Měsíčci, Marfuša a trapný Silvestr. Vánoce v TV

Jan Gregor Jan Gregor
28. 11. 2012 9:12
Tři hlavní české televize zveřejnily své vánoční programy
Veronika Žilková v pohádce Dvanáct měsíčků.
Veronika Žilková v pohádce Dvanáct měsíčků. | Foto: ČT

Praha - Do Vánoc zbývá necelý měsíc a všechny tři hlavní televize už zveřejnily svůj sváteční program. Každý rok svádějí televize lítý boj o práva na ty nejprovařenější pohádky a komedie. Letošek nebyl výjimkou, a tak o Libušku Šafránkovou coby Popelku ani o Marfušu diváci nepřijdou. Jedině ČT hlásí kromě recyklování archivu i tři nové původní pohádky.

S Měsíčky nejsou žerty

Své největší trumfy nasazují televize každoročně na Štědrý podvečer a večer. Kavčí Hory věří, že mají v rukávu eso: známou pohádku Boženy Němcové Dvanáct měsíčků natočil Karel Janák.

Tři oříšky pro Popelku.
Tři oříšky pro Popelku. | Foto: TV Nova

Synopse známého příběhu o Marušce, její nevlastní sestře a nepřející maceše nezapře, že režie filmu se ujal autor Snowboarďáků a Rafťáků Karel Janák, který si s věrností předloze příliš hlavu lámat nebude.

„Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy," píše se v synopsi například. Snad nám tedy Janákova pohádka nezkomplikuje zažívání kapra.

Nova proti novince obsazené herci jako je Veronika Žilková, Roman Vojtek nebo Radoslav Brzobohatý nasadí 24. prosince osvědčené Tři oříšky pro popelku a Prima kontruje klasikou z nejklasičtějších - Pyšnou princeznou. Tu pro letošní rok přebrala Nově. Největší komerční televizi ale zůstaly osvědčené trháky: S čerty nejsou žerty, Princ a večernice nebo Mrazík.

Šťastný smolař.
Šťastný smolař. | Foto: ČT

ČT bude s pohádkovými evergreeny kromě Dvanácti měsíčků bojovat i dalšími novými potenciálními přírůstky do klasického vánočního fondu. V pohádce Šťastný smolař si tvůrčí spolupráci po Vráskách z lásky zopakovali režisér Jiří Strach a scenárista Marek Epstein. Příběh o chlapci Filipovi, který má proklatou smůlu, protože jeho otec kdysi neúspěšně zkoušel přechytračit samotnou Štěstěnu, poběží na Boží hod.

Třetí pohádková novinka slibuje dobrodružství. Mladý režisér Vít Karas natočil podle scénáře autorky Hrdého Budžese Ireny Douskové pohádku O pokladech. K zamotanému příběhu o zkoušení divadelní hry a hledání pokladů pod zemí, který si budete moci naladit na Štěpána, složila hudbu skupina Čechomor.

V peřině.
V peřině. | Foto: TV Nova

350 pohádkových postav

Další tuzemskou televizní premiéru nabídne 25. 12. od 20.20 Nova. V ten čas se z obrazovek poline hyperbarevná muzikálová pohádka F. A. Brabce V peřině. Diváci v televizi budou sice ochuzeni o jeden rozměr 3D snímku, ale agresivní infantilní estetika téhle ulítlé podívané vytře nepřipravenému divákovi zrak i ve dvou rozměrech. První uvedení v televizi bude mít na Nový rok další český distribuční hit. Česká televize nasadila na první večer roku Občanský průkaz - úspěšnou komedii Ondřeje Trojana podle Petra Šabacha.

Jinak všechny televize nabízejí osvědčené, neustále recyklované zboží, snad až na Primu, která se rozhodla nehrát trumfovanou o to, kdo nasadí o svátcích nejvíce filmů pro pamětníky a pohádek (Česká televize se přímo chlubí tím, že během svátků uvede 58 pohádek, v nichž vystoupí na 350 pohádkových postav).

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Tvůrci programu na Primě sázejí spíše na zahraniční produkci: den před Štědrým dnem promítnou superúspěšnou vánoční romantickou komedii Láska nebeská nebo den po něm animovanou Dobu ledovou 3. Také Nova nabídne hollywoodské animáky, byť už několikrát viděné: v době kolem poledne po oba vánoční svátky se děti mohou těšit na první dvě dobrodružství hodného zlobra Shreka.

Záplavu pohádek a komedií naštěstí mezi svátky naředí i jiné žánry. Česká televize naštěstí nepostavila celé schéma jen na čertících a princeznách. Ve vánočním programu budou moci diváci zhlédnout docela dobrý průřez aktuální českou dokumentární tvorbou. Dva dny před Silvestrem poběží na Dvojce Věra 68: portrét vzestupů a pádů legendární české gymnastky natočila Olga Sommerová.

Váňa.
Váňa. | Foto: Aktuálně.cz

A o den později se na stejném programu bude vysílat snímek lakonicky nazvaný Váňa o nejznámějším českém žokeji. Na Nový rok pak dokumentární kolekci zakončí sugestivní film Zachraňte Edwardse o manželském páru ze Zlína, který se rozhodl přes všechna doporučení lékařů přivést na svět postiženou dceru.

Estráda proti kamarádu Ivánkovi

Kompletní silvestrovské schéma zatím zveřejnila pouze Česká televize. Její první program tradičně podpoří povinné veselí posledního dne roku estrádou a speciálními díly svých zábavních pořadů. Čekat na půlnoc tak diváci odkázaní na televizi budou moci u Nové silvestrovské show s Terezou Kostkovou a Alešem Hámou nebo s Karlem Šípem a jeho silvestrovskou Všechnopárty.

Trochu snesitelnou alternativu nabídne snad program Dvojky. Humor bez cenzury slibují nové komediální výstupy z cyklu Na stojáka, legendární hlášky fotbalových funkcionářů z telefonních odposlechů připomene inscenace Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit. Nebude to jediné divadelní přestavení večera: soubor populárního Dejvického divadla se představí hrou, jejíž název by se více hodil na Hámovu estrádu. Jmenuje se Trapný večer.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nahlédněte na TV program.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy