Podzimní ČT se vyhne atomové válce o diváka

Jan Gregor Jan Gregor
10. 8. 2012 8:17
ČT nabídne od září Vyprávěj i Zdivočelou zemi, Na stojáka i Bakaláře
Jednou z podzimních novinek na ČT je talk show Na forbíně TM s Tomášem Matonohou.
Jednou z podzimních novinek na ČT je talk show Na forbíně TM s Tomášem Matonohou. | Foto: ČT

Praha - Jako poslední z trojice velkých televizí představila ve čtvrtek před polednem své podzimní programové schéma Česká televize. Z původních nových formátů se diváci můžou těšit například na seriál o ženách ve středním věku s názvem Ententýky, na Tomáše Matonohu coby moderátora divadelní talk show Na forbíně MT nebo na publicistické pořady Tísňová linka a Stopy, fakta, tajemství.

Jak ale poznamenal programový ředitel Milan Fridrich: „Jedním z největších postulátů pro přípravu podzimního schématu byla tradice." A tak největším diváckým tahákem patrně budou od září stále pořady, které diváci dobře znají: nové řady seriálů Zdivočelá země a Vyprávěj nebo další série populární taneční reality show StarDance.

Lukáš Pavlásek v show Na stojáka.
Lukáš Pavlásek v show Na stojáka. | Foto: ČT

Ředitelé na stojáka

Součástí sázky na tradici bude bohužel i návrat k normalizačním archivům. Viktor Preiss provede diváky vybranými kousky z diváckých příběhů v cyklu s všeříkajícím názvem Nejlepší Bakaláři. Vedle nostalgických návratů do minulosti se ovšem program zaměří i na mladé diváky. Proto ČT v licenci HBO do vysílání zakoupila populární show Na stojáka.

Tváře tohoto pořadu Miloš Knor a Lukáš Pavlásek se postarali o parodický úvod tiskové konference, když se v komicky retardovaném duchu představili jako nový generální, respektive programový ředitel veřejnoprávní televize.

Opravdový šéf programu Milan Fridrich okomentoval podzimní vysílací schémata konkurentů ČT jako „malou atomovou válku o diváka". Dodal, že veřejnoprávní televize se soupeření Novy a Primy o pozici komerčního lídra na trhu nijak zvlášť netýká. „Naše schéma nestavíme proti nikomu," zdůraznil. 

Generální ředitel Petr Dvořák prezentoval statistiku sledovanosti za uplynulých sedm měsíců, z níž vyšlo, že skupina kanálů ČT měla od ledna do července průměrný celodenní share ve výši 30,2 procenta. V meziročním srovnání se pak tento podíl na sledovanosti zvýšil o 2,42 procentního bodu.

Jitka Schneiderová v seriálu Ententýky.
Jitka Schneiderová v seriálu Ententýky. | Foto: ČT

Možná i proto nemění ČT nic velkého na profilaci svých dvou hlavních kanálů. Jednička se v prime-timu bude i na podzim věnovat hlavně českým seriálům a mainstreamové zábavě. Hlavní vysílací čas na Dvojce bude patřit českým i zahraničním dokumentům, publicistice a alternativnímu humoru.

Vyprávěj v novém miléniu

Tiskové konference se zúčastnili tvůrci programových pilířů i nových formátů. Páteční stálice Vyprávěj nabídne svou na dlouho poslední šestnáctidílnou sérii. Děj seriálu začne Palachovým týdnem a přes revoluci a devadesátá léta se propracuje až do roku 2005. Diváci zažijí s hrdiny seriálu řadu historických mezníků: od prvních svobodných voleb, přes zasedání MMF v Praze či jedenácté září až po povodně v roce 2002. „Tahle řada je zcela jistě poslední, protože jinak by se z retro seriálu musel stát sci-fi seriál," okomentoval představení nových dílů Petr Dvořák.

Libuše Bittnerová z pořadu Můžeme dál?
Libuše Bittnerová z pořadu Můžeme dál? | Foto: ČT

Protiváhu selankovitému seriálu bude dělat čtvrtá a také poslední řada Zdivočelé země. I tato sága, o níž scenárista Jiří Stránský poznamenal, že se v ní pokoušel lézt komunistům pod kůži, dospívá do období těsně po sametové revoluci a sám sebe si na počátku prvního dílu ještě stihl zahrát Václav Havel.

Seriál Ententýky představil producent Pavel Anděl. Patnáctidílný seriál o partnerských a rodičovských vztazích si prý zachovává jistou intimitu a realističnost: „Děti v něm nejsou jen roztomilou kulisou, ale středobodem světa."

Další novinka, soutěžní show Můžeme dál?, nahradí v podvečerním čase ve všedních dnech před zprávami Taxík, který podle Milana Fridricha „nekončí, ale projde generální opravou". Moderátoři Miluše Bittnerová a Tomáš Měcháček budou navštěvovat domácnosti ve městech po celé republice a zkoušet obyčejné Čechy z místních reálií.

Dřívější reportér TV Nova Stanislav Motl přenese z Českého rozhlasu na televizní obrazovku svůj historicko-investigativní cyklus Stopy, fakta, tajemství. Odborník na tajemství zejména z období druhé světové války se vydá například po stopách takzvané akce T4, která v letech německého nacionálního socialismu znamenala organizovanou smrt tisíců duševně nemocných lidí.

Iveta Toušlová ochutnává Slovensko s hrnčířem Petrem Vozárikem.
Iveta Toušlová ochutnává Slovensko s hrnčířem Petrem Vozárikem. | Foto: ČT

Bubeník Stropnický a poeta Sobota 

Autentický pohled na reálné kriminální případy přinese Tísňová linka s moderátorem Mirkem Vaňurou. Iveta Toušlová stojí za pořadem Rub a líc. Magazín o fenoménech doby bude zkoumat klady a zápory takových témat, jako je plastická chirurgie, tajné služby, partnerství se slavným nebo partnerství po čtyřicítce. Kromě toho se Toušlová v roli průvodce bude učit poznávat krásy a pamětihodnosti našich východních sousedů v pořadu Toulavá kamera ochutnává Slovensko.

Vztah s našimi bývalými bratry bude také výchozím bodem nového dvanáctidílného dokumentárního cyklu Sbohem, Československo, za nímž stojí jako vedoucí projektu Čestmír Franěk.

Stanislav Motl v pořadu Stopy, fakta, tajemství
Stanislav Motl v pořadu Stopy, fakta, tajemství | Foto: Rostislav Šimek

V oblasti zábavy bude ČT kromě pořadu Na stojáka hodně sázet na příležitostného účastníka téhle show Tomáše Matonohu. Pořad Na forbíně TM se bude natáčet v brněnské Redutě a Matonoha v něm podle svých slov získal velký prostor pro fantazii a improvizaci. Osobnosti veřejného života se v něm budou ukazovat v neobvyklých rolích. Matonoha zatím poodkryl, že Martin Stropnický zahraje na bicí a Luděk Sobota zarecituje Shakespeara.

Podzimní schéma obohatí také prověřené zahraniční historické seriály z produkce HBO Borgiové a Pilíře země.

Fridrich s Dvořákem se v odpovědích na otázky novinářů dotkli i témat, nesouvisejících přímo s podzimním programovým schématem. Nové kontroverzní logo ČT začne televize masivně využívat od října, ČT 4 změní výhledově svůj název na ČT Sport a díky středečnímu schválení Dvořákových plánů Radou ČT začíná být víc než pravděpodobné, že se v příštím roce spustí připravovaný nový kanál pro děti.

 

Právě se děje

Další zprávy