HBO v roce 2009 nabídne Borata, Ježíše i upíry

Irena Hejdová Irena Hejdová
11. 12. 2008 22:55
Placená televize se prý finanční krize bát nemusí
Pravá krev (True Blood)
Pravá krev (True Blood) | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zatímco jiné české televize se třesou strachy před hrozbou finanční krize, placená HBO vstupuje do nového roku optimisticky. 

"V tomto ohledu jsme na tom lépe než stanice závislé na příjmu z reklamy," říká ředitel HBO Ondřej Zach. "Dopad na HBO nebude tak přímý a naše plány tím nebudou zasaženy."

Pod HBO Central Europe spadají přibližně 2 miliony předplatitelů z celé střední Evropy, po kratším váhání Zach prozrazuje i počet českých uživatelů HBO. "Je jich zhruba čtvrt milionu," říká Zach s tím, že největší část předplatitelů přijímá HBO přes kabel.

O optimismu HBO svědčí i to, jak agilně se jeho česká pobočka vrhla do vlastní tvorby. V pravidelném programovém okně Bez cenzury začne nabízet ještě více českých dokumentárních filmů, a to i z vlastní produkce.

Borat
Borat | Foto: Bontonfilm

Už se natáčí film Erotic Nation vzešlý ze soutěže uspořádané touto televizí, ve výrobě jsou i další tři dokumenty včetně filmu Veroniky Sopkové Nutnost volby či filmu o singles od Jany Počtové.

HBO také před Vánoci odvysílá v Jihlavě uvedený dokument Terezy Nvotové Ježíš je normální, příští rok chystá mimo jiné nový dokument Lindy Jablonské Vítejte v KLDR.

Několik let už funguje cyklus komediálních skečů Na stojáka, který od nového roku přejde na čtrnáctidenní periodicitu. Že by mohli dojít komici, se ale Zach nebojí. "Přibývají nám nové a nové talenty," říká.

HBO navíc hodlá v oblasti vlastní tvorby dál expandovat, a to i do hraných projektů. "Náš tým rozpracovává několik projektů," potvrzuje Zach s tím, že středoevropská centrála právě řeší, jestli bude projekty vyvíjet pro dané regiony zvlášť či dohromady. Mezi uvažovanými projekty jsou i seriál či minisérie.

"HBO poskytuje tvůrcům větší svobodu a může si dovolit být odvážnější," vysvětluje Zach, proč české HBO vpadne do roku 2009 tak nekompromisně a nekorektně - s humorem filmu Borat či s americkou verzí seriálu Little Britain.

Vlajkovou lodí nabídky pro příští rok bude seriál Pravá krev; podle Zacha co do sledovanosti po jediné v USA odvysílané řadě třetí nejúspěšnější seriál z produkce HBO po Sopranových a Sexu ve městě.

"Je to originální kombinace lechtivého tématu, erotiky, resuscitace upírského žánru a vážných úvah  na téma menšin a tolerance k nim," charakterizuje dílo o upírech mezi námi, které se začne vysílat 3. února.

Diváci se mohou těšit i na druhou řadu seriálu Californication s Davidem Duchovnym v roli rozjetého spisovatele Hanka Moodyho.

Do vysílání jde i historický miniseriál John Adams z éry vzniku Ameriky oceněný 13 Emmy. Hlavního hrdinu tu ztvárnil Paul Giamatti, jeho manželku Laura Linney. Na řadu přijde i 4. série seriálu Vincentův svět (Entourage) či třetí série mormonské Velké lásky.

Foto: IMDb

Krom Borata, kterého HBO uvede v české televizní premiéře 18. ledna, míří na obrazovku  i filmy Hrdinové a zbabělci, Až na krev, Hairspray, Marie Antoinetta a mnoho dalších.

HBO řadu z nich nabídne i prostřednictvím letos spuštěné služby HBO Digital zaměřené na stahování filmů tzv. on demand. V USA tvoří tyto služby 30 procent sledovanosti. V Česku je tento druh byznysu zatím v počátcích, aktuálně ale zažívá v celé střední Evropě velký boom.

HBO hledá i další možnosti své prezentace, mimo jiné právě na internetu. Zach se ale ohrazuje vůči informaci Hospodářských novin z tohoto týdne, že HBO chystá spolupráci s internetovou televizí Stream.

"Informace v článku vzešly z neformálního rozhovoru, má citace byla nepřesná ve znění i v kontextu," říká Zach s tím, že o možné spolupráci se Streamem zatím HBO jen nezávazně hovořila.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy