Prima mění jméno a vypustí regiony; ty se budou soudit

Kultura ČTK Kultura, ČTK
31. 12. 2011 13:20
Od 1. ledna bude místo Primy vysílat Prima family
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Společnost FTV Prima ukončí 1. ledna 2012 v 05:59 vysílání původního kanálu Prima a v 6:00 spustí nový program Prima family.

Oproti stávajícímu stavu bude vysílat bez regionálních vstupů provozovatelů regionálního televizního vysílání, mezi něž patří R1 studia - ZAK, Genus, TV Vysočina, TV Lyra, TV Morava a RTA studia - RTA Jižní Čechy, RTA Východní Čechy, RTA Jižní Morava a RTA Ostrava, a to na základě licenčních podmínek udělených tomuto programu. 

Ukončení vysílání programu Prima a zahájení vysílání nového programu Prima family v multiplexu 2 může od diváků vyžadovat přeladění programů na jejich set-top boxech či televizích vybavených DVB-T tunerem - v případech, kdy si nový program přijímač nenaladí automaticky sám.

Pro ty, kteří sledují televizi přes satelit, se nezmění nic, pro uživatele kabelových sítí by změnu kanálu měl provést automaticky provozovatel této kabelové televize.

České radiokomunikace na základě spuštění programu Prima family ukončí šíření analogového vysílání Primy v regionech Zlínska, Jesenicka a okolí. V těchto regionech, kde analogové vysílání Primy skončí a diváci zatím tento program nepřijímali digitálně, bude nezbytné naladění programu Prima family na jejich set-top boxech či televizních přijímačích vybavených DVB-T tunerem.

Prima vede v současnosti spor s RTA, která dosud vysílala na společných frekvencích s Primou, a domáhá se přístupu do jejího vysílání i od 1. ledna. RTA kvůli tomu podala žalobu na protiprávnost takového kroku a zároveň požádala o předběžné opatření, aby jí byl přístup do vysílání nového programu umožněn.

Podle informací serveru Euro.cz Městský soud v Praze nevyhověl žádosti RTA, aby jí byl umožněn přístup do vysílání Prima Family do té doby než rozhodne soud.

"Po Novém roce se poradíme o dalších právních krocích. Každopádně nám začne nabíhat nenávratná škoda. My jsme se nijak neprovinili a přitom máme licenci, kterou nemůžeme naplňovat," řekl výkonný ředitel RTA Pavel Zuna.

RTA se také obrátila na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, která se sejde nejdříve po Novém roce, na Český telekomunikační úřad i na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby zasáhly.

Argumentuje zejména tím, že původní celoplošnou licenci získala nejdříve metropolitní Premiéra (dnes Prima) díky spojení s regionálními vysilateli. A že právě tehdejší licenční podmínky zajišťují regionálním televizím přístup do jejího vysílání do roku 2018.

Podle Primy agentura RTA údajně šíří nepravdivá tvrzení o nárocích na připojování do programu Primy až do roku 2018. Prima proto ve sporu s RTA podala trestní oznámení a žalobu.

 

Právě se děje

Další zprávy