Měsíčci, poklady a smolař. ČT nabídne pohádkové Vánoce

Kultura ČTK Kultura, ČTK
13. 11. 2012 20:00
O Vánocích budou mít na ČT premiéru pohádky Dvanáct měsíčků, Šťastný smolař a O pokladech
Dvanáct měsíčků
Dvanáct měsíčků | Foto: čt

Praha - Česká televize nabídne na Štědrý večer novou pohádku Karla Janáka Dvanáct měsíčků s Romanem Vojtkem a Veronikou Žilkovou. Na Boží hod se mohou diváci těšit na premiéru pohádky Šťastný smolař a den před Silvestrem doplní pohádkovou trojici snímek O pokladech s Karlem Heřmánkem a Pavlem Liškou.

"Vánoce v ČT budou patřit především pohádkám," řekl generální ředitel televize Petr Dvořák. Ve třináctidenním vánočním programu jich ČT uvede o deset více než loni, bezmála šedesát. Víc bude čertů i princezen, ale i králů, strašidel a čarodějnic.

O pokladech
O pokladech | Foto: čt

Pohádku Šťastný smolař režiséra Jiřího Stracha podle námětu Matěje Mináče napsal scenárista Marek Epstein, který je mimo jiné autorem scénáře filmů ROMing a Václav. V hlavních rolích se představí Jiřina Bohdalová, Oldřich Vízner a Ivan Trojan, diváci se mohou těšit i na Dagmar Havlovou. Výpravná pohádka s komediálními prvky, která poukazuje na tenkou hranici mezi štěstím a smůlou, se točila na hradě Pernštejn i ve skanzenu ve slovenském Zuberci.

ČT o Vánocích uvede také například dětský snímek Karlík a továrna na čokoládu, film Nezapomeň na mě s hvězdou ságy Stmívání Robertem Pattinsonem či oscarový snímek Králova řeč. Z českých premiér se diváci mohou těšit na Saxánu a Lexikon kouzel nebo Občanský průkaz, který odvysílá ČT1 1. ledna symbolicky k 20. výročí rozdělení Československa.

Štastný Smolař
Štastný Smolař | Foto: čt

V sobotu před Štědrým dnem televize odvysílá finále taneční soutěže StarDance. Její moderátorka Tereza Kostková diváky ČT1 zároveň provede pořadem Nová silvestrovská show, kterou bude spolumoderovat Aleš Háma.

Silvestrovskou zábavu v alternativním duchu pak nabídne program ČT2, který odvysílá pořad Neshow s dvojicí Petr Cerha a Ondřej Havlík nebo Trapný večer souboru Dejvického divadla a hru Petra Čtvrtníčka Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?

"Vysílání Dvojky je nejpestřejší za poslední dekádu. Snažili jsme se namixovat formát dokumentů, filmů, zábavních formátů i divadelních představení tak, aby Dvojka uspokojila i ty nejnáročnější diváky," řekl programový ředitel ČT Milan Fridrich. ČT2 v prosinci nabídne dokumenty Váňa a Věra 68 či oscarový film Prázdniny v Římě.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Koudelka skončil v Titisee-Neustadtu třiadvacátý, vyhrál Kubacki

Skokan na lyžích Roman Koudelka skončil třiadvacátý v závodu Světového poháru v německém Titisee-Neustadtu. Podruhé v sezoně vyhrál vítěz Turné čtyř můstků Polák Dawid Kubacki.

V prvním závodu po odvolání reprezentačního trenéra Jakuba Jiroutka, kterého nahradil asistent Antonín Hájek, skočil Koudelka v obou kolech shodně 132 metrů. Druhý z českých závodníků Viktor Polášek předvedl v 1. kole 127,5 metru a obsadil 38. místo.

Svěřenec českého kouče Michala Doležala Kubacki měl v každém kole nejdelší pokus. V prvním kole o půl metru přelétl 140 metrů a ve druhém skočil 141 metrů. Potřetí v řadě a popáté v sezoně skončil druhý Stefan Kraft z Rakouska.

Z třetího místa se radoval Rjoju Kobajaši z Japonska. Němec Karl Geiger skončil dvanáctý a udržel se v čele průběžného pořadí seriálu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy