Manžel mi koupil sebevražednou vestu, krásná, že? BBC parodií na nevěsty v IS šokovala diváky

hrz
5. 1. 2017 14:08
Britské publikum je na nekorektní humor zvyklé, ale i tak ho překvapil veřejnoprávní televizní kanál BBC Two. Parodie "Opravdové hospodyňky z IS" nabídla satiru většiny stereotypů spojených s evropskými ženami, které se nechaly online naverbovat jako nevěsty bojovníků Islámského státu. Kamarádky v hidžábech si nadšeně sdělují, že jim manžel koupil krásnou sebevražednou vestu, popřípadě delší řetěz. BBC sbírá stovky tisíc lajků, ale také naštvaných reakcí diváků, podle nichž televize značně a nevkusně přestřelila.
The Real Housewives of ISIS
The Real Housewives of ISIS | Foto: Facebook/BBC

Britský televizní kanál BBC 2 nabídl dvouminutovou ukázku z nového komediálního pořadu nazvaného The Real Housewives of ISIS, tedy Opravdové hospodyňky z IS.

Paroduje oblíbenou americkou reality show The Real Housewives (Opravdové hospodyňky) a přenáší ji do prostředí bojovníků Islámského státu. Podle reakcí na internetu diváky značně šokoval, což možná byl i záměr tvůrců. Na Facebooku příspěvek vidělo zatím 15 milionů lidí a má téměř 300 tisíc zhlédnutí. 

Kamarádky v černých hidžábech bezstarostně klevetí v rozbombardovaném domě. Dvě se pochlubí, co jim koupil manžel nového na sebe (například sebevražednou vestu).

Jedna v přímém přenosu pošesté ovdoví poté, co se manžel vyhodí ve vedlejším pokoji do vzduchu. Jiná si pochvaluje, že jí choť koupil delší řetěz, takže už se dostane skoro až ven. "Za tři dny mám popravu, ale absolutně netuším, co si vezmu na sebe," řeší další. Průběžně při tom posílají fotky a videa na Instagram a píší provokativní hashtagy.

Britští tvůrci s černým sarkastickým humorem podobným Monty Pythonům parodují většinu stereotypů spojených s bojovníky IS a jejich oddanými manželkami, zverbovanými přes internet v Evropě.

Ukázka nové série sbírá lajky jak na běžícím pásu, přibývá ale i negativních reakcí. Mnozí diskutující říkají, že BBC hodně přestřelila, a pozastavují se nad tím, zda toto  jsou správně využité státní finance, BBC je totiž veřejnoprávní médium.

"Ve Velké Británii žijí v míru miliony muslimů, kteří dodržují zákony a kteří odsuzují IS za to, že nemá žádný vztah k jejich náboženství. Navzdory tomu BBC přikrmuje již existující celosvětovou islamofobii a ještě zvyšuje nenávist k muslimům a islámu," stěžuje si na Facebooku BBC Two například Fatiha Darouani. Tato muslimka dále říká, že jako plátkyně veřejnoprávních poplatků žádá o okamžité stáhnutí programu a očekává od televize omluvný dopis za způsobenou újmu a za zesměšňování její víry.

Ukázka urazila i mnoho nemuslimských žen, zdála se jim příliš sexistická a urážlivá, některé ji považují za absolutní dno tvorby BBC.

Hospodyňky z IS mají nicméně i řadu zastánců. Například David Jay na Twitteru píše, že by náboženství a kulty měly být zesměšňovány, a dává za příklad někdejšího legendárního irského komika Dava Allena, jenž proslul právě nevybíravým humorem vůči náboženským autoritám a politickým pokrytcům.

Zatímco jedni odsuzují BBC za nevkus, druzí televizi naopak chválí, že prokázala morální odvahu a odvážila se konečně zažertovat na účet IS. Britský národ se zkrátka znovu rozdělil na dva nesmiřitelné tábory, podobně jako při hlasování o Brexitu.

Podívejte se na kontroverzní klip:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy