Česko-čínský seriál o asijském Schindlerovi zaujal i Američany. Čeští diváci ho uvidí až za rok

Lenka Havelková
29. 3. 2016 13:21
Čeští a čínští filmaři představili první koprodukční televizní seriál Poslední vízum. Premiéra proběhne v Číně v září, ta česká je naplánovaná na příští rok. Seriál se natáčel převážně v České republice a objeví se v něm například Jan Révai, Vlastina Svátková či bývalá Miss ČR Kateřina Sokolová. Děj vychází z reálného životního příběhu čínského velvyslance, který za druhé světové války zachránil tisíce židů před koncentračními tábory.
Poslední vízum - trailer | Video: Twin Star Film

Osmidílný televizní seriál inspirovaný skutečnými událostmi natočili čínští a čeští filmaři za tři měsíce. Jako lokace posloužila místa v Praze, Liberci či Terezíně.

Příběh se odehrává v roce 1938 ve Vídni, hlavním hrdinou příběhu je čínský konzul Feng-Šan-Ho, kterému se po jeho smrti začalo přezdívat čínský Oskar Schindler. Ten stejně jako Schindler až do své smrti nikomu neprozradil, že během druhé světové války, kdy pracoval jako konzul ve Vídni, zachránil asi čtyři tisíce židů. Vydával jim víza a pomáhal vycestovat z Evropy.

V hlavních rolích se vedle čínských herců objeví Jan Révai jako důstojník gestapa a Vlastina Svátková jako jeho družka Vera. „Každý se diví, proč pořád dostávám tak negativní role, ale stačí se podívat na můj obličej, já nic jiného už hrát asi nemůžu,“ vtipkoval na tiskové konferenci představitel Hanse Jan Révai.
Příležitost také dostala mladá slovenská herečka Natalie Germani a Kateřina Sokolová. Pro bývalou Miss ČR byl seriál filmovým debutem. „Začátky byly krušné, byla jsem před kamerou dost nervózní. Natáčení vnímám jako obrovskou životní lekci,“ zhodnotila začínající herečka.

Televizní premiéra je v Číně naplánovaná na letošní září. Čeští diváci uvidí Poslední vízum nejdříve začátkem roku 2017. Producent Steve Lichtag zatím nechce prozradit, se kterou z českých stanic probíhá jednání. O historický seriál mají také zájem stanice z Evropy, Izraele či americká Fox.

Poslední vízum je zatím největším česko-čínským projektem, který se u nás natáčel. Generální manažer projektu Zhu-Kai přiznává, že koprodukce nebyla v začátcích úplně jednoduchá. „Kulturní a jazyková bariéra nám dělala problém, během natáčení si však herci mezi sebou vytvořili důvěru,“ uvedl Zhu-Kai z čínské Omnijoi Media Corporation. „Vyzkoušeli jsme si, že jsme schopni natočit v podstatě osm celovečerních filmů za tři měsíce,“ dodal koproducent za českou stranu Steve Lichtag z Twin Star Film.

Natáčení trvalo 130 dnů a podílel se na něm 250členný česko-čínský štáb. Historický seriál bude mít celkem osm dílů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy