Loni Most!, letos festival Serial Killer uvede české krimi v duchu Perníkového táty

tst Kultura tst, Kultura
26. 8. 2019 18:00
Brněnský festival televizní tvorby Serial Killer se letos zaměří na Norsko a uvede českou novinku Zrádci z prostředí česko-vietnamské drogové mafie. Druhý ročník akce se uskuteční 24. až 29. září a uvede na 40 projekcí včetně světových premiér, soutěž nových seriálů a webseriálů či přehlídku norské seriálové tvorby.
Zrádci
Zrádci | Foto: Česká televize

Loni v květnu tu měl premiéru seriál Most!, dříve než v televizi pobláznil celou zemi. A také letošní druhý ročník brněnského festivalu Serial Killer představí pozoruhodnou novinku z produkce České televize.

Kriminální seriál Zrádci napsal scenárista úspěšného Rédla Miro Šifra, natočil a produkoval jej Viktor Tauš. Ten už minisériemi Modré stíny a Vodník ukázal, že se nebojí v televizi experimentovat s obrazem a jejich společný počin hned v ukázce dává najevo, že inspiraci si kromě skutečnosti bere i ze slavného Perníkového táty.

"Seriál je z prostředí česko-vietnamské drogové mafie. Na scénáři jsme spolupracovali s národní protidrogovou centrálou. Dozvěděli jsme se mnoho o tom, jakým způsobem byznys s pervitinem v Česku funguje," řekl scenárista Miro Šifra, který na základě skutečných praktik drogových gangů vytvořil příběh o mladíkovi, jenž hraje nebezpečnou dvojí hru.

"Diváci už nepotřebují rozumět jazyku," naráží režisér Tauš na moderní trendy on-line seriálů, které se dostávají do celého světa, a divákům záleží především na kvalitě, nikoli na tom, zda pořad běží v jejich rodném jazyce či s titulky. Zároveň Tauš dodal, že věří médiu televizní tvorby coby prostoru pro odvážná vyprávění obrazem.

Podobné ambice má i festival, který loňským pilotním ročníkem vzbudil pozornost v zahraničí a jenž se ve svých soutěžních sekcích snaží poukázat na kvalitní televizní tvorbu ze střední a východní Evropy.

"Festival vznikl ze dvou důvodů. Jedním je exportovat do západní Evropy to nejlepší ze zdejší tvorby a zadruhé přinášet kvalitní tvůrce a seriály sem k nám," řekla ředitelka festivalu Kamila Zlatušková. "Název je nadsázka. Chceme zabíjet předsudky o televizní tvorbě v naší části Evropy, ale také zabíjet náš často zbytečný komplex méněcennosti," dodala.

Načasování akce je příhodné i proto, že západní zahraniční produkce se o středo- a východoevropský region začínají více zajímat. Například loňského vítěze festivalu, chorvatský seriál Strážce hradu, koupila švédská televize.

Brněnskou akci podpořila také evropská vysílací unie EBU a chystají se na ni odborníci a profesionálové z celé Evropy.

Uvidí tu například ambiciózní český počin Bez vědomí z produkce HBO Europe, jehož první dva díly už zhlédli diváci na festivalu v Karlových Varech. A dále rakouskou kriminálku M - Vrah mezi námi, která je předělávkou slavného stejnojmenného filmu Fritze Langa z roku 1931. V hlavní soutěži se dále objeví ukrajinská detektivka Na schovávanou či seriál Úspěch z produkce chorvatské HBO.

Akce, jejíž rozpočet se podle ředitelky Zlatuškové bude letos pohybovat okolo 7,5 milionu korun, chce spojovat Východ se Západem. Na Západě nás podle Zlatuškové stále ještě vnímají jako region telenovel. "Kvalita u nás je, ale není jí dost, aby se dala programově prosazovat a nabízet v zahraničí," říká. A právě to se snaží změnit třeba i bohatým mimosoutěžním programem, který má lokálním profesionálům ukázat, jak se televize dělá v zahraničí.

Letos se nesoutěžní program zaměří na Norsko, kde si dnes 68 procent obyvatel předplácí nějakou on-line platformu pro sledování filmů i seriálů a místní tvorba má mezinárodní úspěch i prestižní ceny Emmy. Progresivní norské počiny budou reprezentovat třeba seriály Dvojče, kde hraje Kristofer Hivju, tedy slavný "fousáč" Tormund ze Hry o trůny, či pozoruhodná odpověď na severskou vlnu temných detektivek jménem Valkyrien.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 4 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy