Představitel vrchního inspektora Derricka zemřel

Pavel Turek, tur
15. 12. 2008 17:40
Horst Tappert podlehl vlekoucí se nemoci
Foto: Aktuálně.cz

Mnichov - Představitel nejslavnějšího německého detektiva Stephana Derricka zemřel v sobotu 13. prosince v mnichovské klinice po dlouhé nemoci. "Jeho stav se v posledních dnech značně zhoršil," prohlásila manželka Horsta Tapperta Ursula, ovšem žádné další podrobnosti o průběhu jeho nemoci neuvedla.

Celkem v 281 dílech se objevila charakteristická vytáhlá figura vrchního inspektora s kamenným výrazem a v zplihlém - ovšem neováleném - baloňáku. Což je jeden z vnějších znaků, který Derricka odlišuje od jeho kalifornského předobrazu Columba.

Nejúspěšnější exportní artikl německé televize, který znali i čeští diváci, Tappertovi jako jedinému německému herci zajistil skutečnou proslulost po celém světě včetně fanklubů v Koreji, Číně i Jihoafrické republice. Byl vysílán od roku 1974 až do roku 1998, kdy jej Tappert pro svůj pokročilý věk opustil. Dosud ale zůstává nepřekonaným nejdéle sloužícím německým televizním policistou.

Foto: Archiv

Seriál vznikl jako spin-off do té doby úspěšného seriálu Der Komissar, v němž již předtím vystupoval herec Fritz Wepper coby představitel přitroublého a věčně nechápajícího „Watsona" Harryho Kleina. V německém prostředí ostatně zlidověla hláška „Harry, hol schon mal den Wagen" - ačkoli údajně nikdy v tomto znění žádné epizodě nezazněla.

V ostré konkurenci oblíbených německých krimiseriálů - v té době byl již rozběhnutý projekt ARD Místo činu - si Derrick udržel kontinuitu právě díky jednomu konstantnímu představiteli a vůli tvůrců přizpůsobovat schémata epizod dobovému vkusu.  Od „columbovského" prozrazení na začátku až k pozdějšímu vyšetřování metodou „kdo to udělal?"

 Unikát svého druhu je také to, že všechny díly napsal jediný scénárista Herbert Reinecker. Svého času aktivní člen Hitler-Jugend a sympatizant nacistického režimu.

Horst Tappert získal v roce 1988 za roli Derricka nejvyšší státní vyznamenání, Spolkový kříž za zásluhy, s odůvodnění, že se zasloužil o propagaci Německa ve světě. Nakolik Německu prospělo, že je zde v impozantním součtu takřka tří set epizod prezentován Mnichov jako město zla, je otázka - ovšem Derrickovi nejenže věnoval esej Umberto Eco, ale seriál se stal i oblíbeným televizním programem papeže Jana Pavla II.

Horst Tappert jako Derrick.
Horst Tappert jako Derrick. | Foto: Wikipedia

Mimoto Derrick disponuje vcelku impozantním seznamem německých a rakouských herců, kteří seriálem prošli. V epizodních rolí padouchů, obětí nebo podezřelých se objevili Horst Buchholz, Klaus Maria Brandauer, Armin Müller-Stahl nebo pozdější komisař Schimanski, Götz George.

Poslední návrat k Derrickovi Tappert učinil v roce 2004, kdy svému detektivovi alespoň propůjčil hlas v animované- nutno dodat, že velmi zoufalé a nevtipné - parodii nazvané Derrick - Die Pflicht ruft!

Poslední rozhovor poskytl médiím letos v květnu u příležitosti svých osmdesátých pátých narozenin: „Žiji v ústraní. Chráním si klid, který mám se svou ženou. Neudržuji ani kontakty se starými kolegy, většina z nich je stejně po smrti. Já bych tu ale rád ještě nějaký čas vydržel."

 

Právě se děje

Další zprávy