Partička díky sociálním sítím porazila Michala Davida

Jan Gregor Jan Gregor
15. 4. 2012 7:24
Ceny Týtý ukazují symbiózu bulváru s televizemi
Foto: ČTK

Praha - Ceny Týtý skončily překvapením. Zavedenou partičku celebrit, sbírající každoročně sošky v anketě populárních televizních osobností, překonala dravá a nespoutaná Partička. Zábavný formát založený na improvizovaných scénkách a vytvářený týmem bavičů kolem Michala Suchánka a Richarda Genzera, vyhrál cenu pro absolutního vítěze, stal se nejlepším pořadem a v osobě Ondřeje Sokola ovládl i kategorii bavičskou.

Smartphony vs. koresponďáky

Přesto bylo vidět, že vítězové nejsou ve své kůži. Michal Suchánek mrmlal rozpačitě na pódiu něco v tom smyslu, že ty „sociální sítě jsou šílený".

Partička - Ondřej Sokol
Partička - Ondřej Sokol | Foto: TV Prima

Dobře věděl, že za už jen za to, že se pořad chytil v programovém schématu Primy, může dobře dělaná propagace na Facebooku. Právě Ondřej Sokol v nedávném rozhovoru pro Magazín MF Dnes popisoval, jak v době slabé sledovanosti Partičky trávil celé večery před počítačem, sázel na internet různá neodvysílaná a nesestříhaná videa a trpělivě a čile komunikoval s fanoušky. Vyplatilo se to. Partička má na Facebooku přes dvě stě tisíc fanoušků a v pondělí večer si ji v hodně pozdním čase kolem půl jedenácté pouští na půl milionu diváků.

Věrní internetoví příznivci se dokáží zmobilizovat a tak se zkrátka letos stalo, že sociální sítě přispěly k porážce Michala Davida nebo Lucie Borhyové, kteří dominovali dalším kategoriím a na post absolutního vítěze si mohli dělat nárok. Mládí hlasující z chytrých telefonů dalo symbolicky na frak ženám žehlícím u Ordinace a hlasujícím skrze korespondenční lístky vystřižené z Týdeníku Televize.

Vy jste z toho bulváru

Evidentní rozpaky chlapců z Partičky se ovšem týkaly hlavně toho, v jaké společnosti se ocitli a kdo vlastně celou tu slávu organizuje. Jediný kontroverzní moment večera, v rámci něhož se hlavně kolektivně poplácávalo po zádech, nastal v situaci, kdy hlavní cenu měl Partičce předat ředitel společnosti Bauer Media Jaromír Skopalík, vydavatel hlavního pořadatele soutěže, kterým je týdeník Televize.

„Vy jste z toho bulváru, že jo? S váma já se kamarádit nebudu, děkuju," vyrval zkoprnělému Skopalíkovi cenu z ruky Michal Suchánek a urychleně s ní odkvačil k pultíku. Na chvíli tak narušil všeobecnou pohodu galavečera, když poukázal na pochybnou podstatu téhle ceny, která ovšem dobře zrcadlí zasmrádlý píseček zdejšího showbusinessu.

Ceny Týtý 2012

 • Absolutní vítěz: Partička (Prima)
 • Pořad roku: Partička (Prima)
 • Seriál roku: Vyprávěj (ČT)
 • Herečka: Hana Maciuchová
 • Herec: Rudolf Hrušínský
 • Zpěvačka: Lucie Bílá
 • Zpěvák: Michal David
 • Osobnost zpravodajství: Lucie Borhyová (Nova)
 • Osobnost publicistiky: Václav Moravec (ČT)
 • Osobnost zábavy: Ondřej Sokol (Prima)
 • Sportovní moderátor: Vojtěch Bernatský (ČT)
 • Objev roku: Tomáš Klus
 • Laureát televizní Dvorany slávy: Radoslav Brzobohatý

Ceny Týtý jen otrle dávají na odiv vzájemně výhodnou symbiózu bulváru s televizemi. Bauer Media mají ve svém portfoliu i nevkusně pomlouvačné a prolhané tituly jako Chvilka pro tebe, přesto se veřejnoprávní Česká televize nijak neštítí převzít záštitu nad celou akcí. Je to všechno obyčejný byznys, ve kterém bulvární média, televize i samotné celebrity sledují své vlastní zájmy a ještě se pokrytecky tváří, že to dělají pro diváka. Příznačné je, jak organizátoři naložili třeba s kategorií Dvorana slávy. Místo pečlivého posouzení, který z veteránů by si zasloužil čestnou cenu, propagují oceněním Radoslava Brzobohatého a výstupem Jiřiny Bohdalové film, který právě vstupuje do kin. Ne, nemusíte dvakrát hádat, že snímek Vrásky z lásky finančně podpořila ČT.

Zlatého Karla nahradil David

Na rozdíl od různých oborových kulturních cen jako je Český lev nebo Ceny Thálie ale nemají Ceny Týtý žádnou relevanci. Neodkazují k měřitelným parametrům jako je sledovanost, místo toho se drží vágního termínu popularita. Populárním se můžete stát, když se na obrazovce objevujete často, a nebo jste dostatečně zajímavý pro bulvár.

V téhle republice existují desítky lepších herců než je Rudolf Hrušínský ml., ale protože se každý všední den zjevuje v televizi v nekonečném seriálu Ulice, odnesl si sošku on.

Michal David
Michal David | Foto: ČTK

Sám si to evidentně uvědomuje, protože se při přebírání ceny omezil na velmi krátké a střízlivé poděkování. Na rozdíl od takového Vojtěcha Bernatského, o němž také platí, že jej kolegové typu Jaromíra Bosáka nebo Roberta Záruby kvalitou převyšují. Připravil si ale dlouhou řeč oscarových parametrů, v níž zapomněl poděkovat snad jen učitelce z mateřské školky.

Není se ovšem Bernatskému co divit, že podlehl dojetí. První liga televizních celebrit obsahuje jen několik desítek jmen a vstup do ní není jednoduchý. Bulvár léta vytváří hvězdnou aureolu stejným figurám a lidé pro ně pak v lidových anketách hlasují jako ovce. To, že Zlatého Karla nahradil na nejvyšších příčkách zpěvácké kategorie v posledních dvou letech Michal David, nelze přitom brát za nějaký vývoj.

Nečekaný úspěch Partičky ale určitě lehce rozčeřil stojatou hladinu vod českého showbizu a znamenal jediné zpestření jinak nudných a zbytečných cen.

 

Právě se děje

Další zprávy