Loni Most!, letos festival Serial Killer uvede české krimi v duchu Perníkového táty

tst Kultura tst, Kultura
26. 8. 2019 18:00
Brněnský festival televizní tvorby Serial Killer se letos zaměří na Norsko a uvede českou novinku Zrádci z prostředí česko-vietnamské drogové mafie. Druhý ročník akce se uskuteční 24. až 29. září a uvede na 40 projekcí včetně světových premiér, soutěž nových seriálů a webseriálů či přehlídku norské seriálové tvorby.
Zrádci
Zrádci | Foto: Česká televize

Loni v květnu tu měl premiéru seriál Most!, dříve než v televizi pobláznil celou zemi. A také letošní druhý ročník brněnského festivalu Serial Killer představí pozoruhodnou novinku z produkce České televize.

Kriminální seriál Zrádci napsal scenárista úspěšného Rédla Miro Šifra, natočil a produkoval jej Viktor Tauš. Ten už minisériemi Modré stíny a Vodník ukázal, že se nebojí v televizi experimentovat s obrazem a jejich společný počin hned v ukázce dává najevo, že inspiraci si kromě skutečnosti bere i ze slavného Perníkového táty.

"Seriál je z prostředí česko-vietnamské drogové mafie. Na scénáři jsme spolupracovali s národní protidrogovou centrálou. Dozvěděli jsme se mnoho o tom, jakým způsobem byznys s pervitinem v Česku funguje," řekl scenárista Miro Šifra, který na základě skutečných praktik drogových gangů vytvořil příběh o mladíkovi, jenž hraje nebezpečnou dvojí hru.

"Diváci už nepotřebují rozumět jazyku," naráží režisér Tauš na moderní trendy on-line seriálů, které se dostávají do celého světa, a divákům záleží především na kvalitě, nikoli na tom, zda pořad běží v jejich rodném jazyce či s titulky. Zároveň Tauš dodal, že věří médiu televizní tvorby coby prostoru pro odvážná vyprávění obrazem.

Podobné ambice má i festival, který loňským pilotním ročníkem vzbudil pozornost v zahraničí a jenž se ve svých soutěžních sekcích snaží poukázat na kvalitní televizní tvorbu ze střední a východní Evropy.

"Festival vznikl ze dvou důvodů. Jedním je exportovat do západní Evropy to nejlepší ze zdejší tvorby a zadruhé přinášet kvalitní tvůrce a seriály sem k nám," řekla ředitelka festivalu Kamila Zlatušková. "Název je nadsázka. Chceme zabíjet předsudky o televizní tvorbě v naší části Evropy, ale také zabíjet náš často zbytečný komplex méněcennosti," dodala.

Načasování akce je příhodné i proto, že západní zahraniční produkce se o středo- a východoevropský region začínají více zajímat. Například loňského vítěze festivalu, chorvatský seriál Strážce hradu, koupila švédská televize.

Brněnskou akci podpořila také evropská vysílací unie EBU a chystají se na ni odborníci a profesionálové z celé Evropy.

Uvidí tu například ambiciózní český počin Bez vědomí z produkce HBO Europe, jehož první dva díly už zhlédli diváci na festivalu v Karlových Varech. A dále rakouskou kriminálku M - Vrah mezi námi, která je předělávkou slavného stejnojmenného filmu Fritze Langa z roku 1931. V hlavní soutěži se dále objeví ukrajinská detektivka Na schovávanou či seriál Úspěch z produkce chorvatské HBO.

Akce, jejíž rozpočet se podle ředitelky Zlatuškové bude letos pohybovat okolo 7,5 milionu korun, chce spojovat Východ se Západem. Na Západě nás podle Zlatuškové stále ještě vnímají jako region telenovel. "Kvalita u nás je, ale není jí dost, aby se dala programově prosazovat a nabízet v zahraničí," říká. A právě to se snaží změnit třeba i bohatým mimosoutěžním programem, který má lokálním profesionálům ukázat, jak se televize dělá v zahraničí.

Letos se nesoutěžní program zaměří na Norsko, kde si dnes 68 procent obyvatel předplácí nějakou on-line platformu pro sledování filmů i seriálů a místní tvorba má mezinárodní úspěch i prestižní ceny Emmy. Progresivní norské počiny budou reprezentovat třeba seriály Dvojče, kde hraje Kristofer Hivju, tedy slavný "fousáč" Tormund ze Hry o trůny, či pozoruhodná odpověď na severskou vlnu temných detektivek jménem Valkyrien.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Nové boje mezi Izraelem a Gazou mají téměř 50 obětí

Bilance obětí izraelských náletů na Pásmo Gazy podle nového sdělení ministerstva zdravotnictví v této palestinské enklávě vystoupala na 43, včetně 13 dětí a tří žen. Na izraelské straně si raketová palba z Gazy v úterý a v noci na středu vyžádala šest mrtvých, včetně tří žen a dítěte, píše agentura AP.

Při izraelských náletech, které začaly poté, co radikální hnutí Hamás a jeho spojenci v pondělí z Gazy začali odpalovat rakety do Izraele, bylo podle ministerstva v Gaze zraněno téměř 300 lidí. Desítky zraněných byly hlášeny také v Izraeli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy