Nový seriál provoní televizní večery Pravou krví

Kultura Kultura, Red Kul
3. 2. 2009 20:00
V úterý startuje na HBO ceněný cyklus True Blood
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Filmový kanál HBO v úterý v české premiéře odvysílá první část seriálu True Blood - Pravá krev. 

Po Sopránových a Sexu ve městě třetí komerčně nejúspěšnější cyklus z vlastní produkce této kabelové stanice nabízí tělní tekutiny, sex a žánrový mix od upírské ságy přes romantiku, krimi, příběhy z malého města a černý humor zase zpátky k mystériu a hororu.

Pravá krev je založená na knižní sérii The Southern Vampire Mysteries od Charlaine Harrisové a odehrává se ve fiktivním městečku Bon Temps v Louisianě, státě spjatém s černou i bílou magií.

Poté, co japonští vědci vynalezli syntetickou krev, která se dá koupit v obchodech, se smrtelníci už nemusejí obávat upírů, kteří před dvěma roky povstali z rakví a provedli coming out. Žijí mezi lidmi a dožadují se svých občanských práv.

Foto: Aktuálně.cz

Fanoušci v internetových diskuzích kupodivu neobdivují explicitní erotické scény, kvůli kterým se seriál vysílá až po dvaadvacáté hodině, ale propracovaný děj, dialog a postavy. Jejich tvůrcem - a tím, kdo smíchal na první pohled nespojitelné žánry a přidal ještě cynismus, jižanskou angličtinu a nekorektní přístup - je Alan Ball, autor známého pohřebního seriálu Odpočívej v pokoji a scenárista Americké krásy.

Díky němu se už seriálu dostalo přirovnání typu hororová variace Odpočívej v pokoji, Městečko Twin Peaks s upíry, ale i pochval typu nejlepší seriál po stávce scenáristů nebo "fajn pohodová úchylárna" a pořad, ze kterého bude nový kult.

Ústřední postavu ztvárnila Anna Paquinová, která už za tuto roli dostala Zlatý glóbus. Hraje servírku Sookie Stackhouseovou, která má dar slyšet, co si lidé myslí;  proto je podobným vyděděncem jako minorita upírů.

Foto: Aktuálně.cz

Iniciačním momentem seriálu je příchod uhrančivého Billa Comptona. Vampýr, který pamatuje občanskou válku, jí dá napít své krve, jež má léčebné účinky, a zachrání jí tak život.

Zároveň se však dívce začnou zostřovat smysly i touhy; krev totiž slouží i jako droga nebo afrodiziakum. Jeho nástup, podobný zjevení cizinců z westernů, předznamená sérii morbidních úmrtí, která vedou k nejrůznějším podezřením.

K dalším výrazným postavám seriálu patří hrdinčin bratr, erotoman Jason, prostořeká černoška nebo hrdinčina vlídná babička. Některé figury nabízejí "typický" vzorek obyvatel amerického maloměsta, jiné tyto stereotypy stavějí na hlavu, a převracejí tak klasická schémata a rozvržení soap-oper.

Pravá krev - trailer

Stejně jako filmy Near Dark nebo Lost Boys nabízí Pravá krev nové, podvratnější čtení klasických žánrů. Ale ve svém mixu jde ještě dál a prý to dělá tak dokonale, až je to podle ohlasů další důkaz, že víc originality (a nekorektnosti) dnes najdete v televizi než v Hollywoodu.

Foto: Aktuálně.cz

Jako každá "popcornová zábava pro chytré diváky" seriál i nabízí řadu paralel a interpretací. Od erotizace vampýrů, jež prý reflektuje freudovskou sexuální úzkost, přes strach z AIDS, netoleranci a obavy z menšin až po alegorii současné Ameriky paralyzované strachem po 11. září.

Další diváci v seriálu vidí satiru o obskurních subkulturách a jejich roli v konzumních společenstvích nebo úvahu o riziku poznání.

Nový přístup aplikoval seriál i v propagaci , jež mu předcházela. Vsadil na virální praktiky a internetovou šuškandu, kdy nejprve uvedl do provozu několik různých nezávislých internetových stránek.

Následně obeslal vytipované prominentní bloggery, v poslední fázi vznikly i reklamy - ve stylu klišé pivních spotů - na nápoj TruBlood a na YouTube se objevil rozhovor s vampýrem.

První sezona má dvanáct dílů, druhá se stejným počtem dílů právě natáčí. V USA se má vysílat v červnu, u nás pak v lednu příštího roku.

Odkazy:
Oficiální stránky najdete ZDE
České fanouškovské stránky najdete ZDE

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Část dálnice D3 Ševětín-Borek se otevře motoristům, řidiči se po ní projedou už odpoledne

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v úterý zprovozní část dálnice D3 Ševětín-Borek dlouhou 10,7 kilometru. Řidiči by po ní měli poprvé projet kolem 15:00. Úsek staví firma Eurovia CS, náklady jsou zatím 1,27 miliardy Kč bez DPH, řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Otevření se zúčastní i ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Část Ševětín-Borek chtěl stát původně dokončit v březnu 2020. "Stavba není hotová, ale podle norem a zákonů unese bezpečný provoz, proto nebudeme čekat (se zprovozněním) na dokončení. Máme řidiče rádi, jakmile to jde, stavby zprovozňujeme," uvedl Rýdl.

Na úseku, který se staví od března 2017, vyvlastnil stát asi deset pozemků. V září tam silničáři zprovoznili 50 metrů dlouhou část, jejíž dostavbu blokovala žaloba majitele pozemku proti vyvlastnění, kterou soud zamítl v květnu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na jihu Chile se ztratilo armádní letadlo se 38 lidmi na palubě, mířilo na Antarktidu

Na jihu Chile se ztratilo z radarů vojenské letadlo se 38 osobami na palubě, informují o tom místní média. Podle nich mířil letoun z města Punta Arenas na chilskou základnu v Antarktidě. Chilská armáda vyslala na místo pátrací a záchranný tým.

"Na palubě (vojenského dopravního letounu) C-130 Hercules cestovalo 38 lidí, z toho 17 byla posádka a 21 cestující," uvedlo chilská letectvo v prohlášení. Letoun měl dovézt materiál a techniky na základnu v Antarktidě, uvedl deník La Tercera.

Letadlo startovalo z Punta Arenas v 16:55 místního času, rádiový kontakt s ním byl ztracen v 18:13 místního času (22:13 SEČ).

Chilský prezident Sebastián Piňera oznámil, že spolu s ministry vnitra a obrany situaci sleduje a ráno se proto chystá do Punta Arenas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy