Nechte se překvapit, jak pojmu Eurosong, říká Rejžek

krk
9. 5. 2009 8:00
Známý publicista jede jako komentátor do Moskvy
Dima Bilan z Ruska, vítěz Eurosongu 2008
Dima Bilan z Ruska, vítěz Eurosongu 2008 | Foto: Reuters

Rozhovor - Člověk by čekal, že publicista, který proslul recenzemi českého popu v někdejší Melodii a byl jedním z popravčích v televizní Katovně, napíše o Eurosongu spíš jízlivý komentář. Jenže Jan Rejžek bude letošní "písničkové klání" z Moskvy komentovat pro Českou televizi.

Program ČT1 odvysílá 12. května první ze dvou semifinále, ve kterém vystoupí český zástupce Gipsy.cz. A s Rejžkovým komentářem pak 16. května nabídne finále soutěže Eurovision Song Contest 2009, jíž se letos účastní 43 zemí.

ČT si asi nemohla vybrat překvapivějšího moderátora. Nemá vás trochu jako alibi, že se sice Eurosongu účastní, ale zároveň „ví", jaký je to estrádní Ein Kessel Buntes? 
Na to se laskavě zeptejte České televize, proč si mě vybrala, koho má, či nemá jako alibi a co „ví", anebo „neví."

Foto: ČT

Jak se na Eurosong díváte osobně?  Tipovali bychom vás právě na toho, který si myslí, že je to odkladiště pro Daniely Nekonečné z celé Evropy…
Eurosong není odkladiště, ale snaha Evropské vysílací unie nechat mezi sebou soutěžit pěvecké vyslance zemí jejích členů a přitáhnout k obrazovkám každoročně minimálně 100 miliónů diváků. To se jí daří. Toť vše.

V západní Evropě mají z Eurosongu spíš bžundu, na jihu a východě ho berou velmi vážně. Moskva se na to chystá skoro jako na olympiádu - nemáte pocit, že budete tak trochu pomáhat jejím „velkomocenským ambicím"?
Tuhle otázku zřejmě nemyslíte vážně. To bych musel v podobném stylu Haló novin odvětit, že i server Aktuálně.cz. tak trochu pomáhá „velmocenským ambicím" amerického fondu, který ho zřídil. Pokud si někdo vážně myslí, že nějaká písničková soutěž „pomáhá" politikům, měl by si vzít prášek.

Gipsy.cz při online rozhovoru pro Showbizz.cz
Gipsy.cz při online rozhovoru pro Showbizz.cz | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Gipsy.cz z Eurosongu: Je to příležitost, jak být viděn
Gipsy.cz přibrali gádže a zazpívají Aven Romale
ČT odtajnila, co Gipsy.cz zkusí prodat Evropě

Přiznáváte hudbě, která se tu prezentuje, nějaké kvality? Jistě najdou se výjimky a Gipsy.cz mezi ně patří. Ale jinak je to spíš středomořská romantika a lidovky s techno spodkem - což má s pop-music západního střihu hodně málo společného.
Otázka je nejasně položena. Přiznávám kvality nikoli hudbě jako takové, ale toliko několika písničkám, které budou soutěžit. Nevím, co je pop-music západního střihu.

Jste poměrně tvrdým kritikem výročních ceremoniálů (Oscar, Grammy) i jejich tuzemských komentátorů. Jak pojmete svůj výkon? Dá se vůbec říkat o Eurosongu něco s vážnou tváří: nemůže to zákonitě dopadnout jako parodie právě třeba na Grammy, kde jsou účinkující minimálně profesionálové s jistými standardy?
Další nepřesná formulace. Nejsem „poměrně tvrdým kritikem", nýbrž občasným komentátorem těchto ceremoniálů. Některý se vydaří, jiný holt ne. To je jako byste tvrdili, že Jaromír Bosák je poměrně tvrdým kritikem fotbalu.

Petra Kolář zazpíval "Přísáhám."
Petra Kolář zazpíval "Přísáhám." | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Na rozdíl od některých rozjuchaných tuzemských komentátorů mám však zásadu pojímat komentář věcně, s maximálním množstvím informací, a nikoli jako vysílání diskžokeje soukromého rádia. Etický kodex při komentování Eurosongu navíc nabádá komentátory, aby se vyvarovali jakýchkoli politických, národnostních, rasových urážek. Jak to pojmu letos já, nechte se překvapit.

Nezpochybňujeme vůbec „ideu veřejnoprávnosti", ale máte pocit, že takhle "shora nadiktovaná" soutěž v éře MySpace a YouTube a komerčních hudebních televizí může přinést skutečně nová a nadějná jména? Třeba severská scéna je jich plná, ale ani jedno v soutěži není. Není celá soutěž odtržená od reality?
Přes způsob výběru písní a hlasování nemůžete nikdy předem vyloučit, že se nová nadějná jména objeví. Mimochodem, tento pojem je také nepřesný, skoro každý účinkující má za sebou ve své zemi pár zlatých desek a jiné úspěchy. Nerozumím pojmu „soutěž úplně odtržená od reality." Od jaké?

Tereza Kerndlová odlétá na Eurosong do Bělehradu
Tereza Kerndlová odlétá na Eurosong do Bělehradu | Foto: Ondřej Besperát

A mají vůbec ti lokálně úspěšní interpreti - tedy vybraní domácím publikem - šanci oslovit mimo hranice svých států? Nevzniká tak něco, co má ve filmu svůj ekvivalent ve výrazu „europuding"?
Další apriorní otázka. Nejeden z bývalých vítězů Eurosongu se přece už prosadil i jinde v zahraničí. Museli bychom být konkrétní. Doufám, že Gipsy.cz do „europudingu" nepočítáte. Přesto vidím mezi letošními soutěžícími pár jmen, která by mohla uspět i na angloamerickém trhu, jde-li o tohle…

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

V domově důchodců v Unhošti hořelo, hasiči evakuovali přes 100 lidí

Hasiči v sobotu v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v prostorách, kde je kadeřnictví. Hasiči z budovy evakuovali přes 100 lidí - 87 seniorů a 16 zaměstnanců. Nikdo nebyl zraněn, pouze jedné ženě se udělalo nevolno a skončila v péči záchranářů. Po uhašení požáru a odvětrání se klienti i personál mohli do domova vrátit, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Událost byla hlášena kolem 17:15. Oheň podle mluvčího zcela zachvátil kadeřnictví, které je součástí areálu. "Požár se nerozšířil, ale byly zakouřené chodby. Kvůli tomu byla nutná evakuace," uvedl Gabriel.

Domov je v centru města, kvůli zásahu byla zastavena doprava. Po necelé půlhodině se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu a po 18:45 oheň zcela uhasili. Ve 20:00 zásah ukončili, na místě zůstali jen vyšetřovatelé. Co bylo příčinou požáru, zatím není známo.

Další zprávy