Osud jménem Tugendhat zlidšťují hrané sekvence

Luboš Mareček
30. 9. 2012 8:47
Slavnou brněnskou vilu Tugendhat zrcadlí nové docudrama
Foto: ČT

Recenze - Nový dokumentární film nazvaný Osud jménem Tugendhat, který vznikal dva a půl roku v televizním studiu Brno České televize, představí nejslavnější funkcionalistickou vilu světa. Padesátiminutový polohraný snímek v režii Rudolfa Chudoby sleduje osud obyvatel slavné funkcionalistické památky i její dvouletou obnovu od roku 2010.

Televizní diváci nový snímek poprvé uvidí v neděli 30. září pět minut po 20. hodině na ČT2.  Mezinárodní premiéra se uskuteční o den později v New Yorku na prezentační akci Brna nazvané Brno Days.

Foto: Aktuálně.cz

Režisér Chudoba se rozhodl pro speciální žánr docudrama tedy částečně hraný dokument. Strohý dokumentární materiál tady střídají dotáčené vsuvky s herci,  kteří kvůli nejvyšší možné míře autentičnosti byli obsazení podle fyzické podobnosti svým hrdinům.

Chudoba, který je zároveň i autorem scénáře, akcentoval podobu slavného architekta Ludwiga Mies van der Rohe, kterého představuje činoherec Národního divadla v Brně Petr Halberstadt, v jiné němé v roli se představí památkářka Zoja Matulíková jako Greta Tugendhat. Jejího manžela Fritze představuje Miroslav Sýkora.

Tento záměr skvěle polidštil Chudobův dokument, který tak není jenom suchým faktografickým svědectvím o nejautentičtějším van der Rohově díle na evropském kontinentu a jednom z nejkrásnějších obytných domů světa, v němž se ovšem bydlelo jen krátce. Hrané vsuvky změkčují dokumentární atmosféru a vlastně divákovi materializují představu, jak to v domě ve třicátých letech vypadalo.

Foto: ČT

Nový film, na jehož vzniku se podíleli kameraman Petr Vejslík, střihač Jiří Mikula, mistr zvuku Radomír Geyer a k němuž mimořádnou původní hudbu zkomponoval Zdeněk Král, je však zejména svědectvím o slavné rodině Tugendhatových, o vzniku jejich mimořádného obydlí, o jeho složité a náročné obnově v posledních dvou letech ale v širším slova smyslu je také poutavým příběhem dobové architektury a uměleckých souvislostí 20. a 30. let, kdy v Brně vznikl nevídaný počet mimořádně kvalitních staveb od slavných kaváren, přes výstavní areál, kina až po obytné domy.

Chudoba tedy zručně kombinuje historický materiál (snímky, dobové záběry domu i Brna) s němými hranými vsuvkami (v autentických místech se pohybují manželé Tugedhatovi se svými dětmi a přáteli), výpověďmi současníků (vedle odborníků mluví dvě Tugendhatovy dcery) a záběru na poslední dvouletou rekonstrukci v letech 2010 až 2012, díky níž získal objekt autentickou historickou podobu z doby první republiky.

Televizní tvůrci vypráví příběh ojedinělé památky od doby jejích vzniku v roce 1928 přes kolaudaci o dva roky později až po děsivé osudy domu zabraného fašisty a posléze plundrovaného koňským plukem sovětských a rumunských osvoboditelů města. 

Za jakési autorské manko lze označit fakt, že autoři rezignovali na stejně pohnuté a dramatické osudy mimořádného objektu po roce 1948, kdy bylo definitivně rozkradeno vzácné zařízení, anebo vzrušené období už ve svobodných časech, kdy byly neúspěšně vzneseny restituční nároky na dům.

Foto: ČT

I přes tuto pomyslnou rezervu však Chudobův snímek zajímavě traktuje pohnutý osud slavné vily. Hrané dobové postavy jí znovu jakoby vdechly skutečný život.

Brněnská vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929 -1930, navržená architektem Ludwigem Miesem van der Rohe, byla jako jediná památka moderní architektury v České republice zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V letech 2010 - 2012 prošla i s přilehlou zahradou památkovou obnovou, při níž byla uvedena do autentické podoby z roku 1930. I proto se kromě Brna se natáčelo i v travertinových lomech v Tivoli u Říma, odkud pochází originální materiál používaný při stavbě vily.

Režisér Chudoba ve svém dokumentu vlastně rozžal v mnoha optikách původní lesk mimořádného obytného domu, který dodnes omračuje a fascinuje svou funkčností, technickým vybavením i neskutečnou krásou. Už to je důvod proč si na snímek, který diváka nenechá vydechnout, v televizi najít čas.

Osud jménem Tugendhat. Česká televize Brno. Režie: Rudolf Chudoba. Premiéra 30. září 2012, ČT 2, 20:00.

 

Právě se děje

Další zprávy