Monkey Business zahrají k listopadu Mišíka i Lou Reeda

Kultura Kultura, Red Kul
17. 11. 2009 8:00
ČT nabízí k výročí přímý přenos z minulosti

Praha - Česká televize připomene úterní dvacáté výročí sametové revoluce "přímým přenosem z minulosti" - podobně jako loni 20. výročí srpnové okupace. Od 16 do 23 hodin nabídne na ČT1 rekonstrukci listopadu 1989 nazvanou Albertov 16:00 a její součástí bude i záznam koncertu na Národní třídě.

Projektu bude předcházet Historický předkrm - sumář klíčových předlistopadových událostí. Poté celý blok odstartuje přenos studentského průvodu.

Ten se vydá z Albertova přes Vyšehrad na Národní třídu - znovu  před kamerami, nikoli však StB. Rekonstrukci události, která odstartovala změnu režimu, připravila obecně prospěšná společnost Opona.

Začíná se už o půl čtvrté proslovy, mluvit má mimo jiné Šimon Pánek. Na pozvání společnosti Člověk v tísni přijede čínská novinářka Gao Yu, uvězněná za články o protestech na náměstí Nebeského klidu, a ruský aktivista Oleg Orlov, ředitel organizace Memorial.

Příspěvěk na webu Nezapomeňte.cz: Když se moji rodiče v roce 1977 byli podívat na budování jižního města, dobře se bavili. Říkali si, že v paneláku nikdy neskončí. O pár let později, se dvěma miminy na krku, bez konexí a stranické příslušnosti, jim stát opravdu přidělil panelákovou jednotku. Díky Bohu alespoň na Žižkově!
Příspěvěk na webu Nezapomeňte.cz: Když se moji rodiče v roce 1977 byli podívat na budování jižního města, dobře se bavili. Říkali si, že v paneláku nikdy neskončí. O pár let později, se dvěma miminy na krku, bez konexí a stranické příslušnosti, jim stát opravdu přidělil panelákovou jednotku. Díky Bohu alespoň na Žižkově! | Foto: Cirkus totality
Čtěte také:
Speciální přílohu ke 20. výročí 17. listopadu najdete
zde
Oficiální stránku projektu Albertov 16:00 najdete zde
Cirkus totality nemá rodiče odsoudit, ale pochopit
Monkey Business uctí 1. máj zakázanými protest songy

„Cílem Opony je připomenout, jak těžko se demokracie nabývá a jak lehce o ni můžeme přijít. Cítíme
potřebu slavit, jsme si zároveň ale vědomi otázek současnosti. Demokracie není samozřejmostí, může fungovat, jen když se jí budeme účastnit," říká Martin Kotas z Opony.

Foto: Sony BMG

V čele pochodu pojede alegorický vůz VB vytvořený podle kreseb Petra Síse. Organizátoři prý sehnali i několik trabantů. To vše pod heslem Máme co slavit? Přijďte si to říct!

Účastníci dostanou na trase příležitost vyjádřit svůj názor na listopad 1989 i současný stav společnosti. Můžou si přinést transparenty nebo nahrát vzkaz v budce na Palackého náměstí. Sestřih se objeví na obrazovce v druhé části přenosu.

Vše před půlnocí na ČT1 vyvrcholí záznamem koncertu - i toto vystoupení nazvané 20 let bez opony organizuje zmíněná společnost. Naživo se startuje na Národní třídě už v 18 hodin, po fotografickém happeningu a symbolickém pádu opony.

Hlavní muzikantskou silou je Roman Holý. „Šlo mi o to spojit zpěváky a osobnosti minulého režimu, kteří měli co říct a zároveň si nezadali. K nim jsme přizvali pár mladších, kteří nás baví," říká.

Se svou kapelou Monkey Business tak doprovodí interprety několika generací. Na scéně se během devadesáti minut mají objevit Vladimír Mišík, Dan Bárta, Vlasta Třešňák, Lenka Dusilová, Vladimír Merta, Pavel Zajíček, Tony Ducháček, Michal Ambrož, rappeři James Cole, Vladimir 518 a Orion.

Foto: Aktuálně.cz

Zazní například songy Perfect Day od Lou Reeda, Mišíkova Variace na renesanční téma a Slunečný hrob, Hey Jude, ale i Jasná Páka (Pal vodsuď hajzle), DG307, Plastic People nebo Kryl. Podobný koncert se už odehrál na 1. máje v Arše.

Večerní hudební program pak bude v režii zakladatele a baskytaristy Mardoši z Tata Bojs; pro afterparty má připraven speciální výběr písní.

Student Šmíd i cinkání klíči

A mezi tím bude ČT1 uvádět dokumenty a moderátor Michal Prokop ve studiu diskutovat s hosty; součástí pořadu budou i dobové písně a klipy

Pozvání dostali Václav Bartuška, Ján Čarnogurský, Jiří Dienstbier, Vladimír Dlouhý, Fedor Gál, Václav Havel a Václav Klaus, ale také protagonisté minulého režimu.

ČT hlásí exkluzivní rozhovory s posledním generálním tajemníkem ÚV KSČ Karlem Urbánkem a s tehdejším předsedou Československé strany lidové Josefem Bartončíkem, ale i nově natočené interview s Michalem Danišovičem - náčelníkem městské správy VB, který zásahu na Národní velel.

Foto: Aktuálně.cz

Aktéři listopadu 1989 se objeví hned ve třech dokumentech, jež budou mít v úterý premiéru. Film Sedm studentů po dvaceti letech představí účastníky pochodu a následně iniciátory studentské stávky. Patří k nim tehdejší student matfyzu Marek Benda i Milan Podobský zvaný Fefík.

Druhý dokument Mrtvý student, který se nikdy nenarodil pojednává o mýtu, jenž uvedl události listopadu 1989 do prudkého pohybu. Aktérkou je Jana Strunecká: pohybovala se tehdy v blízkosti údajného studenta, aniž tušila, že jde ve skutečnosti o důstojníka StB Ludvíka Zifčáka.

Třetí dokument Za co jsme cinkali klíči pak bude konfrontovat novou elitu vzešlou z revoluce s lidmi, kteří se v listopadu dostali na pár vteřin na scénu dějin, ale záhy dali přednost návratu k běžnému životu.

Komponované vysílání k výročí 17. listopadu doplní ještě další pořady i vysílání na dalších programech.

 

Právě se děje

Další zprávy