Glosa: Hra o trůny je zpět. Zatím neřekla nic nového, fanoušky ale uspokojí. Na víc beztak nehledí

Martin Svoboda Martin Svoboda
17. 7. 2017 9:09
Seriál Hra o trůny vstoupil do sedmé sezóny. První epizoda je složená z nenavazujících a navzájem nekomunikujících momentů, v nichž se děje jen málo relevantního, zato se to však děje efektně a zainteresované jsou všechny populární postavy. Hře o trůny hrozí, že bez knižní předlohy upadne do fanouškovské rutiny. A příznivcům to bude stačit.
Kristofer Hivju v sedmé Hře o trůny.
Kristofer Hivju v sedmé Hře o trůny. | Foto: HBO

Bylo by naivní očekávat, že se během první epizody sedmé série Hry o trůny "něco stane". Po roční pauze je nutné navštívit a připomenout všechny hrdiny a oprášit dějové linie, což při štědrém počtu postav s přehledem zabere oněch padesát minut.

Na konci dlouho vyhlížené premiéry se tedy diváci neoctli dějově dál, než byli díky upoutávkám.

Proto i Twitter ovládly spíš komentáře čestné roličky zpěváka Eda Sheerana než jakákoliv dějová informace. Žádná novinka se jednoduše nedostavila. Hrdinové dokončili pohyb započatý na konci minulé série a jsou teprve připraveni začít další.

Stane se ze Hry o trůny nejdražší fan fiction všech dob? 

Otázka vývoje příběhu přitom fanoušky nikdy nepálila tak moc jako právě nyní. Autoři filmové verze totiž vypotřebovali i poslední zbytky knižní série Píseň ledu a ohně a tvůrčí duo David Benioff a D. B. Weiss má scénář konečně zcela ve svých rukou. Mezi diváky už nejsou čtenáři, kteří by se mohli chlubit tím, že znají zvraty dopředu - nyní do Západozemí přicházejí všichni stejně čistí. A netrpěliví.

Na jednu stranu to slibuje větší vzrušení při sledování, není ale ani bezdůvodné se nabyté svobody obávat. Už šestá série ukázala, že ty části, které pochází od televizních scenáristů, povážlivě zaostávají co do logiky, pravděpodobnosti i čistého selského rozumu za částmi, jež se ještě alespoň náznaky drží předlohy G. R. R. Martina.

Ten nyní sice s tvůrci dál komunikuje, aby se od jeho záměru příliš neodchýlili, zároveň jim ale nechává prostor ohnout si materiál podle vlastního uvážení.

Weiss i Benioff jsou nadšení fanoušci knih, ale to ještě nikdy z nikoho nedělalo dobrého filmaře. Možná dokonce naopak: fanouškům často chybí odstup nutný ke zkonstruování funkčního příběhu.

Jejich hnacím motivem nejsou komplexní dějové motivy, vývoj postav ani pevná struktura, ale pouze potěcha z toho, že oblíbení hrdinové dělají zábavné věci. Proto i přes množství fan fiction vznikající okolo třeba Star Wars nebo Harryho Pottera tato dílka nikdy neuspokojila nikoho mimo komunitu věrných.

Hrozí tedy, a závěr šesté série tomu odpovídá, že smysl a logika budou nyní ve Hře o trůny zadupávány do země ve jménu efektních, okázalých a krásně vypadajících scén. Zkrátka že z Hry o trůny se stane nejdražší fan fiction všech dob.

Možná to stačí

Do značné míry to může stačit. Ostatně i již zmíněné finále šesté série fanoušci přijali vcelku kladně a hlasy nespokojenců rozebírajících logiku nemohly přehlušit nadšení těch, kteří se kochali špičkovou výpravou, hudbou, herci a režií. A předně dějovými posuny.

Dračí královna Daenerys konečně vyrazila na západ, pomatená Cersei usedla na trůn, oživený John Snow se stal králem severu a osiřelá Arya se vydala na cestu za pomstou. Ani jeden tento posun nedával mnoho smyslu, ale právě je chtěli fanoušci vidět - proto byli spokojení bez ohledu na to, jak se tento posun přihodil. 

Otázkou zůstává, jestli právě to, že jsou tvůrci naladěni na stejnou notu jako jejich publikum a dokonale splňují jeho požadavky, není jejich největší výhoda.

Kdyby byla Hra o trůny precizní a nenapadnutelné dílo, na které nikdo nekouká, nedávala by HBO příliš smysl. Pro seriály ještě víc než pro filmy platí, že není tak důležité, jestli jsou, nebo nejsou dobré, ale jestli diváky uspokojují. A v tom tvůrci Hry o trůny dosahují vrcholu. Nehledě na "malichernosti", jako je dodržování pravidel vlastního světa.

První epizoda sedmé řady plně potvrzuje popsané obavy. Je složená z nenavazujících a navzájem nekomunikujících momentů, v nichž se děje jen málo relevantního, zato se to však děje efektně a děj je rozprostřený mezi všechny populární postavy.

Bylo by ale předčasné mít o sedmé sérii jasno, dokud alespoň doopravdy nezačne. K tomu zatím neměla prostor, netrpělivé čekání na další pondělí tedy může začít.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy