Přicházejí vtipní vědci, kteří nesbírají kosti

Radomír D. Kokeš
7. 4. 2009 13:25
Prima Cool začíná vysílat Teorii velkého třesku
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Televizní komediální seriál The Big Bang Theory, který bude od úterý další akvizicí nové stanice Prima Cool, přišel s nápadem, který není nutné hned označovat za originální. Z "asociálních" jedinců typu vědců, intelektuálů, popkulturních fanoušků nebo informatiků se udělají hrdinové, kteří budou nuceni svůj životní styl konfrontovat s ,normálními' lidmi.

Už tu byli britští předchůdci jako Spaced nebo IT Crowd, americké filmy Kevina Smithe, dramatické seriály jako CSI nebo dramaticko-komediální Sběratelé kostí. Právě ti se The Big Bang Theory blíží mnohem víc než často zmiňovaní Ajťáci.

Foto: Aktuálně.cz

Ale zatímco v případě "Kosťáků" se konfrontace odehrává na poli kriminálním, The Big Bang Theory rozvijí nápad v rámci žánrem méně svázané situační komedie čerpající z modelu Přátel.

Bizarní přátelství nespojitých světů

Seriál popisuje běžný život pěti postav: skupiny čtyř geek/nerd vědců (teoretických fyziků a kybernetika) a jedné průměrné mladé slečny jménem Penny. Ta se jednoho dne přistěhuje do bytu, který je na stejném patře přes jako byt dvou (více a méně) geniálních vědátorů Sheldona a Leonarda. Ti mají ještě dva méně geniální, zato mnohem podivnější přátele (Wolowitz, Raj), kteří je skoro denně navštěvují.

Slovo dá slovo a sociálně nespojité světy se spojí v bizarním přátelství. Podobně jako ve Sběratelích kostí je tu jeden non-nerd jedinec a čtveřice různě ujetých magorů; ty spojuje jedna oblast vědění a cizák se musí řádně ohánět, aby se vyznal.

Foto: Aktuálně.cz

Penny v prvních dílech působí jako nijak zvlášť chytrá (= blbá) a spíš nějak tak sympatická než opravdu zájmu hodná hrdinka, která určitě nesestaví funkční sylogismus. Skoro modelový asociální geek Leonard je naopak za totálního mimoně, a navíc se do Penny okamžitě zamiluje.

Génius Sheldon mluví v dlouhých překombinovaných větných konstrukcích. Ind Raj - který se bojí žen tak moc, že před nimi není schopen mluvit - komunikuje jen prostřednictvím více či méně plachých pohledů.

A sexistický židovský blázen Wolowitz naopak v extrémnosti svého projevu šokuje pokaždé, když promluví. U Raje a Wolowitze se navíc potvrzují snad všechny zobrazující kulturní stereotypy, jaké vás napadnou.

Pro naivní i zasvěcené diváky

Foto: Aktuálně.cz

Postupně se ovšem seriál přesouvá do umírněnější podoby, kde se Penny stává chytřejší, byť její inteligence je hlavně sociální; tedy ta, která ostatním hrdinům zoufale chybí. Leonard je zase nesrovnatelněji normálnější, Raj víc mluví a Wolowitz se z čiré karikatury nadrženého židovského geeka mění v plastičtější postavu.

Jen z roztomile rainmanovského génia Sheldona se po sedmi dílech - pak měl seriál kvůli stávce pauzu - vyklube karikatura vědecky nesmírně nadaného, ale společensky nesnesitelného sociopata, který svými znalostmi, návyky a chováním terorizuje (byť vtipně) svět kolem sebe.

Humor seriálu funguje na několika úrovních a předpokládá různé typy diváků: naivní a zasvěcené. Naivním podává dostatečné množství vodítek, aby se zasmáli, i když vlastně nepochopí, čemu přesně a připadá jim vtipná pouhá skutečnost, že jsou ti hrdinové divní.

Zasvěcení se vyznají v popkultuře, v užším případě se pohybují v prostředí geek-fanoušků popkultury, v ještě užším i v akademickém světě - a v nejužším životní styl (a myšlení) hrdinů poměrně věrně kopíruje jejich vlastní existenci. Tím pádem je pro ně vtipné nejen to, že hrdinové NĚJAK komunikují a existují, ale o ČEM komunikují a v ČEM přesně kopírují nějaké modely žití.

Foto: Aktuálně.cz

V čem je vtip Dopplerova jevu

V předstávkové části první řady pozorujeme, jak jde Sheldon v noci tajně k Penny do bytu uklidit, protože její životní prostor je zoufale nesystematický, poté jsou hrdinové pozváni na maškarní bál, kde se nikdo nevyzná v jejich dokonale promyšlených kostýmech;  zejména Sheldonova maska „Dopplerův jev" vyvolá zmatek. Konflikt je tu veden v rovině „divní x normální".

V dalších částech první a druhé řady už pak sledujeme mnohem více život uvnitř vydělené sociální skupiny, kde se odlišují životní styly jednotlivých „divných". Okolní svět se postupně víc a víc odřezává - a Penny se z pozice ,těch venku' dostává do pozice ,jedna z nich'.

Může se tedy zdát, že struktura epizod je neměnná a dá se dopředu předpokládat: Sheldon bude mluvit a jednat přehnaně komplikovaně, Leonard se ztrapní, Raj bude konfrontován se ženou, Wolowitz udělá nějakou šílenost a Penny ze svých kamarádů málem klepne.

Foto: Aktuálně.cz

Z větší perspektivy je ale postupná proměna zřetelná. Navíc si seriál vytváří poměrně důkladnou fikční encyklopedii, takže i naivní divák do některých aspektů světa hrdinů může postupně proniknout.

Vše se prostě odvíjí například od toho, jestli se ve chvíli, kdy neví, co je Dopplerův jev, jen se zasměje absurditě nápadu za něj jít na maškarní večírek, nebo si ho urychleně ve slovníku vyhledá

A protože autor článku má s hrdiny The Big Bang Theory nebezpečně mnoho společného, tak pro jistotu jednoduše: Je to skvělé, je to vtipné (za předpokladu, že vám připadá vtipné, když jde někdo oblečený za fyzikální jev), je to i výborně zahrané a za pokus to určitě stojí (snad se povedl dabing).

Nechť vás během recepce (makro)fikčního světa seriálu fungujícího v rámci několika různých diskurzů na poli sémanticko-syntakticko-pragmatického uspořádání provází Síla.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy