Jak přestat krást a stát se prezidentem, poradí Bestie

Brigita Zemen
31. 12. 2012 13:00
Politický kabaret Bestie v blázinci uvede Česká televize
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Jistě se najde mnoho obyvatel České republiky, kteří by některé zástupce vlády rádi poslali za mříže psychiatrické léčebny. Tvůrci politického kabaretu Blonďatá bestie už tak učinili za vás. Zatím poslední, třetí díl této doteď divadelní události nese název Bestie v blázinci a neodehrává se nikde jinde než v psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích.

Koncept Blonďaté bestie původně vznikl na základě zveřejněných neuvěřitelných odposlechů telefonátů mezi členy strany Věci veřejné. Inscenační tým Tomáše Svobody, Karla Steigerwalda a Ondřeje Pavelky vzal tyto odposlechy a prakticky beze změny je převedl na jeviště pražského A Studia Rubín. Popularita kabaretní politické satiry byla bez velkého překvapení obrovská a vzhledem k událostem na české politické scéně na sebe pokračování nenechalo dlouho čekat.

Čtěte také
Kocourku, máš u sebe malej? aneb Všechno dobře dopadne

Na apríla, tedy 1. dubna 2012, přichází Blonďatá bestie s druhým dílem a podtitulem Blonďatá bestie vrací úder. Hlavní náplní inscenace jsou tentokrát zveřejněné odposlechy rozhovorů tehdejšího pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška a poněkud zvláštní soud s Vítem Bártou.

V květnu se kabaret přesunul z Rubínu do Baráčnické rychty a scénicky doplnil o nejslavnější exces Davida Ratha, 7 milionů korun v krabici od bot.

A protože tvůrci považují zřejmě práci božích mlýnů za poněkud zpomalenou, rozhodli se vzít věci do svých rukou a zavřít tyto politiky do psychiatrické léčebny, na speciálně nově vzniklé oddělení léčby závislosti na korupci. Divadelní tvar je tentokrát nahrazen filmovým záznamem, a pokud máte zájem vidět, jak se to má s Blonďatou bestií v blázinci, stačí si 5. ledna pustit Českou televizi.

Foto: Vojtěch Marek

Jevištěm a natáčecím prostorem se Blonďaté bestii stal sál divadla Za plotem, a přestože se prozatím vůbec neplánuje inscenovat, zůstala forma jednotlivých situací divadelní. Čeká vás seznámení se s léčebným týmem v čele s doktorem Ondřejem Pavelkou a jeho pacienty - Pavlem Bémem a Vítem Bártou (Lukáš Příkazký) a Romanem Janouškem a Jaroslavem Škárkou (Jan Vlas). Terapii doplňují pacienti Dr. Ing. Gripen a Ten Další a skupina neznámých a neprojevujících se pacientů v teplákových soupravách.

V neposlední řadě je zde ale přítomna také redaktorka České televize v podání herečky Lenky Zahradnické, jejímž prostřednictvím máme šanci do speciální terapie vůbec nahlédnout.

Těšit se tak můžete na terapeutické rekonstrukce rozhovorů mezi "chlapci, kteří spolu mluví", léčbu šokem mající odnaučit brát peníze, píseň Janouškem sražené vietnamské řidičky nebo třeba na přehlídku dovedností, které jsou nutné, když už nechcete krást, ale chtěli byste třeba kandidovat na prezidenta republiky.

Kabaret Blonďatá bestie se posunul od reálných odposlechů k dokonalé umělecké fikci. Pokud i vás zajímá, jak by to mohlo vypadat na oddělení léčby závislosti na korupci, pusťte si v sobotu 5. ledna ve 22:40 kanál ČT2. Nudit byste se rozhodně neměli.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy