Na předvánočním trhu je už 200 blu-ray titulů

Irena Hejdová Irena Hejdová
11. 12. 2008 9:24
Na "lepším" DVD vychází pět dílů Pottera i Bond

Praha - I na českém předvánočním trhu se prosazuje kromě zavedeného formátu DVD nová technologie blu-ray, která nabízí lepší obrazovou kvalitu.

Jaké filmy jsou už k dispozici v novém formátu, který si pozvolna hledá svou pozici na trhu vedle zavedených DVD?

Už není výjimkou, že české i zahraniční tituly vycházejí souběžně v obou formátech, nabídku navíc doplňuje čím dál víc starších klasických filmů v blu-ray provedení - což je důkaz, že obchodníci věří v rostoucí zájem.

Na tržnicích se na nás kromě lidové tvorby valí také průmyslový kýč.
Na tržnicích se na nás kromě lidové tvorby valí také průmyslový kýč. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte předvánoční seriál o blu-ray:
Čtvrtek: Blu-ray disky v Česku
Pátek: Nastane další obměna formátů
Sobota: Blu-ray přehrávače v Česku

Ještě v dubnu byla přitom jediným českým vydavatelem blu-ray disků distribuční společnost Bontonfilm. S jejich vydáváním začala v září 2007 a  v dubnu 2008 vydala dokonce vůbec první blu-ray s českým filmem - prvenství patřilo Vorlovu Gymplu.

Jen letos vydal Bontonfilm podle Petra Slavíka 89 blu-rayů. „Blu-raye dnes tvoří 30 procent vydávaných titulů," dodává tiskový mluvčí Botonfilmu Petr Slavík. Náklady vydávaných disků se podle něj pohybují v řádu 1000 až 2000 kusů a postupně se zvyšují v závislosti na poptávce.

Gympl
Gympl | Foto: Falcon

Po Bontonfilmu se přidal na podzim i Magic Box, největší český vydavatel DVD. "Vydávání blu-ray je zatím hodně finančně náročné," říkal ještě v dubnu ředitel Magic Boxu Adam Dvořák, "V Česku je to zatím spíš raritka než velký byznys."

Ale trendy a následné změny strategií se dnes mění rychleji, než řeknete. Do konce roku podle svého zástupce Jana Rubeše vydá Magic Box 23 titulů a proráží i na domácím poli - letos v říjnu vydal na blu-ray i české filmy Vratné lahve a Obsluhoval jsem anglického krále.

Společnost Matsushita Electric Industrial, které je známá především pod značkou Panasonic, začne v polovině listopadu prodávat Blu-Ray rekordéry.
Společnost Matsushita Electric Industrial, které je známá především pod značkou Panasonic, začne v polovině listopadu prodávat Blu-Ray rekordéry. | Foto: Reuters

Atraktivita vydávaných titulů by tak k technologii mohla přitáhnout další příznivce.

Disky vydává ještě distribučka HCE ve spolupráci se společností Brick Box Digital Media. Nabidka filmů v Česku se tak ke konci roku přehoupne pres 200 titulů.

Optimismus neskrývá předseda správní rady organizace na podporu blu-ray Pavel Borowiec. Podle něj pro rozšíření formátu příznivě vyznívá i pokles cen LCD a Full HD televizí.

„Blu-ray přestává být technickou raritou a stává se z něj atraktivní produkt, který má šanci zaujmout díky mimořádné kvalitě maximálně ostrého a detailně prokresleného obrazu," věří. 

2001: Vesmírná odyssea
2001: Vesmírná odyssea | Foto: Wiki

Blu-ray má šanci DVD nahradit, mezi spotřebiteli se nicméně prosazuje pozvolna. Blu-ray tituly zatím v Česku pochopitelně nedosahují takových prodejů jako zavedené DVD disky.

Podle Jakuba Kříže z Bontonlandu se zatím v této prodejní síti prodává v průměru kolem 150 blu-ray disků měsíčně a to je oproti DVD 0,8 procenta.

Před Vánoci však prodeje klasicky stoupají, dá se předpokládat, že část lidí si kupuje disky také přes internet.

V listopadu se v síti Bontonlandu prodalo 373 kusů blu-rayů. „Odhaduji, že prosincové prodeje budou ještě jednou takové," dodává Kříž.

Podle něj si v obchodech z blu-ray disků nejlépe vedou filmy 10 000 př. n. l, 300 - Bitva u Thermopyl, Já legenda, Hancock a Kubrickovy filmy Full Metal Jacket a 2001: Vesmírná Odyssea. 

Harry Potter a Fénixův řád
Harry Potter a Fénixův řád | Foto: Warner Bros

„Velkými hity předpokládám budou i filmy Batman  - Temný rytíř, Matrix 1,2,3, Indiana Jones a království křišťálové lebky, Akta X - Chci uvěřit, Wanted s Angelinou Jolie a samozřejmě vydání všech dosud natočených příběhů o Harry Potterovi," dodává Kříž.

O čím dál se vzmáhající oblibě technologie a snaze distributorů přitáhnout k formátu více zájemců vypovídá i zbytek předvánoční nabídky blu-ray disků.

Před Vánoci vyšlo několik trháků jako sběratelská edice bondovky Casino Royale či právě pět dílů Harryho Pottera.

Petr Slavík z Bontonfilmu z předvánoční nabídky upozorňuje mimo jiné na filmy Neuvěřitelný Hulk, Francouzská spojka a Francouzská spojka 2: Dopadení, klasickou Planetu opic a také další kousky z bondovské série: Žít a nechat zemřít, Jen pro tvé oči, Srdečné pozdravy z Ruska, Dr. No, Thunderball, Dnes neumírej.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy