Gipsy.cz přibrali gádže a zazpívají Evropě Aven Romale

Kultura Kultura, Red Kul
16. 3. 2009 15:30
Gruzie se letos Eurosongu na protest nezúčastní
Gipsy.cz
Gipsy.cz | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Kapela Gipsy.cz pojede na letošní Eurosong do Moskvy s písní Aven Romale. Rozhodli o tom diváci, kteří mohli do soboty volit mezi tímto songem a skladbou Do You Wanna.

Česká televize se v lednu rozhodla, že letos - při třetí domácí účasti - nebude organizovat národní kolo soutěže Eurovision Song Contest. Do semifinále sama vybrala skupinu Gipsy.cz; jejich píseň ale musí být nová a musí o ní rozhodnout publikum.

Gipsy.cz představí Aven Romale živě na vyhlašování cen Akademie populární hudby 21. března. Pak s ním odjedou na semifinále Eurosongu, jež jsou na programu 12. a 14. května. To, kterého se účastní český zástupce, odvysílá ČT - stejně jako finále 16. května.

Gádžové a žena

"Ty písničky máme rádi obě. Jsou to naše děti. Na jedné bylo více práce na druhé méně, ale v žádném případě nerozlišujeme. Nakonec ale jedeme s tou, na které bylo té práce víc. Za to jsme rádi, protože i pro nás byla favoritem," zhodnotil divácký výběr Radek Gipsy Banga, kterého citovala ČT24.

Čtěte také: ČT odtajnila songy, které Gipsy.cz zkusí prodat Evropě

"Já jsem přesvědčen, že my jsme pro Eurosong jak dělaní - nikdo z nás není normální. První rok jsme poslali Kabát, druhý kalhotky, teď cikány, tak se uvidí. Určitě se popereme, abychom z Moskvy něco přivezli, když ne první cenu, tak určitě něco jiného," dodal druhý hlavní protagonista kapely Vojta Lavička.

Původně romská skupina mění složení; zřejmě nejen na Eurosong. Odcházejí bratři Surmajové a přicházejí "gádžové" - studenti a absolventi Ježkovy konzervatoře. Gipsy.cz tak budou mít kromě houslí, kytary a basy také bicí a druhé housle, na které bude hrát Noemi Fialová.

V situaci, kdy MTV nastolila zcela jiné principy a standardy konzumace popu, stalo se z Eurosongu spíš odkladiště pro Daniely Nekonečné celé Evropy. Ale pokud existuje cosi jako veřejnoprávní pop, pak právě Gipsy.cz tuto kolonku dobře naplňují.

Kapela založená roku 2006 má od počátku úspěch u posluchačů i recenzentů.  Předloni dostali Anděla za objev roku a jako první česká skupina vystupovali na festivalu v Glastonbury.

Loňské druhé album bodovalo i u jejich britských kolegů, deska se dostává i na tamní trh. Už od konce minulého roku je k mání v několika evropských zemích, Japonsku a Spojených státech.

Gruzínci do Moskvy nejedou

Letošní Eurosong má svůj politický skandál. Gruzie oznámila, že se ho nezúčastní, protože jí organizátoři klání zakázali vystupovat s písničkou, která si prý bere na mušku ruského premiéra Vladimira Putina. O zákazu rozhodla 10. března Evropská vysílací unie v Ženevě; pravidla podle ní zakazují politická témata.

Soutěžní písnička měla název We Don't Wanna Put In, což si komise vyložila jako slovní hříčku mezi anglickým slovesem put in (vložit, připojit) a jménem Putin. V překladu pak text Nechceme vložit/připojit lze chápat, jako Nechceme Putina.

Gruzínci nemohou Putinovi přijít na jméno od loňského roku, kdy se Gruzie a Rusko střetly v pětidenní válce. Putinův mluvčí už dříve řekl, že soutěžní písnička skupiny Stephane&3G je "chuligánství". Songu asi nepomohlo ani to, že se letošní klání pořádá právě v Moskvě.

Skupina dostala na výběr buď text písně změnit, nebo nasadit jiný song. Gruzie si vybrala možnost třetí - nesoutěžit vůbec.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Čína oznámila sankce proti USA, míří i na americké senátory Rubia a Cruze

Čína v pondělí ohlásila sankce proti čtyřem americkým představitelům a jedné organizaci. Jde o reciproční opatření za americké sankce vyhlášené minulý týden vůči čtyřem Číňanům, kteří jsou podle USA odpovědní za utlačování menšinových Ujgurů v Číně.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing oznámila, že mezi těmi, jichž se budou restrikce týkat, jsou senátoři Marco Rubio a Ted Cruz, dále člen Sněmovny reprezentantů Chris Smith a Samuel Brownback z úřadu náboženských svobod. Postih se má týkat také kongresové komise pro záležitosti Číny. Jak napsala agentura Reuters, jejím úkolem je sledovat dodržování lidských práv a právního řádu v Číně a vypracovat každoročně zprávu pro Kongres a prezidenta.

USA minulý týden ohlásily sankce proti čtyřem čínským představitelům, kterým znemožní získat vízum pro cestu do USA a jejichž případný majetek v USA bude zmražen. Mezi sankcionovanými se ocitl například předseda komunistické strany v provincii Sin-ťiang, kde žijí Ujgurové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy