Gore na mezinárodních Emmy vítězil, Bush umíral

mp
20. 11. 2007 18:05
Britské pořady vyhrály sedm z devíti kategorií
Al Gore sbírá jednu cenu za druhou. K Nobelovce a Oscarovi přidal i Emmy
Al Gore sbírá jednu cenu za druhou. K Nobelovce a Oscarovi přidal i Emmy | Foto: Reuters

New York - Pikantní setkání si při předávání mezinárodních televizních cen Emmy určených nejlepším neamerickým pořadům odbyli někdejší soupeři o Bílý dům Al Gore a George Bush. Částečně tak zastínili i dominanci britské televizní produkce, která večer v newyorském hotelu Hilton ovládla.

Oba američtí politici získali prestižní ocenění, ale každý trochu jinak. Známý propagátor boje proti globálnímu oteplování Gore si "televizního Oscara" odnesl za úspěšný start kabelové a satelitní televize Current TV, která dává prostor krátkým pořadům vytvářeným často i samotnými uživateli stanice.

Zatímco někdejší Clintonův viceprezident si tak k Nobelově ceně za mír a Oscarovi za ekologický dokument Nepříjemná pravda mohl na poličku vystavit další ocenění, současný americký prezident Bush musel kvůli vyřčení svého jména při vyhlašování zemřít. Alespoň ve filmu.

Kontroverzní snímek Death of President ocenili američtí akademici v kategorii nejlepší televizní film. Britský režisér Gabriel Range v něm zkonstruoval vývoj americké politiky po fiktivním chicagském atentátu na George Bushe z října 2007.

Stehpen Fry - režisér nejúspěšnějšího dokumentu
Stehpen Fry - režisér nejúspěšnějšího dokumentu | Foto: Reuters

Rangeův film byl jediným vítězem ze Spojeného království, který nevzešel z dílen BBC. Reprezentanti britského veřejnoprávního vysílání vystoupili na ozářené pódium v Hiltonu hned šestkrát z celkových devíti vyhlašovaných kategorií.

"Je to pro nás šťastný večer. Je úžasné mít takovou instituci jako je BBC, která pomáhá už několikáté generaci," prohlásil dojatý režisér Stephen Fry, jehož snímek Utajený život manické deprese ovládl kategorii dokumentů.

Za umělecké zpracování si zlatou sošku anděla odnesl další britský dokumentarista Simon Schama: jeho film Síla umění: Bernini věnovaný věhlasnému baroknímu sochaři a architektu, který výrazně ovlivnil podobu Vatikánu.

"Chci ukázat, že umění není jen jakýsi druh kulturního luxusu, ale je jídlem a pitím - naší nezbytností," odkazoval na své dílo oceněný autor.

Televize BBC vládla i jiným žánrům. Pozici nejlepšího herce obsadil Jim Broadbent z televizní série Ulice, mezi komediálními seriály si nejlépe vedla Little Britain Abroad.

Ostrovní nadvládu porušil například polský Kouzelný strom, který uspěl v kategorii dětských pořadů

 

Právě se děje

Další zprávy