reklama
 
 

Linku 112 na Primě kritizují hasiči i záchranáři. Nedorozumění, brání se televize

5. 12. 2018 18:02
Ukázka pořadu Linka 112. | Video: FTV Prima |  03:33
Nový pořad televize Prima Linka 112 ukazuje práci operátorů na tísňové lince i policistů, zdravotníků a hasičů. Jenže záchranné a bezpečnostní složky se od seriálu distancují a kritizují ho, že odporuje realitě. Primu negativní reakce překvapily, kritiku vnímá jako nedorozumění.

Čtyři dispečeři a jejich boj o čas, boj o záchranu lidských životů, 24 hodin na tísňové lince. Tak televize Prima popisuje svůj nový pořad Linka 112, jenž na měsíc nahradil Policii v akci.

První díl, který se vysílal 3. prosince v podvečer, ukázal například zoufalou ženu v zaseknutém výtahu, šikanu ve škole nebo vážný astmatický záchvat dítěte. Pořad svým formátem připomíná reality show, ale účinkují v něm herci a jde o připravené situace. Televize ho popisuje jako dramatizaci reálných příběhů. 

A to právě vadí generálnímu ředitelství Hasičského záchranného sboru. Od pořadu, který se snaží ukázat i práci hasičů, se proto distancuje. "Na základě velkého ohlasu laické i odborné veřejnosti Hasičský záchranný sbor ČR prohlašuje, že na uvedeném pořadu nespolupracuje s TV Prima. Nejedná se o pořad, který by Hasičský záchranný sbor ČR spoluvytvářel či garantoval," stojí v prohlášení.

Proti "stodvanáctce" se na Facebooku ohradila i záchranka Olomouckého kraje. Linka 112 podle ní odporuje realitě a informace, které v televizi zazní, mohou být i nebezpečné. "Způsob, jakým popisuje fungování linky 112, zcela zásadně odporuje realitě a v divákovi vzbuzuje představu o jakýchsi 'univerzálních superoperátorkách', které po přijetí tísňové výzvy vydávají pokyn k zásahu záchranářům, hasičům a policistům."

Podle záchranářů je nemožné, aby jeden operátor řídil všechny složky integrovaného záchranného sytému, a doporučují v případě zdravotních problémů vždy volat číslo 155, kde se na rozdíl od linky 112 spojí rovnou s profesionálním zdravotníkem.

Prima se kritice brání, příběhy údajně připravuje s týmem odborníků. "V pořadu se objevují skuteční profesionálové, kteří svou práci považují za poslání," reaguje Klára Kotábová z Primy. Televize se odkazuje na příklady ze zahraničí, kde je podobný formát velmi populární. 

"Jako operátor tísňové linky 112 vám říkám, že váš nový seriál je absolutně mimo realitu. (…) Vrháte na nás (HZS) akorát špatný stín. Vyvoláváte v lidech iluze a ti tomu pak věří," napsal na Facebook televize Prima Filip Vlach, který pracuje pro HZS Kraje Vysočina.

Odmítavý postoj zaujímá i policie, která loni řešila podobný problém s pořadem Policie v akci. Jak se totiž ukázalo, v seriálu účinkovali kromě herců i skuteční policisté. Situací se zabývala vnitřní kontrola, která zjistila, že policisté tuto "uměleckou činnost" provozovali v době svého osobního volna.

Linku 112 bude Prima vysílat do 21. prosince. 

autor: map | 5. 12. 2018 18:02

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama