Husák na ČT předvede, v čem je politika odpudivá

Kultura Kultura, Red Kul
22. 4. 2009 16:50
ČT2 uvádí dokument o prezidentovi zapomnění

Praha - Před 40 lety Gustáv Husák nahradil Alexandra Dubčeka v čele KSČ. Česká televize vysílá ve středu od 20:30 na ČT2 k neblahému výročí dokument nazvaný V hlavní roli Gustáv Husák.

Film, který měl festivalovou premiéru loni na festivalu dokumentů v Jihlavě, cituje divadelní hru Viliama Klimáčka Dr. Gustáv Husák, kterou v bratislavské Aréně nastudoval režisér Martin Čičvák. Inscenace je monologem pro tři herce, kteří ztvárňují Husáka-právníka a zapáleného komunistu, Husáka-vězně a Husáka-normalizátora -  a nechává "promluvit" i hlavního aktéra téměř dvouhodinového snímku.

Foto: Městská část Bratislava-Dúbravka
Čtěte také:
Před 40 lety skončil Dubček. Proč ho nahradil Husák
Dubček padnul, ale pendrekový zákon ještě podepsal

Kromě záběrů z příprav divadelní inscenace o "prezidentovi zapomnění" dokument pochopitelně přináší i vzpomínky pamětníků a archivní materiály.

"Husák nás přitahoval jako čistá esence všeho, co je na politice odpudivé, jako obrazárna pudů, jichž je politika katalyzátorem," popisuje režisér a scenárista Robert  Sedláček vznik tohoto projektu. "Negativní postavy, a řekněme to přímo - velcí darebáci - vyzařují zvláštní energii, která k nim lidi vábí nejen za jejich života, ale i dlouho po jejich smrti."

"Cíleně jsme se zaměřovali na lidi, kteří ho osobně znali, kteří ho potkali v různých fázích jeho života," dodává spoluautor Michal Kubal z ČT.

Ke slovu se dostaly Husákovy ženy, na otce ve filmu vzpomíná i Husákův starší syn Vladimír - byli prý první štáb, se kterým se bavil.

Ve filmu mluví i Lubomír Štrougal. "Často na něj vzpomínám, ale ta vzpomínka je spojená s tím, jak se to prohrálo. A ta naše vina je nesporná. Ale nesporná," říká pozdější nejbližší politický souputník.
Michail Gorbačov vzpomíná na Husáka jako na svého oblíbence, chválí jeho sebedisciplínu, ale taky velmi opěvuje Jakeše.

Foto: Ludvík Hradilek

Ze zahraničí se vyjadřuje poslední komunistický premiér Polska Mieczyslaw Rakowski. "Nikdy jsme nechápali ten radikalismus československého vedení v roce 1968," říká ve filmu. "I u nás museli odejít profesoři z vysokých škol. Ale šli do akademie věd, ne do kotelen nebo dělat šatnáře."

Obsáhlá je "divadelní" reflexe Václava Havla, který v dubnu 1975 napsal tehdejšímu prezidentovi Gustavu Husákovi slavný osobní dopis.

Sedláček s Kubalem připomínají, že od roku 1990 byly natočeny už stovky dokumentů popisujících oběti a zločiny komunistického systému. "Velmi málo je však filmů, které by se zabývaly komunisty samotnými," dodávají.

Film chce být historicko-psychologickou studií  levicového intelektuála, který na Slovensku silou prosazoval politiku komunistické strany, ale vzápětí se sám stal její obětí, když byl odsouzen na doživotí.

Po propuštění se stal představitelem Pražského jara a nakonec byl po dlouhá desetiletí prezidentem zapomnění, ikonou normalizace a úpadku československého státu.

V době normalizace se každých pět let konaly monstrózní přehlídky, na nichž se ukazovali i komunističtí pohlaváři včetně Gustáva Husáka. Snímek je z roku 1975
V době normalizace se každých pět let konaly monstrózní přehlídky, na nichž se ukazovali i komunističtí pohlaváři včetně Gustáva Husáka. Snímek je z roku 1975 | Foto: Vojenský historický ústav

Na letošním festivalu populárně-vědeckých a dokumentárních filmů Academia film Olomouc získal snímek Cenu časopisu Dějiny a současnost za nejlepší český dokument v oblasti humanitních a společenských věd.

Jeho autor Sedláček studoval na Katedře dokumentární tvorby FAMU, mezi jeho nejznámější dokumenty patří portréty Václava Bělohradského či předloňský film Miloš Zeman - nekrolog premiéra v penzi.

Jeho hraným debutem byla v roce 2006 Pravidla lži, která získala cenu filmových kritiků a Českého lva za scénář. Nyní dokončuje svůj druhý hraný film Muži v říji.

 

Právě se děje

Další zprávy