Na podzim se vrátí Pohlreich a přijde nová Kůstka

Kultura Kultura, Red Kul
30. 7. 2009 16:00
Prima představila podzimní vysílací schéma
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kuchař Emanuel Ridi vás naučí vařit a vychutnávat život. Ale nebojte se, že to budou jen italské speciality: žije tady a ví, co Čechům chutná.  - Komentář k novému pořadu, který televize Prima chystá na sobotu, by de facto mohl sloužit i jako komentář k celému podzimnímu schématu.

Jinak řečeno, chceme se sice soustředit na mladší publikum s progresivnějším vkusem a životním stylem, ale to ještě neznamená, že nenatočíme ještě aspoň jednu sérii VKV (posily Nela Boudová a navrátivší se Laďka Něrgešová ) a nebudeme dál provozovat tlachandu Hádej, kdo jsem! - dokonce přibereme Evu Holubovou a přidáme odnož Hádej, kdo lže!

Nicméně to první se prý někdejší "rodinné televizi" daří. Při prezentaci novinek ohlásila, že v kýžené cílové skupině 15 až 54 si na jaře ve srovnání s loňskem polepšila a má teď pětinový podíl na trhu;  roste i Prima Cool, která se blíží dvouprocentnímu podílu.

Pohlreich ano, Šula ne

Foto: Aktuálně.cz

Televize si pochvaluje hlavně svůj lifestyleový  blok, který začíná ve všední dny po deváté večer a vylepšuje jí prý pozici v druhé části primetimu. Je tedy logické, že se vrátí pořady Jak se staví sen (podíl dvacet procent v cílovce 15 - 54),  Jste to, co jíte (27), Topstar magazín (30) - a hlavně Zdeněk Pohlreich a jeho gastronomickou show Ano, šéfe.

Na první sérii se dívala třetina z těch, kteří v tu chvíli seděli u obrazovek.  Šéfkuchař  slibuje, že se znovu ponoří do hrůzy české gastronomie, která je podle něho ještě větší, než čekal. Naopak se už podle všeho nevrátí nový přítel českých žen Libor Šula a Nahá jsi krásná.

Pozici u mladšího publika mají Primě vylepšit Přešlapy. Podle ukázky se ovšem zdá, že to může být velmi problematická část její vlastní tvorby - a že seriál věnovaný "životním kotrmelcům třicátníků a tomu co všichni prožíváme" má potenciál naplnit svůj název doslova.

Přestože se prý inspiroval britskou sérií Šest v tom (Cold Feet), podle upoutávky zatím nenaplňují hrdinové přitažlivou směs empatie a zároveň vtipu a ironického nadhledu, jež je vlastní obdobným anglosaským seriálům.

Šestice českých postav (pánové jsou úspěšný manažer, fotbalový křupánek a playboy) na nás zatím spíš pomrkává jako komunální karikatury z Televarieté a uklidňuje: Hele klid, taky sme fakt jako vy. - Ale přitom to nevypadá ani na sitcom, který taková zjednodušení a ostře črtané postavy předepisuje.

Ostatně za Přešlapy stojí někteří tvůrci Letiště - někdejšího velkého dramaturgického experimentu, který kontinuálně a bez upozornění střídal snad všechny žánry a styly; snad si tentokrát vyberou.

Manželky, zločinci, policisté

Ze zahraničních seriálů Prima ohlásila nové série Zoufalých manželek a Myšlenek zločince, po dvouleté pauze zapříčiněné prý stávkou scenáristů nabídne konečně premiérovou, třetí řadu ceněných Sběratelů kostí s agentem Boothem a antropoložkou Kůstkou.

Foto: Aktuálně.cz

Novinkou je seriál Na doživotí (Life). Policista Charlie Crews - Damian Lewis z Bratrstva neohrožených - je po 12 letech očištěn a propuštěn z vězení za vraždu, kterou nespáchal. Nastupuje zpět do práce a zároveň se snaží zjistit, kdo to na něj hodil. "Stahující" uživatelé CSFD ohodnotili dvaatřicet epizod slovy „neuvěřitelná kombinace skvělého thrilleru, zenu a specifického humoru" a dali mu 82 procent.

Prima si hodlá vylepšit pozici i o víkendech. Na sobotu ohlásila kromě italského kuchaře seriál Gossip Girl - cíleně povrchní náhled do života zazobaných huberťáků na Manhattanu neboli Beverly Hills 902 10, kde jsou všichni ještě bohatší.

V sobotu večer se pak chce utkat o diváky, kteří chtějí vidět filmy - Prima Kino nabídne premiéry filmů, jako jsou V jako Vendeta, Pýcha předsudek, Walk The Line - a v neděli večer vystřídají midsomerského šéfinspektora Barnabyho Vraždy v Oxfordu.

Hrdinové, divná rodinka a divný Earl

Podzimní novinky na dceřinné Primě Cool - která staví na výlučnějším publiku i na sledovanosti v podvečerním čase - zahrnují premiérové řady seriálů, které se vysílaly jen v zahraničí nebo na internetu.

Patří k nim druhá řada Hrdinů (Heroes), Cestovatel (Journeyman) a Volání mrtvých (Tru  Calling) - v seriálu o dívce, která pracuje v pitevně a objeví, že může mluvit s mrtvými, se objeví i Jason Priestley (alias dávný Brandon z 90210).

Foto: Aktuálně.cz

Hlavním magnetem ovšem mají být animovaní Griffinovi. Seriál s originálním názvem Family Guy o rodině s mluvícím psem (dabuje Bohumil Klepl) a nejmladším synem, který nenávidí všechny a všechno. Podle příznivců si bere to nejlepší ze Simpsonových a South Parku a pokukuje i po Futuramě, podle kritiků je v nejlepším invenčně kopíruje. Převažují nicméně ti první: na CSFD má stejně jako Life hodnocení vysokých 82 procent.

Zásadní večerní novinkou je pak sitcom My Name Is Earl; jeden z nelépe hodnocených seriálů poslední doby se vysílal v letech 2005 a ž 2009 a získal celkem pět cen Emmy. Prima ho bude dávat každý všední den.

Jeho hrdina v podání Jasona Lee připomíná zoufalce a flákače z "podivných" komedií Kevina Smithe - což mimo jiné znamená, že jeho humor nemusí sednout každému.

Foto: Aktuálně.cz

Jednoho dne Earl vyhraje v loterii 100 tisíc dolarů. Než si jich však stačí užít, srazí ho auto, los odnese vítr a Earl skončí v nemocnici. Jeho žena se s ním rozvede, a zrovna když si uvědomí, že jeho život nestojí za nic, uslyší v televizi myšlenku karmy: „Děláš dobré věci a dobré věci se stanou i tobě. Děláš špatné věci a ty se ti pak vrátí."

Sepíše si proto seznam všech špatností, které udělal, a chce je odčinit. Příživník a lenoch se tak mění v uvědomělého občana a vyráží na cestu nápravy; některé položky jdou splnit lehce, jiné jsou ovšem složitější.

O víkendu pak na Primě Cool zůstávají "chlapské pořady" Top Gear a Premier League.

Novinky na programu R1 Prima nechystá. „Z důvodu současné ekonomické situace nemáme prostor pro třetí kanál, ale museli jsme začít vysílat, abychom nepřišli o licenci. Jeho schéma si šetříme na lepší časy, současné vysílací náklady jsou minimální," řekl generální ředitel Primy Marek Singer.

I Primu totiž zasáhla krize na reklamním trhu. Podle Singera měla televize příjem z reklamy za první pololetí nižší o 20 procent. „V průběhu léta se ztráty vůči loňsku snižují, ale nemohu odhadovat další průběh. Věřím jen, že v příštím roce se dostaneme na úroveň roku 2008," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Břečka dal první gól za Kasimpasu a poprvé v turecké lize vyhrál

Obránce Tomáš Břečka vstřelil první gól za Kasimpasu, kam přestoupil v lednu z Jablonce. Český fotbalista otevřel skóre dnešního utkání turecké ligy proti Denizlisporu, nad kterým jeho tým zvítězil 2:0. Pro Břečku to byla první výhra v soutěži, které se dočkal na šestý pokus. Dosud se mohl s Kasimpasou radovat z vítězství pouze v jednom pohárovém utkání.

Břečka se trefil ve 22. minutě. Po standardní situaci jeho hlavičku gólman Denizlisporu ještě vyrazil, ale na dorážku českého stopera už nestačil.

Kasimpasa, které chyběl zraněný David Pavelka, vyhrála v ligové soutěži poprvé od 14. prosince po sedmi zápasech. Na předposledním místě tabulky ztrácí dva body na 15. příčku, která zajišťuje záchranu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy