Hřebejkovi se nová řada Detektivů od Nejsvětější Trojice povedla. Prim hrají korupce a Voříšková

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
Aktualizováno 10. 4. 2016 20:50
Novému detektivnímu seriálu Pět mrtvých psů, který pro Českou televizi natočil Jan Hřebejk, se konečně podařilo usadit postavy do správných křesel. Mezi hrdiny v seriálu vznikají opravdu životné vztahy, k nimž nahrávaly už motivy z předchozích Modrých stínů.
Pět mrtvých psů
Pět mrtvých psů | Foto: Česká televize

Pravidelní diváci už jistě dávno odhalili, v čem spočívá základní přesvědčivost českých televizních detektivek. Cynik si při nich po večerech může říkat: „Je to jako doopravdy, taky se tam nikdy nic pořádně nevyšetří.“

Česká televize začne v neděli vysílat třetí seriál z cyklu Detektivové od Nejsvětější Trojice, nazvaný Pět mrtvých psů. Po nechtěně komickém pokusu o temnou mysteriózní detektivku Případ pro exorcistu v režii Jana Hřebejka a nedávných ambiciózních Modrých stínech se nejnovější série chopil opět Hřebejk. A byť vyšetřování ani tentokrát není hlavním lákadlem a režie se „ukáznila“, z hlediska vykreslení postav jde o dosud nejpovedenější část.

Detektivky spisovatele Michala Sýkory, které jsou předlohou celého cyklu, mají podobné ambice jako „kvalitní televize“ převážně americké či skandinávské provenience. Tamní seriály se vyznačují neobvyklým vyprávěním, tematizují závažné společenské věci, zkrátka vyžadují větší pozornost diváků a umí ji odměnit.

A jejich česká televizní obdoba „dle Sýkory“ se vyvíjí správným směrem.
První seriál Případ pro exorcistu jako by vystihla absence úvodní znělky, místo níž na obrazovce tkvěl jen archaickým fontem vyvedený název – což bylo příznačné pro seriál, který spíš tápal. Rozpačitých míst v něm byla řada, počínaje zápletkou točící se kolem zdánlivě rituální vraždy, která neobratně šilhala ke skandinávským vzorům.

Seriál ale zrazovaly především detaily. Tým soustředěný kolem majorky Výrové v podání Kláry Melíškové pracoval v podivné budově, kde nejspíš neměli ani na světla, protože nejen u výslechů, ale takřka u všech dialogových scén svítily pouze lampičky. A jeden z policistů tu měl evidentně úřadovnu na podestě mezi dvěma schodišti.

Režie druhého seriálu, čtyřdílných Modrých stínů, se chopil Viktor Tauš, který pochopil, že temnota nevzniká tehdy, když se zhasne. Od první chvíle naopak útočil na diváky přesvícenými záběry z nezvyklých úhlů, které „netelevizně“ vytlačovaly postavy do kraje scény. Odvaha ve výběru herců a také v rovině stylu se u Tauše potkala s ambicióznějším tématem: místo velmi přitažené a neuvěřitelné pomsty ze žárlivosti předchozí série se tu řešil celospolečenský problém korupce, zasahující až do předlistopadové minulosti.

Taušovi patří velké plus za odvahu i za snahu kriticky hledět na minulost i současnost, podobně nelichotivě se na českou – přesněji řečeno československou – realitu díval i nedávný kriminální thriller Rudý kapitán, jejž Tauš produkoval. Ale neuroticky „přešlapující“ kamera Martina Douby v Modrých stínech začala po čase působit trochu samoúčelně, byť ne tak zbytečně jako předchozí hřebejkovský „autopilot“, v němž se dramatičnost situace v interiéru i exteriéru s železnou pravidelností projevovala tím, že se kamera začala točit kolem dokola.

Modré stíny přinesly vedle progresivního, možná až příliš „přepáleného“ stylu o něco uvěřitelnější postavy. Krobotův šéf olomoucké „mordparty“ Viktor Vitouš už nebyl jen karikaturně nenávistným šovinistou, který z jakéhosi důvodu jezdí ve starém žigulíku. A minulost, vlastní povaha či vnější okolnosti tu měly dopad na většinu členů vyšetřovacího týmu.

Přesto opět platilo „osvědčené“ pravidlo první části, které se sebevědomě vydává proti detektivním konvencím: když spolu některé věci zdánlivě nesouvisí, tak spolu opravdu nesouvisí. Hypnotická úvodní znělka, nespoutaná kamera a celý styl seriálu patří do Evropy, ale snaha o společenský přesah sahající na nejvyšší místa se opět neobešla bez falešné a zbytečné stopy v podobě brakové postavy sociopata operujícího na vlastní pěst.

Nejnovější seriál Pět mrtvých psů měl původně režírovat Jan Prušinovský. Dávalo to smysl, neboť zatímco Modré stíny se ve snaze o počeštění vydaly do velkého světa korupce, novinka se usídlila mezi vesnickými mafiány. A právě venkovské či maloměstské prostředí dokázal Prušinovský skvěle zabydlet spoustou uvěřitelných jedinců ve svém seriálu a později filmu Okresní přebor či ve snímku Kobry a užovky.

Jan Hřebejk je přinejmenším dobrý náhradník. A scenáristovi všech částí cyklu Petrovi Jarchovskému se konečně podařilo naplno usadit postavy do správných křesel.

Dvakrát jsem měla selhání organismu, natáčíte i šestnáct hodin denně, teď už pracuju tak, abych nemocná nebyla, říká herečka Tereza Voříšková.
23:45
Dvakrát jsem měla selhání organismu, natáčíte i šestnáct hodin denně, teď už pracuju tak, abych nemocná nebyla, říká herečka Tereza Voříšková. | Video: Martin Veselovský

Nový seriál akcentuje vyšetřovatelku Horovou v podání Terezy Voříškové, která byla na konci Modrých stínů degradována na řadovou venkovskou policistku. Vzniká tak prostor pro vyšetřování ve dvou rovinách a tentokrát už se ve vyprávění neobjevují jen falešné stopy.

Voříšková v slušivém policejním baretu vytváří neoficiální tým s čerstvým důchodcem Krobotem a mezi hrdiny vznikají opravdu životné vztahy, k nimž nahrávaly už motivy z Modrých stínů.

Místo olomoucké architektury vytváří neklidnou atmosféru vesnický opar, do něhož se ozývají zvířecí zvuky. Jsou zlověstné i komické, což přesně odpovídá povaze případu otrávených psů a ukradených medvědů, o který tu jde.

Povedená lokální detektivka se tentokrát dívá na prohnilé české prostředí plné zkorumpovaných postaviček na umaštěné oblastní úrovni, kde úřadují líní policajti a buranští teplákoví mafiáni. Škoda že tvůrci neměli odvahu nechat Voříškovou po celou dobu v uniformě a baretu, a tak brzy vyšetřuje polooficiálně v šátku a sáčku. Místo agresivního vizuá­lu Modrých stínů přišel upocený obecní „klídek“.

Nejde však o návrat televizního konformismu, nýbrž o hledání další polohy, v níž by kvalitní česká detektivka nemusela jet přes severský či zaoceánský „průklepák“. Z cyklu Detektivů od Nejsvětější Trojice se definitivně stal svět, s jehož hrdiny má divák chuť pobývat také u dalších případů.

Pět mrtvých psů | Video: Česká televize
 

Právě se děje

před 33 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 50 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy