Mulder a Scullyová jsou po 14 letech zpátky! Akta X se vrací k mytologii, řešit budou i Snowdena

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
Aktualizováno 25. 1. 2016 18:53
V neděli 24. ledna se po 14 letech vrátil na televizní obrazovky kultovní seriál Akta X. Čeští diváci uvidí příběhy agentů FBI Foxe Muldera a Dane Scullyové za pár dní na Prima Cool. Akta X se v nových dílech vrací k mytologii, ale také k novým konspiračním případům, například kolem Edwarda Snowdena. Očekávání fanoušků jsou obrovská, věří, že nové díly navážou na původní kouzlo seriálu. "On byl vždy strašně atmosférický. Dokázal v době, kdy měly seriály ve srovnání s dneškem naprosto směšné rozpočty, udělat epizody s neuvěřitelně zajímavou atmosférou," tvrdí Václav „Hurley“ Urbánek z webu o seriálech Edna.cz.
Na televizní obrazovky se vrací kultovní seriál Akta X.
Na televizní obrazovky se vrací kultovní seriál Akta X. | Foto: Fox Broadcasting Co.

Aktuálně.cz: Akta X se vrací na televizní obrazovky po 14 letech. Těšíte se, nebo máte obavy, jak se tvůrcům comeback povede?

Já se určitě těším, protože horší než film Akta X z roku 2008 to nebude. Zase tolik se nebojím a věřím, že se to povede.

A.cz: Posledními Akty X je právě film z roku 2008, který nebyl fanoušky moc dobře přijat. V čem byl jeho hlavní problém?

Hlavní problém byl v tom, že seriál končil hodně otevřeně. A film se k té seriálové mytologii, k tomu příběhu na pozadí, vůbec nevracel. Jednalo se o jeden samostatně stojící případ a nijak ty původní motivy seriálu nerozvíjel. Takže to byl takový výkřik do tmy.

A.cz: Mohlo to na tvůrce zafungovat jako ponaučení?

Vzhledem k tomu, že tvůrce Akta X Chris Carter řekl, že do nových epizod se vrací i s mytologií, tak myslím, že určitě.

A.cz: Seriál se stal v devadesátých letech doslova kultem. V čem bylo jeho hlavní kouzlo?

On byl vždy strašně atmosférický. Dokázal v době, kdy měly seriály ve srovnání s dneškem naprosto směšné rozpočty, udělat epizody s neuvěřitelně zajímavou atmosférou. I s tou strašně nízkou produkcí dokázali tvůrci vytvořit díly, které byly strašidelné, akční, ale i vtipné.

Ty nejkultovnější epizody, které si dodnes lidé pamatují, jsou čisté horory s velmi silnou atmosférou.

A.cz: Dočetl jsem se, že nový seriál se představí jak v těch samostatně stojících epizodách, tak v těch mytologických. Co to znamená?

Epizody Akta X se na tyto dva typy dělily už od začátku. Ty samostatně stojící jsou v podstatě případovky, Mulder a Scullyová řeší případ vlkodlaka, duchů nebo něčeho podobného. Zpravidla se celý případ v epizodě vyřeší a už se k němu dále nevrací.

Ty mytologické díly rozvíjely souvislý příběh seriálu. Vládní spiknutí, únosy mimozemšťany a každou sérii se ten příběh postupně nabaloval na sebe. Obvykle byly tyto příběhy na začátku série, na konci série a občas ještě uprostřed.

V devadesátých letech se dokonce braly ty mytologické díly v Česku a spojovaly se do sebe jako film, který se pak oficiálně prodával na VHSkách.

A.cz: V čem tedy spočívá hlavní mytologický příběh seriálu?

Ten hlavní motiv, který v průběhu seriálu Mulder a Scullyová zjišťují, je, že existuje spiknutí uvnitř americké vlády. Tohle spiknutí pomáhá mimozemským kolonistům v průběžné kolonizaci země. Celý seriál končí tím, že detektivové zjistí finální datum mimozemské kolonizace, která je naplánována 22. prosince 2012, tedy na konec mayského kalendáře.

Zajímavé bude, jak se toho chytnou nové díly, protože rok 2012 už proběhl a dle trailerů to nevypadá, že by na Zemi proběhla kolonizace. Existují teorie, že by se nové díly mohly odehrávat před rokem 2012, ovšem podle mého názoru to není zcela pravděpodobné. Chris Carter se totiž vyjádřil, že by chtěl řešit nová témata, jako je třeba případ Edwarda Snowdena.

A.cz: Právě zakladatel Chris Carter řekl, že na konci seriálu v roce 2002 nebyla vhodná doba na vyprávění konspiračních příběhů. Po jedenáctém září podle něj nastalo období, kdy lidé vyměnili bezpečí za soukromí. Nikdo tehdy nechtěl slyšet nic o vládních konspiracích a vládním sledování, přednější pro bylo vlastní bezpečí, které měly zajistit mocné bezpečnostní složky. Dnes už doba vhodná je?

Rozhodně! Mimo jiné také díky Edwardu Snowdenovi, který dokázal, že se americké vládě nedá zase tolik věřit. To téma nedůvěry vládě a přidruženým organizacím je takový evergreen a i v devadesátých letech to lidi chytalo. Dnes je to však umocněno zjištěními o NSA (Národní agentura pro bezpečnost, ze které Snowden v roce 2013 zveřejnil množství utajovaných informací odhalujících obří americké špionáže mezi občany, pozn. redakce), rozsáhlým špehováním nebo volným přístupem k informacím na internetu.

A.cz: Takže by seriál mohl oslovit i diváky, kteří nejsou jeho velkými fanoušky?

Určitě není na škodu vidět seriál předtím, ale sami tvůrci by byli hloupí, kdyby se snažili navazovat na mytologii seriálu po čtrnácti letech a počítat s tím, že lidi ji budou znát. Ta minisérie bude mít šest dílů, mytologické mají být první díl a ten poslední a ty mezi tím mají být samostatně stojící.

V tom prvním dílu podle mého nahodí mytologii tak, aby to pochopili noví diváci, ale aby to uspokojilo i ty, co to znají. A v posledním dílu se pokusí příběh mytologie uzavřít.

A.cz: Na obrazovky se vracejí obě hlavní postavy. Co některé vedlejší postavy či záporáci?

Vrací se jednak ředitel Walter Skinner, kterého hraje Mitch Pileggi, což byla vedlejší postava, která chtěla oběma detektivům pomáhat, i když to pro ni často bylo nebezpečné. Vrací se Muž s cigaretou, kterého hraje stále William B. Davis, což je taková hlavní stínová figurka, hlavní antagonista celého seriálu.

Na něm je zajímavé, že právě on řekl ve finále deváté řady Mulderovi a Scullyové o datu kolonizace planety a následně umřel. Oni ho zabili a v seriálu je dost zjevně vidět, že ho zabili. Jeho návrat je zajímavý právě v tom, že se vrací do seriálu jako „žijící“ postava, nejenom v nějaké formě flashbacků nebo vizí, takže je to taková druhá velká věc, kterou budou muset vysvětlit.

A.cz: V průběhu seriálu se postupně buduje vztah mezi Mulderem a Scullyovou. V osmé sérii se jim dokonce narodí dítě, na konci druhého filmu jsou téměř dokonalý pár. Víte, jak pokračuje jejich vztah v nové sérii?

Já nevím, jestli se to obecně ví, ale já to nevím. Jejich vztah byl vždy velmi složitý a záleží na tom, k čemu se chtějí tvůrci vracet. Jestli se chtějí vrátit k tomu, že spolu mají dítě, jestli se chtějí vrátit ke konci filmu, kdy spolu zamilovaně odjíždějí na loďce, nebo jestli to bude tak, jak naznačují trailery. Tedy že se v nových dílech setkávají po dlouhé době. Sám jsem na to zvědavý.

A.cz: Vrací se také otec seriálu Chris Carter a s ním i několik původních scenáristů. Je to pro potencionální úspěch seriálu zásadní?

Rozhodně, protože bez nich by to nešlo. Je super, že se vrací nejen Carter, ale také třeba Glen Morgan, který napsal jedny z nejlepších epizod. Myslím, že všichni scenáristé, kteří se na nové sérii podílejí, byli i u původních dílů. Hodně se spekulovalo o návratu Vince Gilligana, který si udělal velké jméno na Aktech X a poté se stal ještě slavnější jakožto duchovní otec seriálů Breaking Bad (Perníkový táta) a Better Call Saul (Volejte Saulovi). On sám se chtěl k Aktům vrátit, ale právě kvůli Saulovi na to nemá čas. Tak třeba v potenciální desáté sérii.

A.cz: Jste webmaster Edna.cz, jednoho z největších českých fanouškovských webů. Jak jsou na tom Akta X z pohledu fanoušků v Česku?

Fanoušci se těžko měří. Těžko říct, kolik lidí sjelo všech devět sérií, ale myslím, že jich zas tolik nebude i vzhledem k tomu, že je ten seriál tak starý. Ale strašně moc lidí, alespoň těch, co vyrůstali v devadesátých letech, zná alespoň pár epizod, které viděli na Nově nebo na Primě někdy o půlnoci. Všeobecné povědomí o seriálu je obrovské. Jak ale lidé znají seriál do hloubky, je otázka.

A.cz: Cítíte třeba v diskusních fórech velká očekávání a natěšení na nové díly?

U nás na Edně se lidé těší hodně, ale spíše vzpomínají na tu nostalgii devadesátých let, kdy seriál běžel v televizi. Když si ale vezmeme třeba web KultX.cz, který je největší web pro fanoušky Akt X, tak tam najdete ty hardcore fanoušky, kteří znají epizody pozpátku, a ti opravdu odpočítávají vteřiny.

Trailer Akta X | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 55 minutami

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy