Na podzim se vrátí Pohlreich a přijde nová Kůstka

Kultura Kultura, Red Kul
30. 7. 2009 16:00
Prima představila podzimní vysílací schéma
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kuchař Emanuel Ridi vás naučí vařit a vychutnávat život. Ale nebojte se, že to budou jen italské speciality: žije tady a ví, co Čechům chutná.  - Komentář k novému pořadu, který televize Prima chystá na sobotu, by de facto mohl sloužit i jako komentář k celému podzimnímu schématu.

Jinak řečeno, chceme se sice soustředit na mladší publikum s progresivnějším vkusem a životním stylem, ale to ještě neznamená, že nenatočíme ještě aspoň jednu sérii VKV (posily Nela Boudová a navrátivší se Laďka Něrgešová ) a nebudeme dál provozovat tlachandu Hádej, kdo jsem! - dokonce přibereme Evu Holubovou a přidáme odnož Hádej, kdo lže!

Nicméně to první se prý někdejší "rodinné televizi" daří. Při prezentaci novinek ohlásila, že v kýžené cílové skupině 15 až 54 si na jaře ve srovnání s loňskem polepšila a má teď pětinový podíl na trhu;  roste i Prima Cool, která se blíží dvouprocentnímu podílu.

Pohlreich ano, Šula ne

Foto: Aktuálně.cz

Televize si pochvaluje hlavně svůj lifestyleový  blok, který začíná ve všední dny po deváté večer a vylepšuje jí prý pozici v druhé části primetimu. Je tedy logické, že se vrátí pořady Jak se staví sen (podíl dvacet procent v cílovce 15 - 54),  Jste to, co jíte (27), Topstar magazín (30) - a hlavně Zdeněk Pohlreich a jeho gastronomickou show Ano, šéfe.

Na první sérii se dívala třetina z těch, kteří v tu chvíli seděli u obrazovek.  Šéfkuchař  slibuje, že se znovu ponoří do hrůzy české gastronomie, která je podle něho ještě větší, než čekal. Naopak se už podle všeho nevrátí nový přítel českých žen Libor Šula a Nahá jsi krásná.

Pozici u mladšího publika mají Primě vylepšit Přešlapy. Podle ukázky se ovšem zdá, že to může být velmi problematická část její vlastní tvorby - a že seriál věnovaný "životním kotrmelcům třicátníků a tomu co všichni prožíváme" má potenciál naplnit svůj název doslova.

Přestože se prý inspiroval britskou sérií Šest v tom (Cold Feet), podle upoutávky zatím nenaplňují hrdinové přitažlivou směs empatie a zároveň vtipu a ironického nadhledu, jež je vlastní obdobným anglosaským seriálům.

Šestice českých postav (pánové jsou úspěšný manažer, fotbalový křupánek a playboy) na nás zatím spíš pomrkává jako komunální karikatury z Televarieté a uklidňuje: Hele klid, taky sme fakt jako vy. - Ale přitom to nevypadá ani na sitcom, který taková zjednodušení a ostře črtané postavy předepisuje.

Ostatně za Přešlapy stojí někteří tvůrci Letiště - někdejšího velkého dramaturgického experimentu, který kontinuálně a bez upozornění střídal snad všechny žánry a styly; snad si tentokrát vyberou.

Manželky, zločinci, policisté

Ze zahraničních seriálů Prima ohlásila nové série Zoufalých manželek a Myšlenek zločince, po dvouleté pauze zapříčiněné prý stávkou scenáristů nabídne konečně premiérovou, třetí řadu ceněných Sběratelů kostí s agentem Boothem a antropoložkou Kůstkou.

Foto: Aktuálně.cz

Novinkou je seriál Na doživotí (Life). Policista Charlie Crews - Damian Lewis z Bratrstva neohrožených - je po 12 letech očištěn a propuštěn z vězení za vraždu, kterou nespáchal. Nastupuje zpět do práce a zároveň se snaží zjistit, kdo to na něj hodil. "Stahující" uživatelé CSFD ohodnotili dvaatřicet epizod slovy „neuvěřitelná kombinace skvělého thrilleru, zenu a specifického humoru" a dali mu 82 procent.

Prima si hodlá vylepšit pozici i o víkendech. Na sobotu ohlásila kromě italského kuchaře seriál Gossip Girl - cíleně povrchní náhled do života zazobaných huberťáků na Manhattanu neboli Beverly Hills 902 10, kde jsou všichni ještě bohatší.

V sobotu večer se pak chce utkat o diváky, kteří chtějí vidět filmy - Prima Kino nabídne premiéry filmů, jako jsou V jako Vendeta, Pýcha předsudek, Walk The Line - a v neděli večer vystřídají midsomerského šéfinspektora Barnabyho Vraždy v Oxfordu.

Hrdinové, divná rodinka a divný Earl

Podzimní novinky na dceřinné Primě Cool - která staví na výlučnějším publiku i na sledovanosti v podvečerním čase - zahrnují premiérové řady seriálů, které se vysílaly jen v zahraničí nebo na internetu.

Patří k nim druhá řada Hrdinů (Heroes), Cestovatel (Journeyman) a Volání mrtvých (Tru  Calling) - v seriálu o dívce, která pracuje v pitevně a objeví, že může mluvit s mrtvými, se objeví i Jason Priestley (alias dávný Brandon z 90210).

Foto: Aktuálně.cz

Hlavním magnetem ovšem mají být animovaní Griffinovi. Seriál s originálním názvem Family Guy o rodině s mluvícím psem (dabuje Bohumil Klepl) a nejmladším synem, který nenávidí všechny a všechno. Podle příznivců si bere to nejlepší ze Simpsonových a South Parku a pokukuje i po Futuramě, podle kritiků je v nejlepším invenčně kopíruje. Převažují nicméně ti první: na CSFD má stejně jako Life hodnocení vysokých 82 procent.

Zásadní večerní novinkou je pak sitcom My Name Is Earl; jeden z nelépe hodnocených seriálů poslední doby se vysílal v letech 2005 a ž 2009 a získal celkem pět cen Emmy. Prima ho bude dávat každý všední den.

Jeho hrdina v podání Jasona Lee připomíná zoufalce a flákače z "podivných" komedií Kevina Smithe - což mimo jiné znamená, že jeho humor nemusí sednout každému.

Foto: Aktuálně.cz

Jednoho dne Earl vyhraje v loterii 100 tisíc dolarů. Než si jich však stačí užít, srazí ho auto, los odnese vítr a Earl skončí v nemocnici. Jeho žena se s ním rozvede, a zrovna když si uvědomí, že jeho život nestojí za nic, uslyší v televizi myšlenku karmy: „Děláš dobré věci a dobré věci se stanou i tobě. Děláš špatné věci a ty se ti pak vrátí."

Sepíše si proto seznam všech špatností, které udělal, a chce je odčinit. Příživník a lenoch se tak mění v uvědomělého občana a vyráží na cestu nápravy; některé položky jdou splnit lehce, jiné jsou ovšem složitější.

O víkendu pak na Primě Cool zůstávají "chlapské pořady" Top Gear a Premier League.

Novinky na programu R1 Prima nechystá. „Z důvodu současné ekonomické situace nemáme prostor pro třetí kanál, ale museli jsme začít vysílat, abychom nepřišli o licenci. Jeho schéma si šetříme na lepší časy, současné vysílací náklady jsou minimální," řekl generální ředitel Primy Marek Singer.

I Primu totiž zasáhla krize na reklamním trhu. Podle Singera měla televize příjem z reklamy za první pololetí nižší o 20 procent. „V průběhu léta se ztráty vůči loňsku snižují, ale nemohu odhadovat další průběh. Věřím jen, že v příštím roce se dostaneme na úroveň roku 2008," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy