Po českém snu Klusák a Remunda zkoumají český mír

Irena Hejdová Irena Hejdová
6. 12. 2007 8:00
Duo mystifikátorů pracuje na dokumentu o radaru

Praha - Autoři mystifikačního dokumentu Český sen nezahálejí. Na podzimním festivalu v Jihlavě představili Filip Remunda a Vít Klusák novou hravou dokumentární sérii Burianův den žen a ve Washigtonu právě pracují na novém celovečerním dokumentu Český mír věnovaném tématu radaru.

"Natáčíme od léta 2007 a točit budeme do jara 2008, premiéra by měla být na podzim 2008," vzkazuje Remunda z Wahingtonu. Sem se dokumentaristé vypravili s vládním zmocněncem pro radar Tomášem Klvaňou, který je jedním z hrdinů filmu.

"Klvaňa o tématu jedná na americkém ministerstvu zahraničí, v Pentagonu, Kongresu, ale i s lobbisty z Aliance pro propagaci protiraketové obrany. Takže zjišťujeme, co je o Radaru možné zjistit přímo v hlavním městě USA," popisuje. Jejich pátrání se ale neobešlo bez komplikací.

Pulec, králík a duch svatý
Pulec, králík a duch svatý | Foto: Aktuálně.cz

"Do Pentagonu nás nepustili, ostraha nás s kamerou vykázala i z parkoviště, zítra se nám snad Klvaňu podaří natočit aspoň z několika kilometrové vzdálenosti... Vytrváváme, na jaře bychom se sem chtěli vrátit s českým premiérem," dodává Remunda.

Čekání na podzimní premiéru Českého míru si fanoušci mohli zkrátit premiérovaným dokumentem dua Remunda a Klusák. Česká televize ve středu v premiéře uvedla další jejich společný kousek - vítěze divácké ceny z Jihlavy, dokument Pulec, králík a duch svatý.

Hrdinou šestadvacetiminutového filmu je brněnský pravoslavný kněz Libor Halík, který mediálně proslul halasnými protesty proti potratům, které vznáší před brněnskou porodnicí na Obilném trhu. Den co den tu stojí s manifestačním plakátem s nápisem Nezabiješ! a nahlas se modlí za duše nenarozených dětí.

Remunda s Klusákem se zamýšlejí nad potraty i obecněji - skrze příběh mladého scénáristy Richarda Komárka, který v průběhu natáčení zjistí, že jeho rodina má s tématem "osobní zkušenosti".

Ve filmu se k ožehavému tématu vyjadřuje i sám Halík, primář gynekologické kliniky Pavel Ventruba, arcibiskup pravoslavné církve Vladyka Kryštof či anarchista Ondřej Slačálek.

Filip Remunda je režisérem snímku, Vít Klusák tentokrát zastal roli kameramana.
 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy