Nové seriály v USA: Dinosauři i Charlieho andílci

Helena Zikmundová
17. 8. 2011 8:00
Christina Ricci se objeví v ambiciózní sérii Pan Am
Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Televize jako médium sice zaostává za internetem a přes rostoucí ambice má pořád co závidět filmu, nicméně aspoň v některých končinách do ní proudí nebývalé množství invence. Čtěte dál, pokud vás zajímá přehled nejočekávanějších debutů z americké podzimní seriálové várky.

Filmaři v televizi

Loni v září s velkým úspěchem odstartoval seriál Boardwalk Empire (Impérium - Mafie v Atlantic City) producentsky zaštítěný Martinem Scorsesem, který také režíroval první epizodu. Letos přichází další projekt vytvořený v produkci slavného režiséra - za dramatem Terra Nova stojí Steven Spielberg.

Foto: Aktuálně.cz

Příběh začíná jako sci-fi, ale protože v roce 2149 hrozí lidstvu vyhynutí, pomocí stroje času se hlavní postavy brzy přesunou o 85 milionů let nazpět do éry masožravých dinosaurů. Tato premisa ve spojení se Spielbergovým jménem pochopitelně těžko může nevyvolat vzpomínku na Jurský park, nicméně dosavadní informace nasvědčují tomu, že se tvůrce snažil omezit riziko sebevykrádání (trailer zde).

Pokud obdivujete spíš žánr „blockbusteru pro nerdy", který se v kinematografii začal rozvíjet až s počátkem nového století, zřejmě vás potěší jména spolutvůrců následující novinky. Producenty a zároveň scenáristy seriálu Person of Interest jsou J. J. Abrams (režisér poslední Mission Impossible a nového Star Treku, předtím tvůrčí autorita za seriály Alias a Ztraceni) a Jonathan Nolan, který se často podílí na filmech svého bratra Christophera Nolana (Memento, Dokonalý trik, Temný rytíř). Jonathan je v tomto případě hlavním hybatelem, protože pořad vychází právě z jeho nápadu, který se zalíbil stanici CBS.

Foto: Aktuálně.cz

Výchozí myšlenka seriálu ale paradoxně nejvíc připomíná Spielbergův film Minority Report. Díky nově vynalezenému programu se daří předpovídat zločiny dřív, než k nim dojde, a bývalý agent CIA (James Caviezel) má zajistit, aby se tak ani nestalo. Testovací projekce seriálu údajně dopadly natolik slibně, že kvůli němu televize odsunula stálici CSI z lukrativního času ve čtvrtek večer.

Sarah je zpátky, Christina debutuje

Za další událost sezony je považován televizní návrat Sarah Michelle Gellarové, která na obrazovkách pět let představovala Buffy, přemožitelku upírů. V novém dramatu Ringer malé televizní stanice CW má dvojroli, vyprávění se ale brzy stočí pouze na jednu z jejích postav.

Gellarová hraje sestry Bridget a Siobhan - první je bývalá alkoholička na útěku před mafií, druhá spořádaná mladá žena, která ovšem záhadně zmizí. Bridget v zájmu svého bezpečí přijme sestřinu identitu a postupně odhaluje, co všechno o jejím životě netušila.

Foto: Aktuálně.cz

Pro další slavnou herečku bude letošní podzim znamenat spíš televizní debut než comeback. Christina Ricci se sice na obrazovkách už několikrát objevila, nicméně zatím nikdy nepatřila ke stálému obsazení žádného pořadu. V seriálu Pan Am dostala rovnou jednu z hlavních rolí: její letuška Maggie pracuje v roce 1963 pro známé aerolinky Pan American World Airways.

Pan Am má podobnou ambici jako seriál Mad Men odehrávající se přibližně ve stejném období: tedy vypovědět něco o kulturně-politickém vývoji Spojených států, o společenských změnách, které se projevily navenek a v menším měřítku i v soukromých životech. Ale pochopitelně ukázat i ty nějaké roštěnky v uniformách. 

Staré holky, nové holky a jedno dítě

Pan Am má být víc dramatem než lehkou zábavou - od té jsou úplně jiné tituly. Předně samozřejmě Charlie's Angels, předělávka původního seriálu Charlieho andílci ze 70. let, který se dojemně potácel mezi relativně odvážnou myšlenkou žen v hlavních rolích akčního seriálu a fetišizací nohatých, vyzývavě oblečených kočiček. Současní scenáristé ale tvrdí, že noví Charlieho andílci rozhodně nebudou svým pojetím emancipace připomínat Barbarellu. Hin se hukáže...

Foto: Aktuálně.cz

Čistou komedií už bude sitcom New Girl na Foxu se Zooey Deschanelovou v hlavní roli. Seriál podle všeho využívá image Deschanelové jako roztomilé tvářičky z indie filmů a obsazuje ji do role stejně rozkošné dívky, která nečekaně dostane kopačky od přítele a přestěhuje se do sdíleného pronájmu se třemi nezadanými chlapy. Všechno to zní trochu mile a předvídatelně, produkce už nicméně pustila pilotní díl novinářům a ti byli vesměs nadšení.

Pravděpodobně vůbec nejzajímavější ale v komediálním žánru bude animovaný sitcom Allen Gregory, jehož hrdinou je vysoce inteligentní a adekvátně nafrněný sedmiletý kluk dabovaný hercem Jonahem Hillem (ten tlustý ze Superbad). Hill se jako autor původní ideje seriálu zjevně nebojí ani takových zápletek, jako je láska malého přemoudřelého fracka k obézní staré ředitelce, takže celá věc slibuje být šarmantně provokativní.

Kdo a kdy se vrací?

Další sezony čekají například úspěšné komediální novinky z poslední doby, Modern Family (u nás Taková moderní rodinka) a Community - ty startují 21. a 22. září. Podle očekávání se hrozba zrušení vyhnula oblíbené muzikálové oslavě outsiderství Glee, která se vrací s třetí sezonou 20. září.

Fanoušci, kteří dosud vydrželi s asociálním doktorem Housem, si budou muset na začátek osmé sezony na Foxu počkat až do 3. října (celá sezona se navíc obejde bez Housovy šéfové Lisy Cuddyové). Pořád jsou na tom ovšem lépe než diváci retro hitu Mad Men, protože ten letos nemá žádné nové díly a pátá sezona by měla začít až v březnu 2012.

 

Data premiér:

Ringer (CW) - úterý 13. září
2 Broke Girls (CBS) - pondělí 19. září
New Girl (Fox) - úterý 20. září
Person of Interest (CBS) - čtvrtek 22. září
Charlie's Angels (ABC) - čtvrtek 22. září
Whitney (NBC) - čtvrtek 22. září
A Gifted Man (CBS) - pátek 23. září
Pan Am (ABC) - neděle 25. září
Terra Nova (Fox) - pondělí 26. září
Man Up (ABC) - úterý 18. října
Once Upon A Time (ABC) - neděle 23. října
Allen Gregory (Fox) - neděle 30. října

 

 

Právě se děje

Další zprávy