Nechte se překvapit, jak pojmu Eurosong, říká Rejžek

krk
9. 5. 2009 8:00
Známý publicista jede jako komentátor do Moskvy
Dima Bilan z Ruska, vítěz Eurosongu 2008
Dima Bilan z Ruska, vítěz Eurosongu 2008 | Foto: Reuters

Rozhovor - Člověk by čekal, že publicista, který proslul recenzemi českého popu v někdejší Melodii a byl jedním z popravčích v televizní Katovně, napíše o Eurosongu spíš jízlivý komentář. Jenže Jan Rejžek bude letošní "písničkové klání" z Moskvy komentovat pro Českou televizi.

Program ČT1 odvysílá 12. května první ze dvou semifinále, ve kterém vystoupí český zástupce Gipsy.cz. A s Rejžkovým komentářem pak 16. května nabídne finále soutěže Eurovision Song Contest 2009, jíž se letos účastní 43 zemí.

ČT si asi nemohla vybrat překvapivějšího moderátora. Nemá vás trochu jako alibi, že se sice Eurosongu účastní, ale zároveň „ví", jaký je to estrádní Ein Kessel Buntes? 
Na to se laskavě zeptejte České televize, proč si mě vybrala, koho má, či nemá jako alibi a co „ví", anebo „neví."

Foto: ČT

Jak se na Eurosong díváte osobně?  Tipovali bychom vás právě na toho, který si myslí, že je to odkladiště pro Daniely Nekonečné z celé Evropy…
Eurosong není odkladiště, ale snaha Evropské vysílací unie nechat mezi sebou soutěžit pěvecké vyslance zemí jejích členů a přitáhnout k obrazovkám každoročně minimálně 100 miliónů diváků. To se jí daří. Toť vše.

V západní Evropě mají z Eurosongu spíš bžundu, na jihu a východě ho berou velmi vážně. Moskva se na to chystá skoro jako na olympiádu - nemáte pocit, že budete tak trochu pomáhat jejím „velkomocenským ambicím"?
Tuhle otázku zřejmě nemyslíte vážně. To bych musel v podobném stylu Haló novin odvětit, že i server Aktuálně.cz. tak trochu pomáhá „velmocenským ambicím" amerického fondu, který ho zřídil. Pokud si někdo vážně myslí, že nějaká písničková soutěž „pomáhá" politikům, měl by si vzít prášek.

Gipsy.cz při online rozhovoru pro Showbizz.cz
Gipsy.cz při online rozhovoru pro Showbizz.cz | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Gipsy.cz z Eurosongu: Je to příležitost, jak být viděn
Gipsy.cz přibrali gádže a zazpívají Aven Romale
ČT odtajnila, co Gipsy.cz zkusí prodat Evropě

Přiznáváte hudbě, která se tu prezentuje, nějaké kvality? Jistě najdou se výjimky a Gipsy.cz mezi ně patří. Ale jinak je to spíš středomořská romantika a lidovky s techno spodkem - což má s pop-music západního střihu hodně málo společného.
Otázka je nejasně položena. Přiznávám kvality nikoli hudbě jako takové, ale toliko několika písničkám, které budou soutěžit. Nevím, co je pop-music západního střihu.

Jste poměrně tvrdým kritikem výročních ceremoniálů (Oscar, Grammy) i jejich tuzemských komentátorů. Jak pojmete svůj výkon? Dá se vůbec říkat o Eurosongu něco s vážnou tváří: nemůže to zákonitě dopadnout jako parodie právě třeba na Grammy, kde jsou účinkující minimálně profesionálové s jistými standardy?
Další nepřesná formulace. Nejsem „poměrně tvrdým kritikem", nýbrž občasným komentátorem těchto ceremoniálů. Některý se vydaří, jiný holt ne. To je jako byste tvrdili, že Jaromír Bosák je poměrně tvrdým kritikem fotbalu.

Petra Kolář zazpíval "Přísáhám."
Petra Kolář zazpíval "Přísáhám." | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Na rozdíl od některých rozjuchaných tuzemských komentátorů mám však zásadu pojímat komentář věcně, s maximálním množstvím informací, a nikoli jako vysílání diskžokeje soukromého rádia. Etický kodex při komentování Eurosongu navíc nabádá komentátory, aby se vyvarovali jakýchkoli politických, národnostních, rasových urážek. Jak to pojmu letos já, nechte se překvapit.

Nezpochybňujeme vůbec „ideu veřejnoprávnosti", ale máte pocit, že takhle "shora nadiktovaná" soutěž v éře MySpace a YouTube a komerčních hudebních televizí může přinést skutečně nová a nadějná jména? Třeba severská scéna je jich plná, ale ani jedno v soutěži není. Není celá soutěž odtržená od reality?
Přes způsob výběru písní a hlasování nemůžete nikdy předem vyloučit, že se nová nadějná jména objeví. Mimochodem, tento pojem je také nepřesný, skoro každý účinkující má za sebou ve své zemi pár zlatých desek a jiné úspěchy. Nerozumím pojmu „soutěž úplně odtržená od reality." Od jaké?

Tereza Kerndlová odlétá na Eurosong do Bělehradu
Tereza Kerndlová odlétá na Eurosong do Bělehradu | Foto: Ondřej Besperát

A mají vůbec ti lokálně úspěšní interpreti - tedy vybraní domácím publikem - šanci oslovit mimo hranice svých států? Nevzniká tak něco, co má ve filmu svůj ekvivalent ve výrazu „europuding"?
Další apriorní otázka. Nejeden z bývalých vítězů Eurosongu se přece už prosadil i jinde v zahraničí. Museli bychom být konkrétní. Doufám, že Gipsy.cz do „europudingu" nepočítáte. Přesto vidím mezi letošními soutěžícími pár jmen, která by mohla uspět i na angloamerickém trhu, jde-li o tohle…

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy