Podzimní ČT se vyhne atomové válce o diváka

Jan Gregor Jan Gregor
10. 8. 2012 8:17
ČT nabídne od září Vyprávěj i Zdivočelou zemi, Na stojáka i Bakaláře
Jednou z podzimních novinek na ČT je talk show Na forbíně TM s Tomášem Matonohou.
Jednou z podzimních novinek na ČT je talk show Na forbíně TM s Tomášem Matonohou. | Foto: ČT

Praha - Jako poslední z trojice velkých televizí představila ve čtvrtek před polednem své podzimní programové schéma Česká televize. Z původních nových formátů se diváci můžou těšit například na seriál o ženách ve středním věku s názvem Ententýky, na Tomáše Matonohu coby moderátora divadelní talk show Na forbíně MT nebo na publicistické pořady Tísňová linka a Stopy, fakta, tajemství.

Jak ale poznamenal programový ředitel Milan Fridrich: „Jedním z největších postulátů pro přípravu podzimního schématu byla tradice." A tak největším diváckým tahákem patrně budou od září stále pořady, které diváci dobře znají: nové řady seriálů Zdivočelá země a Vyprávěj nebo další série populární taneční reality show StarDance.

Lukáš Pavlásek v show Na stojáka.
Lukáš Pavlásek v show Na stojáka. | Foto: ČT

Ředitelé na stojáka

Součástí sázky na tradici bude bohužel i návrat k normalizačním archivům. Viktor Preiss provede diváky vybranými kousky z diváckých příběhů v cyklu s všeříkajícím názvem Nejlepší Bakaláři. Vedle nostalgických návratů do minulosti se ovšem program zaměří i na mladé diváky. Proto ČT v licenci HBO do vysílání zakoupila populární show Na stojáka.

Tváře tohoto pořadu Miloš Knor a Lukáš Pavlásek se postarali o parodický úvod tiskové konference, když se v komicky retardovaném duchu představili jako nový generální, respektive programový ředitel veřejnoprávní televize.

Opravdový šéf programu Milan Fridrich okomentoval podzimní vysílací schémata konkurentů ČT jako „malou atomovou válku o diváka". Dodal, že veřejnoprávní televize se soupeření Novy a Primy o pozici komerčního lídra na trhu nijak zvlášť netýká. „Naše schéma nestavíme proti nikomu," zdůraznil. 

Generální ředitel Petr Dvořák prezentoval statistiku sledovanosti za uplynulých sedm měsíců, z níž vyšlo, že skupina kanálů ČT měla od ledna do července průměrný celodenní share ve výši 30,2 procenta. V meziročním srovnání se pak tento podíl na sledovanosti zvýšil o 2,42 procentního bodu.

Jitka Schneiderová v seriálu Ententýky.
Jitka Schneiderová v seriálu Ententýky. | Foto: ČT

Možná i proto nemění ČT nic velkého na profilaci svých dvou hlavních kanálů. Jednička se v prime-timu bude i na podzim věnovat hlavně českým seriálům a mainstreamové zábavě. Hlavní vysílací čas na Dvojce bude patřit českým i zahraničním dokumentům, publicistice a alternativnímu humoru.

Vyprávěj v novém miléniu

Tiskové konference se zúčastnili tvůrci programových pilířů i nových formátů. Páteční stálice Vyprávěj nabídne svou na dlouho poslední šestnáctidílnou sérii. Děj seriálu začne Palachovým týdnem a přes revoluci a devadesátá léta se propracuje až do roku 2005. Diváci zažijí s hrdiny seriálu řadu historických mezníků: od prvních svobodných voleb, přes zasedání MMF v Praze či jedenácté září až po povodně v roce 2002. „Tahle řada je zcela jistě poslední, protože jinak by se z retro seriálu musel stát sci-fi seriál," okomentoval představení nových dílů Petr Dvořák.

Libuše Bittnerová z pořadu Můžeme dál?
Libuše Bittnerová z pořadu Můžeme dál? | Foto: ČT

Protiváhu selankovitému seriálu bude dělat čtvrtá a také poslední řada Zdivočelé země. I tato sága, o níž scenárista Jiří Stránský poznamenal, že se v ní pokoušel lézt komunistům pod kůži, dospívá do období těsně po sametové revoluci a sám sebe si na počátku prvního dílu ještě stihl zahrát Václav Havel.

Seriál Ententýky představil producent Pavel Anděl. Patnáctidílný seriál o partnerských a rodičovských vztazích si prý zachovává jistou intimitu a realističnost: „Děti v něm nejsou jen roztomilou kulisou, ale středobodem světa."

Další novinka, soutěžní show Můžeme dál?, nahradí v podvečerním čase ve všedních dnech před zprávami Taxík, který podle Milana Fridricha „nekončí, ale projde generální opravou". Moderátoři Miluše Bittnerová a Tomáš Měcháček budou navštěvovat domácnosti ve městech po celé republice a zkoušet obyčejné Čechy z místních reálií.

Dřívější reportér TV Nova Stanislav Motl přenese z Českého rozhlasu na televizní obrazovku svůj historicko-investigativní cyklus Stopy, fakta, tajemství. Odborník na tajemství zejména z období druhé světové války se vydá například po stopách takzvané akce T4, která v letech německého nacionálního socialismu znamenala organizovanou smrt tisíců duševně nemocných lidí.

Iveta Toušlová ochutnává Slovensko s hrnčířem Petrem Vozárikem.
Iveta Toušlová ochutnává Slovensko s hrnčířem Petrem Vozárikem. | Foto: ČT

Bubeník Stropnický a poeta Sobota 

Autentický pohled na reálné kriminální případy přinese Tísňová linka s moderátorem Mirkem Vaňurou. Iveta Toušlová stojí za pořadem Rub a líc. Magazín o fenoménech doby bude zkoumat klady a zápory takových témat, jako je plastická chirurgie, tajné služby, partnerství se slavným nebo partnerství po čtyřicítce. Kromě toho se Toušlová v roli průvodce bude učit poznávat krásy a pamětihodnosti našich východních sousedů v pořadu Toulavá kamera ochutnává Slovensko.

Vztah s našimi bývalými bratry bude také výchozím bodem nového dvanáctidílného dokumentárního cyklu Sbohem, Československo, za nímž stojí jako vedoucí projektu Čestmír Franěk.

Stanislav Motl v pořadu Stopy, fakta, tajemství
Stanislav Motl v pořadu Stopy, fakta, tajemství | Foto: Rostislav Šimek

V oblasti zábavy bude ČT kromě pořadu Na stojáka hodně sázet na příležitostného účastníka téhle show Tomáše Matonohu. Pořad Na forbíně TM se bude natáčet v brněnské Redutě a Matonoha v něm podle svých slov získal velký prostor pro fantazii a improvizaci. Osobnosti veřejného života se v něm budou ukazovat v neobvyklých rolích. Matonoha zatím poodkryl, že Martin Stropnický zahraje na bicí a Luděk Sobota zarecituje Shakespeara.

Podzimní schéma obohatí také prověřené zahraniční historické seriály z produkce HBO Borgiové a Pilíře země.

Fridrich s Dvořákem se v odpovědích na otázky novinářů dotkli i témat, nesouvisejících přímo s podzimním programovým schématem. Nové kontroverzní logo ČT začne televize masivně využívat od října, ČT 4 změní výhledově svůj název na ČT Sport a díky středečnímu schválení Dvořákových plánů Radou ČT začíná být víc než pravděpodobné, že se v příštím roce spustí připravovaný nový kanál pro děti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pokus o start rakety společnosti Virgin Orbit miliardáře Richarda Bransona se nezdařil

První testovací let rakety vesmírné společnosti Virgin Orbit miliardáře Richarda Bransona se nezdařil kvůli blíže nespecifikované poruše. Raketa vypuštěná ze speciálně upraveného letounu měla na oběžnou dráhu dopravit satelit, selhala však krátce po startu. S odvoláním na prohlášení společnosti o tom dnes informovala agentura Reuters.

Více než 21 metrů dlouhá raketa LauncherOne měla odstartovat ve výšce 10.600 metrů ze speciálně upraveného letounu boeing 747 pojmenovaného jako Cosmic Girl (Vesmírná dívka).

Zdroj: ČTK
Další zprávy