Hrdina Star Trek zase letí ke hvězdám. Po smrti

kul, Reuters, BBC
28. 4. 2006 18:30
Ostatky hlavního technika Enterprise jsou ve vesmíru
Foto: Aktuálně.cz

New York - Celý život od nadřízených slyšel "Transportuj mě, Scotty" - teď se na přesun vydal sám. Ostatky Jamese Doohana, herce, který v televizním sci-fi seriálu Star Trek představoval hlavního technika, zamířily do vesmíru.

Doohan zemřel v červenci 2005 ve věku pětaosmdesáti let a vystřelení bylo jeho velkým přáním. "Dal by snad všechno za to, aby tam mohl být," řekla vdova Wende, která se s ním přišla naposledy rozloučit.  Raketa v sobotu odstartovala z pouště v Novém Mexiku poblíž města Hatch.

O vyslání se postarala firma Space Services Inc., která tuto akci plánovala už loni, ale testy start několikrát pozdržely. Mluvčí společnosti Susan Schonfeldová sdělila, že Doohanův prach byl při jejich historicky prvním letu do vesmíru doručen společně s dalšími dvěma stovkami ostatků, mimo jiné kosmonauta Gordona Coopera.

Foto: Aktuálně.cz

Sedmdesát mil nad zemí se vršek rakety s kapslemi odpojil. Každá obsahuje malou část popela a po suborbitální dráze budou kroužit několik let. "Co se pošle nahoru, vrátí se dolů," připomíná Schonfeldová fakt, že urny nakonec shoří v zemské atmosféře.

Ke Scottyho ostatkům bylo přiloženo i CD s více než jedenácti tisíci vzkazy  od fanoušků. Ti plánovali dát mu sbohem i v den vypuštění, po celém světě a v nezbytných kostýmech hrdinů Star Treku.

Beam me up, Scotty - tenhle rozkaz od kapitána lodi Enterprise Kirka se stal zlidovělou popkulturní hláškou, i když přesně v této podobě nikdy nezazněl.  Teď se Scotty transportoval sám; na oběžné dráze se připojil k už vystřelenému dříve tvůrci Star Treku Genovi Roddenberrymu stejně jako proroku LSD Timothy Learymu.

Úspěšný charakterní herec kanadsko-irského původu se uplatnil v rozhlase i televizi, ale všechny jeho předchozí role zastínil Scotty - "neuvěřitelně schopný vesmírný inženýr s velkým srdcem".

Původně epizodní postavu vytáhnul až na hlavní palubu mezi nejdůležitější postavy seriálu. Tady pak proslul mimo jiné tím, jak skepticky oponoval ambiciózním plánům kapitána Kirka. Používal k tomu skotský přízvuk prý proto, že zněl rozkazovačně.

Za roli Scottyho herec také v roce 2004 dostal svoji hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. I po smrti možná zůstane jeho jméno symbolem "demokratického" dobývání vesmíru.

Živí zájemci o vesmírné turistiky budou potřebovat  kromě odvahy také značné množství  peněz, které zaplatí  miliardáři Richardu Bransonovi nebo jeho konkurentovi, zakladateli Amazonu Jeffu Bezosovi. Klienti společnosti Space Services si služby tolik neužijí, ale jsou cenově dostupnější. Firma účtuje za gram popela vynesený nad Zem 495 dolarů. Od roku 2009 pak plánuje vysílat urny i do "hlubokého vesmíru" - to už za 12 500 dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy