HBO v roce 2009 nabídne Borata, Ježíše i upíry

Irena Hejdová Irena Hejdová
11. 12. 2008 22:55
Placená televize se prý finanční krize bát nemusí
Pravá krev (True Blood)
Pravá krev (True Blood) | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zatímco jiné české televize se třesou strachy před hrozbou finanční krize, placená HBO vstupuje do nového roku optimisticky. 

"V tomto ohledu jsme na tom lépe než stanice závislé na příjmu z reklamy," říká ředitel HBO Ondřej Zach. "Dopad na HBO nebude tak přímý a naše plány tím nebudou zasaženy."

Pod HBO Central Europe spadají přibližně 2 miliony předplatitelů z celé střední Evropy, po kratším váhání Zach prozrazuje i počet českých uživatelů HBO. "Je jich zhruba čtvrt milionu," říká Zach s tím, že největší část předplatitelů přijímá HBO přes kabel.

O optimismu HBO svědčí i to, jak agilně se jeho česká pobočka vrhla do vlastní tvorby. V pravidelném programovém okně Bez cenzury začne nabízet ještě více českých dokumentárních filmů, a to i z vlastní produkce.

Borat
Borat | Foto: Bontonfilm

Už se natáčí film Erotic Nation vzešlý ze soutěže uspořádané touto televizí, ve výrobě jsou i další tři dokumenty včetně filmu Veroniky Sopkové Nutnost volby či filmu o singles od Jany Počtové.

HBO také před Vánoci odvysílá v Jihlavě uvedený dokument Terezy Nvotové Ježíš je normální, příští rok chystá mimo jiné nový dokument Lindy Jablonské Vítejte v KLDR.

Několik let už funguje cyklus komediálních skečů Na stojáka, který od nového roku přejde na čtrnáctidenní periodicitu. Že by mohli dojít komici, se ale Zach nebojí. "Přibývají nám nové a nové talenty," říká.

HBO navíc hodlá v oblasti vlastní tvorby dál expandovat, a to i do hraných projektů. "Náš tým rozpracovává několik projektů," potvrzuje Zach s tím, že středoevropská centrála právě řeší, jestli bude projekty vyvíjet pro dané regiony zvlášť či dohromady. Mezi uvažovanými projekty jsou i seriál či minisérie.

"HBO poskytuje tvůrcům větší svobodu a může si dovolit být odvážnější," vysvětluje Zach, proč české HBO vpadne do roku 2009 tak nekompromisně a nekorektně - s humorem filmu Borat či s americkou verzí seriálu Little Britain.

Vlajkovou lodí nabídky pro příští rok bude seriál Pravá krev; podle Zacha co do sledovanosti po jediné v USA odvysílané řadě třetí nejúspěšnější seriál z produkce HBO po Sopranových a Sexu ve městě.

"Je to originální kombinace lechtivého tématu, erotiky, resuscitace upírského žánru a vážných úvah  na téma menšin a tolerance k nim," charakterizuje dílo o upírech mezi námi, které se začne vysílat 3. února.

Diváci se mohou těšit i na druhou řadu seriálu Californication s Davidem Duchovnym v roli rozjetého spisovatele Hanka Moodyho.

Do vysílání jde i historický miniseriál John Adams z éry vzniku Ameriky oceněný 13 Emmy. Hlavního hrdinu tu ztvárnil Paul Giamatti, jeho manželku Laura Linney. Na řadu přijde i 4. série seriálu Vincentův svět (Entourage) či třetí série mormonské Velké lásky.

Foto: IMDb

Krom Borata, kterého HBO uvede v české televizní premiéře 18. ledna, míří na obrazovku  i filmy Hrdinové a zbabělci, Až na krev, Hairspray, Marie Antoinetta a mnoho dalších.

HBO řadu z nich nabídne i prostřednictvím letos spuštěné služby HBO Digital zaměřené na stahování filmů tzv. on demand. V USA tvoří tyto služby 30 procent sledovanosti. V Česku je tento druh byznysu zatím v počátcích, aktuálně ale zažívá v celé střední Evropě velký boom.

HBO hledá i další možnosti své prezentace, mimo jiné právě na internetu. Zach se ale ohrazuje vůči informaci Hospodářských novin z tohoto týdne, že HBO chystá spolupráci s internetovou televizí Stream.

"Informace v článku vzešly z neformálního rozhovoru, má citace byla nepřesná ve znění i v kontextu," říká Zach s tím, že o možné spolupráci se Streamem zatím HBO jen nezávazně hovořila.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
Další zprávy