žádosti RTA, aby jí byl umožněn přístup do vysílání Prima Family do té doby než rozhodne soud.

"Po Novém roce se poradíme o dalších právních krocích. Každopádně nám začne nabíhat nenávratná škoda. My jsme se nijak neprovinili a přitom máme licenci, kterou nemůžeme naplňovat," řekl výkonný ředitel RTA Pavel Zuna.

RTA se také obrátila na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, která se sejde nejdříve po Novém roce, na Český telekomunikační úřad i na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby zasáhly.

Argumentuje zejména tím, že původní celoplošnou licenci získala nejdříve metropolitní Premiéra (dnes Prima) díky spojení s regionálními vysilateli. A že právě tehdejší licenční podmínky zajišťují regionálním televizím přístup do jejího vysílání do roku 2018.

Podle Primy agentura RTA údajně šíří nepravdivá tvrzení o nárocích na připojování do programu Primy až do roku 2018. Prima proto ve sporu s RTA podala trestní oznámení a žalobu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy