Glosa: Nevinné lži maskují prázdnotu povinnou perverzí

Martin Svoboda Martin Svoboda
16. 9. 2014 10:32
Vlajková loď dramatické tvorby České televize nezachází pod povrch, pouze se rochní ve voyeurském vyžívání se v neštěstí druhých.
Nevinné lži - Na dně skleničky.
Nevinné lži - Na dně skleničky. | Foto: ČT

Glosa - Česká televize vnímá Nevinné lži jako vlastní vlajkovou loď. Jako vrchol své dramatické produkce, který je úměrně tomu promován coby událost sezony. Po třech zhlédnutých epizodách se však zdá jasné, že i nový set dílů bude stejně polovičatým a poněkud mělkým dramatem jako minule. Sice s encyklopedickou vytrvalostí nahlédne do každé třinácté komnaty, která se nabízí, ale skrz její svinčík neprohlédne, leda na něm ulpí pohledem.

Nevinné lži - Vedlejší příznaky.
Nevinné lži - Vedlejší příznaky. | Foto: ČT

Spíš než odraz pokrytecké společnosti přehlížející soukromá dramata druhých, jak se projekt do jisté míry prezentuje, je perverzně voyeurským vyžíváním se v zobrazování neštěstí.

Divák se v něm může se zájmem rochnit, jak to z lidské přirozenosti rád dělá u černé kroniky nebo nad stránkami bulváru, ale zároveň se může utěšovat, že „tohle je přece umění“, protože v titulcích se objevují samá zvučná jména a hraje velmi dramatická hudba.

Voyeuři zbystří

Co do zobrazení neštěstí a mizérie jsou nové Nevinné lži velmi přesvědčivé. Formálně bezchybný je segment Bohdana Slámy Na dně skleničky podle scénáře Jana Prušinovského o nenapravitelném alkoholikovi a volnomyšlenkáři, jehož nezodpovědnost mu postupně odkrajuje rodinu, důstojnost a nakonec i schopnost snést sebe sama.

Kladem tohoto dílu je, že nepředstírá a po celou dobu zůstává zobrazením pádu bez náznaku vykoupení. Lze mu sice vyčíst všechno výše zmíněné, nicméně úroveň Slámovy filmařiny přece jen dodává výsledku výpovědní hodnotu i přes až přehnanou doslovnost.

Když se však Slámovi kolegové pokoušejí "splnit povinnost", ukončit dějový oblouk a nakonec své hrdiny z pastí jejich činů vymotat, sami se zaplétají do těžko přesvědčivých konstruktů, banálních závěrů a zcela nesmyslných happy endů. „Oslí můstek“ mezi paralelním prvotním a závěrečným poleháváním na louce v epizodě Vedlejší příznaky o matce, jež se v důsledku stresu psychicky zhroutí, je tak obrovský, že by překročil Grand Canyon. Aniž by bylo vlastně patrné, jak se hrdinka ze svých problémů dostala. Prostě se film blížil ke konci, tak to najednou nějak šlo.

Nevinné lži - Zrádce.
Nevinné lži - Zrádce. | Foto: ČT

V epizodě Zrádce o skalním sparťanovi, který pracuje pro marketingové oddělení Slavie, zase Kryštof Hádek prochází tak banálními dilematy, že nakonec opět vyniká pouze chcípáckost jeho postavy a její nedůstojnost, jak bývá v české tvorbě tradicí. Na konci musí najít sebevědomí, jenže kdo mu to uvěří?

Stálo to tááákhle moc peněz

Trochu stranou od samotného hodnocení by šel zmínit ještě trend České televize dávat najevo, že „na to má“, kdy do svých vyhlížených projektů vkládá jisté „nadstandardy“. Ve zmíněné epizodě Vedlejší příznaky o narušené matce se třeba vyskytuje několik leteckých záběrů, jejichž jediným cílem je vypadat draze, rozhodně nijak neslouží příběhu.

Toho si někteří všimli už u Života a doby soudce A. K., kde ovšem protagonista opravdu pilotuje a let působí v ději jako důležitý motiv podzápletky. Tady jde leda o prázdné machrování. Dramaturgové nejspíš málo pročítají internetové diskuse a nevědí, jak moc jsou diváci hákliví na rozhazování peněz Českou televizí. Podobné momenty pak musí na mnohé působit jako červený hadr na býka.

Nevinné lži - Vedlejší příznaky.
Nevinné lži - Vedlejší příznaky. | Foto: ČT

Na jednu stranu jde o poznámku pod okraj, na druhou však i ona podtrhává celkový problém Nevinných lží. Jde až příliš o vykonstruovaný produkt, který má především dělat ČT dobré jméno, ačkoliv sama tato myšlenka znemožňuje ke kýženému cíli dojít. Dobrému dojmu se zde věnuje tolik energie, že chybí skutečné jádro a kontakt s realitou. Ukazuje se, že Nevinné lži tu nejsou proto, aby se zabývaly lidskými problémy, ale protože zabývání se lidskými problémy se tvůrcům zdálo jako vděčný námět pro důstojný seriál.

Jakkoliv jde o generalizaci u projektu, jejž se účastnilo velké množství tvůrců (a jistě nesmýšlejí všichni stejně), takovým dojmem působí celek. A mezi těmito dvěma přístupy zeje ohromná propast.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy