Kazma si vystřelil z pořadu Prostřeno. Odhalil praktiky reality show a poukázal na málo známou nemoc

Magazín Magazín
Aktualizováno 17. 5. 2017 15:29
Ve středu vyšel na Streamu další díl pořadu One Man Show, jenž odhaluje realitu březnových dílů Prostřeno se soutěžícím Karlem, údajně trpícím Touretteovým syndromem. Ve skutečnosti se však jednalo o najatého herce, který předstíral IT specialistu spícího v rakvi a žijícího se slepicí jménem Babiš. Najatý byl i jeho "protihráč" Pavel. O tom, že Karel a Tomáš byli nastrčení, se už od konce března spekuluje na sociálních sítích, protože nebylo tak těžké najít si na internetu informace, které to potvrzovaly. Nevědělo se však, že se Kazma do pořadu doslova "naboural". Štáb One Man Show tvrdí, že chtěl poodhalit zákulisí těchto reality show a zároveň pomoci kolegovi, který syndromem trpí.
Najatý herec v Prostřenu předstíral Touretteový syndrom a spal v rakvi | Video: FTV Prima

Březnové Prostřeno na Primě s IT specialistou Karlem Ondrkou, který údajně trpí Touretteovým syndromem, se stalo možná nejznámějším dílem v dějinách tohoto pořadu o vaření.

Exot Ondrka s dvaceti dioptriemi, permanentní erekcí, slepicí Babiš a rakví místo postele je však ve skutečnosti herec najatý pořadem One Man Show na Streamu. Pravdu se mohla televize Prima dozvědět ve středu, kdy se díl o zosnovaném televizním skandálu objevil na internetu.

Po odvysílání pořadu na Primě byl Karel Ondrka podle Kazmy Kazmitche, moderátora pořadu One Man Show, nejvyhledávanějším hercem na Česko-slovenské filmové databázi (ČSFD) hned po Emmě Watsonové.

Televize Prima v reakci na pořad na Streamu uvedla, že děkuje Kazmovi a všem jeho kolegům za to, že postavili pořad o vaření na úroveň fenoménů, jako je mistrovství světa v hokeji nebo Český lev.

Karla Ondrku nastrčil Kazma. Podívejte se, jak se představoval v Prostřenu | Video: FTV Prima

Sdělila rovněž, že Kazma alespoň lidi přesvědčil, že pan Ondrka nebyl najat přímo Primou. O tom již od konce března spekulovali lidé na YouTube a na sociálních sítích, kteří našli Karla Ondrku v herecké databázi ČSFD a našli si i údaje na jeho facebookových stránkách, které příliš neodpovídaly tomu, co předváděl v pořadu.

Někteří uživatelé sociálních sítí rovněž už na konci března odhalili, že nastrčený byl i jeho údajný protihráč Pavel, a dokonce i našli informaci, že Karlovo vaření se natáčelo v bytě, který Pavel pronajímá. Mnohá Kazmova odhalení tak již byla  odhalena. To zásadní se ale nevědělo - že se do pořadu Kazma skoro doslova naboural, když Karlovy akce řídil důmyslně schovaný v inkriminovaném bytě.

Co dokážou televize v honbě za sledovaností

Aby Karla Ondrku do Prostřena vybrali, rozhodl se štáb One Man Show udělat z něj podivína, který bydlí v centru Prahy a pravidelně ze sebe vyráží sprostá slova. "Zajímá nás, co všechno jsou ochotné dnešní televize skousnout v honbě za sledovaností," řekl Kazmitch v díle s názvem Odhalení největšího televizního skandálu v Česku.

Tvůrci One Man Show chtěli mít vše pod kontrolou, aby nebyl komplot odhalen, což se jim nakonec až tak nepovedlo. Jen uživatelé sociálních sítí určili špatného viníka - TV Primu.

Ondrkovi dali Kuzma a spol. do ucha miniaturní sluchátko, díky kterému byl neustále ve spojení se štábem.

Natáčení medailonku do Prostřena probíhalo v jedné z budov Seznamu, v místnosti s polopropustným zrcadlem. Diváci Streamu se tak můžou dívat, jak Kazmitch sedící za zrcadlem radí do sluchátka Karlovi, která sprostá slova má říct. Kameramani pořadu Prostřeno nemůžou udržet smích a produkční je upozorňuje, že se jedná o naprosto neprofesionální chování.

Reality show v reality show

Podobný trik s propustným zrcadlem využil štáb One Man show také v domnělém Karlově bytě, který si upravili ze čtyřpokojového na dvoupokojový. Ve dvou skrytých místnostech si udělal štáb zázemí své reality show. Po celém bytě umístili spoustu skrytých kamer. "A štáb Prostřena dodnes neví, že se stal součástí naší reality show," uvedl Kazmitch.

Zbytek místností upravili tak, aby byl obrázek rádoby exota Karla kompletní. Na toaletu tak vyvěsili plakáty spoře oděných žen, do vany dali rybičky, řasy, rohlíky a nafukovacího dinosaura. Do obývacího pokoje přidali rakev, vedle ní umístili klec se slepicí jménem Babiš a spoustu plakátů s polonahými staršími ženami. V kuchyni rozmístili na jeden stůl veškeré nádobí a potraviny. A přidali také speciální troubu. Ta vydávala hotové jídlo, které se ale od toho, jež Karel předtím připravoval, zcela lišilo.

Ačkoliv byl Karel Ondrka v Prostřenu, vařit neumí. Jídlo tak připravovali v restauraci v domě, kde momentálně vaří i michelinský kuchař Oldřich Sahajdák. "Je jedním ze tří kuchařů v České republice pyšnících se michelinskou hvězdou. No a právě on teď o pár pater níž se svým týmem připravuje úplně stejné menu jako Karel. Jenže z těch nejluxusnějších surovin a nejlíp, jak dokáže," popsal Kazmitch.

A tak zatímco Ondrka matlal menu z nejhorších surovin podle instrukcí Romana Vaňka, šéfa Pražského kulinářského institutu, podával skrytý štáb do falešné trouby hotové pokrmy přes okno bytu. Nikdo ze štábu Prostřena nepojal žádné podezření. Od prozrazení skrytých kamer přitom kolektiv One Man Show dělila tenká stěna. "Stačí, aby někdo kýchl, a okamžitě nás uslyší," komentoval průběh moderátor. Ve falešných místnostech byli celkem patnáct hodin.

Gastrofyzikovi jídlo od michelinského kuchaře nechutnalo

Výsledky však stojí za to. Skryté kamery ukázaly, jak se štáb Prostřena snaží být na oko empatický, přitom Karla přes SMS pomlouvají u svých známých. Nebo jak vyvolávají konflikty mezi soutěžícími.

Destruktivní záchvat Ondrky měl být pro štáb kolem Kazmitche zárukou toho, že tento díl Prostřeno vstoupí do dějin televizního vysílání a napíšou o něm také další média. Což se stalo.

Pořad kromě intrik produkce Prostřeno také ukázal, že ne všichni lidé jsou gastroexperti. K pokrmu michelinského kuchaře Sahajdáka totiž gastrofyzik Viktor, manžel těhotné soutěžící Lindy, řekl, že mu nechutná a čekal něco jiného. "Opravdu jsem odmítl doslova a do písmene se toho dotknout…" řekl kameramanovi muž, jenž by měl coby odborník na gastrofyziku rozumět vlastnostem, výběru, přípravě a kombinaci potravin.

Manipulace se soutěží pro dobrou věc

Že lze manipulovat také s výsledkem soutěže, ukázala také domluva štábu One Man Show, který Karla i Pavla instruoval k tomu, aby dali nejvyšší hodnocení důchodkyni Janě, která tak Prostřeno vyhrála. "Schválně si pusťte tenhle díl Prostřena ještě jednou. Teď už ale s vědomím toho, co je na druhé straně," uzavírá odhalení Kazmitch.

Na konci pořadu se diváci také dozvídají, co za celým komplotem je. Nápad reality show v reality show napadl štáb kvůli jednomu z jeho členů - Markovi Kotalíkovi, který Touretteovým syndromem trpí.

"Televize Prima a také tvůrci Prostřena by rádi ocenili skutečnost, že celá tato akce měla v konečném důsledku osvětový charakter a Kazma a jeho tým pomohli alespoň částečně veřejnosti osvětlit problematiku nemoci zvané Touretteův syndrom," uvedla ve svém prohlášení televize.

Většina lidí totiž tuhle neuropsychiatrickou poruchu nezná. Projevuje se pohybovými a zvukovými tiky a často se vyskytuje spolu s dalšími poruchami chování, jako je hyperaktivita s poruchou pozornosti nebo sebepoškozování. V České republice pomáhá lidem trpícím tímto syndromem a jejich rodinám občanské sdružení ATOS.

Podle jeho předsedy Ondřeje Fialy považuje mnoho lidí projevy syndromu za opilost, vliv drog nebo bláznovství. "Lidi s Touretteovým syndromem bývají pak často terčem posměchu, šikany ve škole, a to je pak ten největší problém," uvedl v pořadu Fiala.

Díl One Man Show s využitím pořadu Prostřeno měl proto posloužit i jako osvěta, aby se více lidí dozvědělo, co to vlastně Touretteův syndrom je a jak se projevuje. A to se tvůrcům povedlo, podle moderátora se totiž slovní spojení stalo po odvysílání Prostřena nejvyhledávanějším heslem na českém internetu. Sociální sítě nicméně již od konce března přinášejí další a další názory, že herecké etudy Karla Touretteův syndrom připomínají jen vzdáleně. To ovšem nic nemění na faktu, že se nemoc dostala do povědomí veřejnosti.

Mám pocit, že žiju, když se dívám na lidi kolem sebe, tak jsem prožil několik životů svých vrstevníků, říká moderátor Kamil "Kazma" Bartošek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 36 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy