Nový seriál provoní televizní večery Pravou krví

Kultura Kultura, Red Kul
3. 2. 2009 20:00
V úterý startuje na HBO ceněný cyklus True Blood
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Filmový kanál HBO v úterý v české premiéře odvysílá první část seriálu True Blood - Pravá krev. 

Po Sopránových a Sexu ve městě třetí komerčně nejúspěšnější cyklus z vlastní produkce této kabelové stanice nabízí tělní tekutiny, sex a žánrový mix od upírské ságy přes romantiku, krimi, příběhy z malého města a černý humor zase zpátky k mystériu a hororu.

Pravá krev je založená na knižní sérii The Southern Vampire Mysteries od Charlaine Harrisové a odehrává se ve fiktivním městečku Bon Temps v Louisianě, státě spjatém s černou i bílou magií.

Poté, co japonští vědci vynalezli syntetickou krev, která se dá koupit v obchodech, se smrtelníci už nemusejí obávat upírů, kteří před dvěma roky povstali z rakví a provedli coming out. Žijí mezi lidmi a dožadují se svých občanských práv.

Foto: Aktuálně.cz

Fanoušci v internetových diskuzích kupodivu neobdivují explicitní erotické scény, kvůli kterým se seriál vysílá až po dvaadvacáté hodině, ale propracovaný děj, dialog a postavy. Jejich tvůrcem - a tím, kdo smíchal na první pohled nespojitelné žánry a přidal ještě cynismus, jižanskou angličtinu a nekorektní přístup - je Alan Ball, autor známého pohřebního seriálu Odpočívej v pokoji a scenárista Americké krásy.

Díky němu se už seriálu dostalo přirovnání typu hororová variace Odpočívej v pokoji, Městečko Twin Peaks s upíry, ale i pochval typu nejlepší seriál po stávce scenáristů nebo "fajn pohodová úchylárna" a pořad, ze kterého bude nový kult.

Ústřední postavu ztvárnila Anna Paquinová, která už za tuto roli dostala Zlatý glóbus. Hraje servírku Sookie Stackhouseovou, která má dar slyšet, co si lidé myslí;  proto je podobným vyděděncem jako minorita upírů.

Foto: Aktuálně.cz

Iniciačním momentem seriálu je příchod uhrančivého Billa Comptona. Vampýr, který pamatuje občanskou válku, jí dá napít své krve, jež má léčebné účinky, a zachrání jí tak život.

Zároveň se však dívce začnou zostřovat smysly i touhy; krev totiž slouží i jako droga nebo afrodiziakum. Jeho nástup, podobný zjevení cizinců z westernů, předznamená sérii morbidních úmrtí, která vedou k nejrůznějším podezřením.

K dalším výrazným postavám seriálu patří hrdinčin bratr, erotoman Jason, prostořeká černoška nebo hrdinčina vlídná babička. Některé figury nabízejí "typický" vzorek obyvatel amerického maloměsta, jiné tyto stereotypy stavějí na hlavu, a převracejí tak klasická schémata a rozvržení soap-oper.

Pravá krev - trailer

Stejně jako filmy Near Dark nebo Lost Boys nabízí Pravá krev nové, podvratnější čtení klasických žánrů. Ale ve svém mixu jde ještě dál a prý to dělá tak dokonale, až je to podle ohlasů další důkaz, že víc originality (a nekorektnosti) dnes najdete v televizi než v Hollywoodu.

Foto: Aktuálně.cz

Jako každá "popcornová zábava pro chytré diváky" seriál i nabízí řadu paralel a interpretací. Od erotizace vampýrů, jež prý reflektuje freudovskou sexuální úzkost, přes strach z AIDS, netoleranci a obavy z menšin až po alegorii současné Ameriky paralyzované strachem po 11. září.

Další diváci v seriálu vidí satiru o obskurních subkulturách a jejich roli v konzumních společenstvích nebo úvahu o riziku poznání.

Nový přístup aplikoval seriál i v propagaci , jež mu předcházela. Vsadil na virální praktiky a internetovou šuškandu, kdy nejprve uvedl do provozu několik různých nezávislých internetových stránek.

Následně obeslal vytipované prominentní bloggery, v poslední fázi vznikly i reklamy - ve stylu klišé pivních spotů - na nápoj TruBlood a na YouTube se objevil rozhovor s vampýrem.

První sezona má dvanáct dílů, druhá se stejným počtem dílů právě natáčí. V USA se má vysílat v červnu, u nás pak v lednu příštího roku.

Odkazy:
Oficiální stránky najdete ZDE
České fanouškovské stránky najdete ZDE

 

Právě se děje

před 17 minutami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 1 hodinou

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy