GLOSA Hra o trůny je přelidněná. Čeká na další krvavou řež

Martin Svoboda Martin Svoboda
7. 4. 2014 8:27
Čtvrtá řada seriálu startuje i v Česku. V zahajovací epizodě se stane všechno a nic, jak tomu v Západozemí bývá poměrně často.
Čtvrtá řada seriálu Hra o trůny startuje na české HBO 7. dubna.
Čtvrtá řada seriálu Hra o trůny startuje na české HBO 7. dubna. | Foto: HBO

Glosa - Seriál Hra o trůny startuje čtvrtou řadu. Už není „jen“ kultovní, ale spíš masově populární podívanou. Adaptace knižní série Píseň ledu a ohně spisovatele George R. R. Martina nejspíš od pondělí 7. dubna i na české HBO zase o kousek posune sledovanost, protože tak tomu bylo u nových řad zatím pokaždé. Což odporuje běžnému trendu, kdy většina i těch nejlepších seriálů diváky zcela přirozeně postupem času ztrácí.

Podívejte se na druhý trailer čtvrté série Hry o trůny.
Podívejte se na druhý trailer čtvrté série Hry o trůny. | Video:

Poměrně neobvyklý úspěch má co dělat s rozrůstající se diváckou základnou HBO. Pro tu se Hra o trůny ukázala být nejlepší reklamou a producenti mohou leda předstírat vrásky na čele z faktu, že jejich vlajkové dílo láme rekordy v počtu ilegálních stažení.

Ve skutečnosti jde o skvělý způsob zviditelnění, protože každý divák, jenž si seriál stáhne a spustí, vidí v prvních vteřinách vždy tři výrazná a všeříkající písmena: HBO. Stanice se ostatně rozhodla první díl nové řady umístit ke stažení zcela volně, což je rozhodně rozumné.

Všechno a nic

V zahajovací epizodě čtvrté řady se stane všechno a nic, jak tomu v Západozemí bývá poměrně často. Po krvavém finále třetí řady především tvůrci připomínají, kdo všechno vlastně přežil. Dav to je pořád docela početný, vlastně se ani nedostane na všechny.

Podívejte se na bonusové video ke čtvrté řadě Hry o trůny.
Podívejte se na bonusové video ke čtvrté řadě Hry o trůny. | Video: HBO

Kvalitně natočený i zahraný seriál se tak jako vždy potýká s nadměrným množstvím postav a dějových linií. Fanoušci knih mu vytýkají, že příběh je oproti předloze poměrně zjednodušený, faktem však zůstává, že scenáristé se u nutného pročištění textu zastavili v půl cesty a největší slabinou Hry o trůny je, že se pro množství postav žádné nemůže věnovat pořádně.

Výrazné dějové linie vznikají vlastně jaksi mimoděk, například když si charismatický herec Peter Dinklage krade scény pro sebe. Aby však Hra o trůny šlapala bezchybně, museli by být scenáristé zásadně odvážnější a nebát se škrtat ještě o řád víc.

Hra o trůny IV
Hra o trůny IV | Foto: HBO

„Syndrom Harryho Pottera“, kdy fanoušci fantasy nabyli dojmu, že správná adaptace musí obsáhnout co nejvíc materiálu z knihy, je ostatně hlavní příčinou, proč v žánru nevzniká mnoho dobrých filmů – co funguje víc než dobře na papíře, nemusí být nutně použitelné na plátně, a dokonce ani na obrazovce. Menšímu množství postav by se mohli tvůrci věnovat a vkládat do jejich životů opravdovou hloubku, která zatím Hře o trůny chybí.

Místo toho musíme být rádi, že scénář před každého hrdinu předhodí jedno dilema, které se pak stává jeho jediným definujícím prvkem. Useknutí či spojení nadbytečných dějových linií (tolik Starkových dětí!) by seriálu jedině prospělo, i když za tohle kacířské prohlášení si nejspíš vyslechnu ostrý nesouhlas.

Televize na vzestupu

I přes výhrady vůči nabízenému dějovému mišmaši je Hra o trůny, možná i právě díky němu, skvěle vymyšleným lákadlem, v němž si skoro každý nachází, co se mu líbí. Od spanilých hrdinů pro slečny po soft porno scény pro muže.

Prvoplánovost některých těchto motivů, obzvlášť oné nahoty, sice leckdy bije do očí a seriál se stává terčem mnoha parodií, nezdá se však, že by to publiku v důsledku opravdu vadilo.

Na Hře o trůny dost možná nejvíc překvapuje, kolik diváků dokázala přesvědčit, že je v ní vše v pořádku, ač bychom zde našli tolik věcí, na něž si jde stěžovat. Povedené dílo však jistě nemusí být bez kazů. Když seriál diváky baví natolik, že si za týden pustí další díl, asi si na něj nejde moc stěžovat, protože nic jiného cílem seriálů není.

Že u Hry o trůny nezůstává nic náhodě a HBO jí dopřává takovou podporu, jakou jen může, jistě nesnese pochybnost. Možná se dokonce daří seriál konstruovat až příliš přesně, chladně vykalkulovaně se spoustou sázek na jistotu - ale opět platí, že pokud to fanouškům vyhovuje, asi by bylo zbytečné požadovat něco jiného.

Hra o trůny IV
Hra o trůny IV | Foto: HBO

Jistě je zajímavé pozorovat seriál, který už může péčí produkce téměř konkurovat velkým blockbusterům. Třeba digitální drak by vypadal „konkurenceschopně“ i na plátně, což není samo sebou. Televize zkrátka vstupuje do nového věku. Tuhle cestu započaly před deseti lety seriály jako Ztraceni, Hra o trůny či Perníkový táta a dnes jen potvrzují, že byl zvolen správný směr. Kinaři se musí zase o kus víc bát.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 7 minutami

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Metro loni kvůli covidu přepravilo jen 251,4 milionu lidí, meziročně o 44 procent méně

Pražské metro loni přepravilo 251 423 milionu cestujících, což je meziročně asi o 44 procent méně. Důvodem poklesu je pandemie nemoci covid-19. Stejně jako předloni nejvytíženější byla přestupní stanice Můstek mezi linkami A a B a nejvytíženější úsek byl na trase C mezi stanicemi I. P. Pavlova a Vyšehrad. Vyplývá to z dopravní ročenky Technické správy komunikací (TSK). Metro má tři linky s 61 stanicemi a provozuje jej městská firma Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP).

"Při zahrnutí přestupu do jedné jízdy vykonali cestující metrem v říjnu 2020 zhruba 680 000 cest za den, bez přestupů asi 828 000 cest, tedy o asi 44 procenta méně než ve stejném období o rok dříve. Rozsah provozu byl ve stejný okamžik omezen o asi devět procent," píše se v dokumentu.

Z celkového počtu cestujících v pražské integrované dopravě jich metro využilo přes 31,4 procenta. Soupravy metra loni najezdily 56,66 milionu kilometrů, přičemž předloni to bylo 60,894 milionu kilometrů. Ve špičce bylo v provozu v průměru 90 souprav, což je meziročně o 13 méně. Nejvíc souprav vyjelo na linku C, která měla rovněž nejkratší intervaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy