GLOSA Hra o trůny je přelidněná. Čeká na další krvavou řež

Martin Svoboda Martin Svoboda
7. 4. 2014 8:27
Čtvrtá řada seriálu startuje i v Česku. V zahajovací epizodě se stane všechno a nic, jak tomu v Západozemí bývá poměrně často.
Čtvrtá řada seriálu Hra o trůny startuje na české HBO 7. dubna.
Čtvrtá řada seriálu Hra o trůny startuje na české HBO 7. dubna. | Foto: HBO

Glosa - Seriál Hra o trůny startuje čtvrtou řadu. Už není „jen“ kultovní, ale spíš masově populární podívanou. Adaptace knižní série Píseň ledu a ohně spisovatele George R. R. Martina nejspíš od pondělí 7. dubna i na české HBO zase o kousek posune sledovanost, protože tak tomu bylo u nových řad zatím pokaždé. Což odporuje běžnému trendu, kdy většina i těch nejlepších seriálů diváky zcela přirozeně postupem času ztrácí.

Podívejte se na druhý trailer čtvrté série Hry o trůny.
Podívejte se na druhý trailer čtvrté série Hry o trůny. | Video:

Poměrně neobvyklý úspěch má co dělat s rozrůstající se diváckou základnou HBO. Pro tu se Hra o trůny ukázala být nejlepší reklamou a producenti mohou leda předstírat vrásky na čele z faktu, že jejich vlajkové dílo láme rekordy v počtu ilegálních stažení.

Ve skutečnosti jde o skvělý způsob zviditelnění, protože každý divák, jenž si seriál stáhne a spustí, vidí v prvních vteřinách vždy tři výrazná a všeříkající písmena: HBO. Stanice se ostatně rozhodla první díl nové řady umístit ke stažení zcela volně, což je rozhodně rozumné.

Všechno a nic

V zahajovací epizodě čtvrté řady se stane všechno a nic, jak tomu v Západozemí bývá poměrně často. Po krvavém finále třetí řady především tvůrci připomínají, kdo všechno vlastně přežil. Dav to je pořád docela početný, vlastně se ani nedostane na všechny.

Podívejte se na bonusové video ke čtvrté řadě Hry o trůny.
Podívejte se na bonusové video ke čtvrté řadě Hry o trůny. | Video: HBO

Kvalitně natočený i zahraný seriál se tak jako vždy potýká s nadměrným množstvím postav a dějových linií. Fanoušci knih mu vytýkají, že příběh je oproti předloze poměrně zjednodušený, faktem však zůstává, že scenáristé se u nutného pročištění textu zastavili v půl cesty a největší slabinou Hry o trůny je, že se pro množství postav žádné nemůže věnovat pořádně.

Výrazné dějové linie vznikají vlastně jaksi mimoděk, například když si charismatický herec Peter Dinklage krade scény pro sebe. Aby však Hra o trůny šlapala bezchybně, museli by být scenáristé zásadně odvážnější a nebát se škrtat ještě o řád víc.

Hra o trůny IV
Hra o trůny IV | Foto: HBO

„Syndrom Harryho Pottera“, kdy fanoušci fantasy nabyli dojmu, že správná adaptace musí obsáhnout co nejvíc materiálu z knihy, je ostatně hlavní příčinou, proč v žánru nevzniká mnoho dobrých filmů – co funguje víc než dobře na papíře, nemusí být nutně použitelné na plátně, a dokonce ani na obrazovce. Menšímu množství postav by se mohli tvůrci věnovat a vkládat do jejich životů opravdovou hloubku, která zatím Hře o trůny chybí.

Místo toho musíme být rádi, že scénář před každého hrdinu předhodí jedno dilema, které se pak stává jeho jediným definujícím prvkem. Useknutí či spojení nadbytečných dějových linií (tolik Starkových dětí!) by seriálu jedině prospělo, i když za tohle kacířské prohlášení si nejspíš vyslechnu ostrý nesouhlas.

Televize na vzestupu

I přes výhrady vůči nabízenému dějovému mišmaši je Hra o trůny, možná i právě díky němu, skvěle vymyšleným lákadlem, v němž si skoro každý nachází, co se mu líbí. Od spanilých hrdinů pro slečny po soft porno scény pro muže.

Prvoplánovost některých těchto motivů, obzvlášť oné nahoty, sice leckdy bije do očí a seriál se stává terčem mnoha parodií, nezdá se však, že by to publiku v důsledku opravdu vadilo.

Na Hře o trůny dost možná nejvíc překvapuje, kolik diváků dokázala přesvědčit, že je v ní vše v pořádku, ač bychom zde našli tolik věcí, na něž si jde stěžovat. Povedené dílo však jistě nemusí být bez kazů. Když seriál diváky baví natolik, že si za týden pustí další díl, asi si na něj nejde moc stěžovat, protože nic jiného cílem seriálů není.

Že u Hry o trůny nezůstává nic náhodě a HBO jí dopřává takovou podporu, jakou jen může, jistě nesnese pochybnost. Možná se dokonce daří seriál konstruovat až příliš přesně, chladně vykalkulovaně se spoustou sázek na jistotu - ale opět platí, že pokud to fanouškům vyhovuje, asi by bylo zbytečné požadovat něco jiného.

Hra o trůny IV
Hra o trůny IV | Foto: HBO

Jistě je zajímavé pozorovat seriál, který už může péčí produkce téměř konkurovat velkým blockbusterům. Třeba digitální drak by vypadal „konkurenceschopně“ i na plátně, což není samo sebou. Televize zkrátka vstupuje do nového věku. Tuhle cestu započaly před deseti lety seriály jako Ztraceni, Hra o trůny či Perníkový táta a dnes jen potvrzují, že byl zvolen správný směr. Kinaři se musí zase o kus víc bát.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi.

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi. Uvedla to dnes Česká televize. Kriminalisté také zjistili, že Berbr ovládá společnost Lugas Corporation na Seychelských ostrovech, přes niž může řídit i své podnikání v Česku. I proto soud rozhodl, že zůstane ve vazbě.

"Kapitál této společnosti (na Seychelských ostrovech) dle rejstříku dosahuje výše 100.000 dolarů a je rozdělen do akcií, jichž je obviněný držitelem," citovala Česká televize z vazebního návrhu Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Peníze i investiční drahé kovy objevili policisté při razii v Berbrově bankovní bezpečnostní schránce. Bankovky našli také v jeho kanceláři v budově Plzeňského fotbalového svazu, v jehož čele Berbr stál. Další hotovost zabavili podle České televize v trezoru vedeném na jeho dceru.

Do vazby fotbalového funkcionáře, který je jedním z 20 obviněných v kauze údajného ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí fotbalové ligy, poslal v říjnu Obvodní soud pro Prahu 6. Proti rozhodnutí Berbr podal stížnost, které minulý týden odvolací pražský městský soud nevyhověl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy