Měsíčci, poklady a smolař. ČT nabídne pohádkové Vánoce

Kultura ČTK Kultura, ČTK
13. 11. 2012 20:00
O Vánocích budou mít na ČT premiéru pohádky Dvanáct měsíčků, Šťastný smolař a O pokladech
Dvanáct měsíčků
Dvanáct měsíčků | Foto: čt

Praha - Česká televize nabídne na Štědrý večer novou pohádku Karla Janáka Dvanáct měsíčků s Romanem Vojtkem a Veronikou Žilkovou. Na Boží hod se mohou diváci těšit na premiéru pohádky Šťastný smolař a den před Silvestrem doplní pohádkovou trojici snímek O pokladech s Karlem Heřmánkem a Pavlem Liškou.

"Vánoce v ČT budou patřit především pohádkám," řekl generální ředitel televize Petr Dvořák. Ve třináctidenním vánočním programu jich ČT uvede o deset více než loni, bezmála šedesát. Víc bude čertů i princezen, ale i králů, strašidel a čarodějnic.

O pokladech
O pokladech | Foto: čt

Pohádku Šťastný smolař režiséra Jiřího Stracha podle námětu Matěje Mináče napsal scenárista Marek Epstein, který je mimo jiné autorem scénáře filmů ROMing a Václav. V hlavních rolích se představí Jiřina Bohdalová, Oldřich Vízner a Ivan Trojan, diváci se mohou těšit i na Dagmar Havlovou. Výpravná pohádka s komediálními prvky, která poukazuje na tenkou hranici mezi štěstím a smůlou, se točila na hradě Pernštejn i ve skanzenu ve slovenském Zuberci.

ČT o Vánocích uvede také například dětský snímek Karlík a továrna na čokoládu, film Nezapomeň na mě s hvězdou ságy Stmívání Robertem Pattinsonem či oscarový snímek Králova řeč. Z českých premiér se diváci mohou těšit na Saxánu a Lexikon kouzel nebo Občanský průkaz, který odvysílá ČT1 1. ledna symbolicky k 20. výročí rozdělení Československa.

Štastný Smolař
Štastný Smolař | Foto: čt

V sobotu před Štědrým dnem televize odvysílá finále taneční soutěže StarDance. Její moderátorka Tereza Kostková diváky ČT1 zároveň provede pořadem Nová silvestrovská show, kterou bude spolumoderovat Aleš Háma.

Silvestrovskou zábavu v alternativním duchu pak nabídne program ČT2, který odvysílá pořad Neshow s dvojicí Petr Cerha a Ondřej Havlík nebo Trapný večer souboru Dejvického divadla a hru Petra Čtvrtníčka Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?

"Vysílání Dvojky je nejpestřejší za poslední dekádu. Snažili jsme se namixovat formát dokumentů, filmů, zábavních formátů i divadelních představení tak, aby Dvojka uspokojila i ty nejnáročnější diváky," řekl programový ředitel ČT Milan Fridrich. ČT2 v prosinci nabídne dokumenty Váňa a Věra 68 či oscarový film Prázdniny v Římě.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Atlético porazilo Valencii a dotáhlo se na vedoucí San Sebastian

Fotbalisté Atlética Madrid zvítězili v 11. kole španělské ligy ve Valencii 1:0 a šestou výhrou po sobě se bodově dotáhli na vedoucí San Sebastian. "Rojiblancos" navíc sehráli o utkání méně.

O výhře celku ze španělské metropole rozhodl vlastním gólem v 79. minutě obránce Toni Lato. Atlético natáhlo ligovou neporazitelnost na 25 zápasů a jako jediné v ligové sezoně nenašlo přemožitele. Naposledy podlehlo v únoru městskému rivalovi Realu.

Elche remizovalo doma s Cádizem 1:1, přestože celý druhý poločas hrálo v deseti. Hosté ale v přesilovce pouze vyrovnali.

Španělská fotbalová liga - 11. kolo:

Elche - Cádiz 1:1 (38. Boyé - 55. Álvaro), Valencie - Atlético Madrid 0:1 (79. vlastní Lato),

18:30 Huesca - FC Sevilla,

21:00 Real Madrid - Alavés.

Zdroj: ČTK
Další zprávy