Nova bude vylučovat federální pěchotu a líné stavebníky

Kultura Kultura, Red Kul
5. 8. 2009 16:55
Novinkami je Česko Slovenská SuperStar a show Dům snů
Foto: Aktuálně.cz

Praha - S novým designem za pomoci oblíbených seriálů i nových reality show k ještě vyšší sledovanosti. Tak se dají shrnout slova generálního ředitele Petra Dvořáka o podzimním schématu TV Nova.

A podle něj je na co navazovat. Nova neskomírá, naopak prý celková sledovanost narostla ve skupinách 15-54 i 15+.  Navíc je ke spokojenosti inzerentů Nova nejmladší televize a má vyšší množství lidí mladších 55 let: čtyřiasedmdesát oproti průměrným devětašedesáti procentům.

Na představení schématu - koncipovaném jako "mediální veletrh" -  Dvořák ve své zahajovací one man show ohlásil, že přes pomluvy, že vysílá balast, aby ušetřila, Nově vzrostla na jaře sledovanost v primetimu o dvě procenta. V červnu dokonce padl rekord: v kombinovaném součtu Nova a Nova Cinema byla průměrná sledovanost v primetimu přes 50 procent.

Foto: Aktuálně.cz

Jestli hledat nějaký celkový dojem z podzimního schématu, pak se snad nabízí použít právě přirovnání k veletrhu se stánky, kde se prezentovaly jednotlivé pořady s herci a moderátory a mezi nimiž se proplétali zhusta bulvární novináři.

Na výstavní plochu se probojuje ten, kdo má dost hvězd a potenciálu, aby si našel zákazníky přiměřeného věku. Jiné vazby tu neexistují a u celoplošné komerční stanice s ambicí lídra na malém trhu asi ani nemohou.

Ozzák má na podzim pauzu

Pochopitelně se tak vrací se seriál Ordinace v růžové zahradě, který pravidelně sledují dva miliony lidí; od 27. srpna se začíná vysílat pátá série. O tři dny později startuje Ulice, jež bude podle ředitele Dvořáka zase válcovat konkurenční zpravodajství.

Nevrátí se ovšem jeden z nejúspěšnějších a nejlépe hodnocených pořadů Novy, sitcom Comeback. Resp. Nova hodlá na podzim zopakovat první a část druhé řady příběhů rockera Ozáka a jeho rodiny, na jaře pak má přijít třetí řada. Pokud by skutečně existovaly rozpory mezi Novou a kreativním producentem Tomášem Baldýnským, které ovšem Dvořák rezolutně vyvracel, třeba by se je do té doby podařilo srovnat.

Hlavní novinkou, na kterou Nova sází, je Česko Slovenská Super Star , kterou chystá od 6. září společně s TV Markíza. Prý je to poprvé v evropské historii, kdy se na tento pořad spojí dvě samostatné země.

Foto: Aktuálně.cz

Federálnímu rozměru, který může do poněkud skomírající české Superstar přinést nové „národnostní" napětí, odpovídá i složení moderátorů (Leoš Mareš, Adela Banášová) i porotců: Marta Jandová, Ondřej Hejma, Pavol Habera a Dara Rolinsová.

Druhým tahounem má být časosběrná reality show Dům snů. Klasickou sestavu exotů v uzavřené vile tu vystřídají každou středu od 9. září partnerské páry, které budou pod dohledem Jana Musila společně stavět nízkoenergetický dům za třináct milionů a navzájem se vyhazovat. O tom, kdo vzejde vítězně z finálové dvojice a bude v něm pak bydlet, rozhodnou už diváci.

Vzhledem k rodinnému mamko-taťkovskému založení Čechů by mohl Dům snů fungovat lépe než Big Brother, jehož první série prohrála s konkurenční reality show VyVolení na Primě. Navíc je pro tu spokojenější část starost o bydlení náplní i zdrojem relaxace, zatímco pro tu druhou palčivým problémem - a tedy zdrojem snění i závisti, což je směs, která dobře pohání reality show.

O MTV ještě nic neřekneme

Foto: Aktuálně.cz

Stejně tak by se u národa pejskařů mohl chytit nový pořad Polepšovna mazlíčků - vždy v sobotu v podvečer se tu bude napravovat za pomoci veterinářky „disharmonický vztah s domácími zvířaty".

Novinkou je i Stahovák s moderátory Jiřím Mádlem a Vojtou Kotkem, který bude uvádět „zábavná videa" z internetu.

Hitparáda, jež by nahradila skončivší ESO, v podzimním schématu chybí, zřejmě se objeví až na české verzi MTV. Třetí tematický kanál Novy s hudebně lifestyleovou náplní startuje 29. listopadu, stanice ale zatím podrobnosti o programovém schématu či podílu domácí hudby nechce zveřejnit. Jen opakuje, že se bude jednat o klasické mezinárodní schéma - pod hlavičkou Novy bude česká mutace 69. kanálem celosvětové sítě MTV, která nyní působí ve 162 zemích.

Nova Cinema (současný podíl na trhu ve skupině 15 - 54 má 1,7 procenta) schéma měnit nehodlá; v její podzimní nabídce nemají chybět snímky typu Chicaga, Zkrocené hory a Zuřícího býka a seriály Zákona a pořádek: Zločinné úmysly, Plastická chirurgie a Vraždy v Midsommeru.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Na podzim se vrátí Pohlreich a přijde nová Kůstka

Mateřská Nova se na podzim hodlá pyšnit filmy, na nichž se podílela. Bobule, Taková normální rodinka nebo Sněženky a machři po 25 letech mají jedno společné - dost špatné recenze a hodně velký úspěch v kinech.

Nova, která se skrze weby tn.cz a nova.cz prezentuje jako multimediální dům, hlásí i zvýšený zájem o satelitně kabelový kanál Sport. Tady mají být novinkami UEFA Champions League a Kontinentální hokejová liga.

 

Právě se děje

Další zprávy