reklama
 
 

Jericho padlo. Fanoušci nezdolali zeď sledovanosti

26. 3. 2008 12:20
Poslední díl se vysílal v úterý, další série nebude

Los Angeles - Seriál Jericho, jehož fanoušci v minulosti hystericky protestovali proti zrušení a pořádali petiční akce, definitivně skončil.  Stanice CBS v úterý odvysílala poslední díl druhé řady a ponechala obyvatele městečka odříznutého od světa jaderným výbuchem svému osudu.

"Navzdory vášnivé podpoře fanoušků seriál nebyl atraktivní pro dostatečné množství diváků," uvedla ve svém prohlášení televize CBS.

Přesto tvůrci v čele s režisérem Bonem Turteltaubem (Lovci pokladů)  natočili dva různé poslední díly s různými konci.
Vysílaná verze nabídla celé rozuzlení; druhá, která zůstala nakonec v záloze,  vytvořila prostor pro další díly. Přesto si nechali tvůrci i v první verzi otevřená aspoň malá zadní vrátka. Co kdyby někdy...

Sledovanost klesala

Postapokalyptické Jericho utnula televize poprvé loni v květnu hned po úvodní sérii.  Po počátečním zájmu o atraktivní téma, kdy byl seriál označovaný jako další Ztracení ale sledovanost klesla na průměrných 10 milionů diváků.

Což je sice celé Česko, ale pro zámořské televizní giganty málo; pro srovnání o polovinu méně, než je teď čtvrtá řada Zoufalých manželek.

Záhy po zrušení se ale zvedla vlna protestů; petice za záchranu Jericha podepsalo sto tisíc lidí. Příznivci se shromažďovali na stránkách Jericholives.com, zaplatili si bojovné inzeráty v Hollywood Reporteru, vznikala agitační videa, která zaplavila i server YouTube.

Kuriózním protestem byla zásilka pětadvaceti tun arašídů  do newyorské kanceláře televize -  což parafrázovalo scénu ze seriálu, kde jeden z hrdinů na výzvu, aby se vzdal, odpověděl jen: "Nuts!"

Televize nakonec nátlaku ustoupila a vznikla sedmidílná druhá řada, která se začala vysílat v únoru (Na internet unikly ještě před zahájením sezóny tři díly). Požadovaný úspěch se ale nedostavil. Seriál sledovalo už jen 8,1 milionu lidí. Poslední týdny dokonce sledovanost klesla až k šesti milionům.

"Bezesporu je tu určitý okruh diváků, kteří mají seriál rádi, jenže jsme chtěli, aby jich bylo víc. V žádném případě ale nelitujeme, že jsme zkusili seriál vrátit," říká programová ředitelka CBS Nina Tasslerová.

Seriál běžel kromě USA v Kanadě, Bulharsku, Austrálii či Německu. V Česku ho uváděla kabelová televize AXN, ale druhou v dohledné době neplánují. 

Ať ho někdo převezme

Stejně jako po první řadě fanoušci podepisují petice, aby televize natočila třetí sérii.  Na jednom z webů se dokonce objevila zpráva, že se producenti snaží přemluvit jiné stanice, zda by nechtěly seriál převzít a natočit třetí sérii.

A tomu by příznivci seriálu rádi věřili. "Bude jiná televize ochotna dát Jerichu šanci na svých obrazovkách? Ještě dnes pro vás chystáme novou rubriku Save Jericho, ve které naleznete veškeré informace, jak podporovat Jericho, aby dostalo šanci s třetí sezónou," píší české fanouškovské stránky ZDE.

Stanice málokdy couvnou od svého rozhodnutí, výjimečně ale nátlak fanoušků slaví úspěch. Třeba v roce  1983, kdy se vrátil policejní cyklus Cagney & Lacey a zájem diváků ho tam udržel až do roku 1988.

Seriál pojmenovaný podle prvního - a tady možná i posledního - města na světě začíná tím, že se na obzoru náhle objeví atomový hřib. Nastává pochopitelně panika a chaos. Obyvatelé řeší vypjaté situace i vztahy a mezitím vyplouvají na povrch různé spiklenecké teorie...

autor: Jitka Gráfová | 26. 3. 2008 12:20

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama