Mimořádná zpráva

Hra o trůny se neštítí násilí na ženách ani smrti hrdinů

jaz
16. 6. 2015 14:37
Pátá série Hry o trůny skončila a fanoušci seriálu spílají tvůrcům. Vadí jim zabití stěžejní postavy celé série.
Foto: HBO

Praha – Diváci, kteří se ještě nedostali k závěrečné epizodě páté série historické fantasy ságy Hra o trůny, by určitě neměli číst dál. Poslední díl sice výrazně děj neposune, připraví ho ale o další postavy. 

V noci z neděle na pondělí odvysílala stanice HBO závěrečný díl s názvem Mother's Mercy, který letos uzavírá příběh boje několika rodů o trůn. Další sérii uvidí diváci na jaře 2016.

Kritici jinak velmi úspěšného seriálu si všímají vzrůstající brutality, která se nese celou pátou sérií. Tvůrci se výrazně odklánějí od knižní předlohy Píseň ledu a ohně George R. R. Martina a navíc si evidentně libují v násilí na ženách, kterého je v seriálu požehnaně, všímají si redaktoři New York Times.

Ponížení nahé a týrané královny, znásilnění princezny Sansy manželem Ramsayem Boltonem nebo upálení Stannisovy dcery Shireen byly vrcholem krvavého seriálového tažení, které oceňují a zároveň ho kritizují novináři zahraničních médií.

"Příliš krve," píše stroze a výstižně v začátku recenze Michael Calia z Wall Street Journal. Sarah Hughes z The Guardian poukazuje na skon jedné ze stěžejních postav seriálu Jona Snowa. "Dokonce i ty nejmenší rozhodnutí, která činíme, mohou mít širší dopad, jak se také ukázalo v tomto šokujícím, ale nakonec uspokojivém finále. Některé postavy zaplatily za volby, které učinily."

Silná fanouškovská základna sice už dlouho před premiérovými díly tušila, že vzhledem k tendenci zabíjení hlavních hrdinů se dalším ztrátám nevyhne, přesto byla volba filmařů pro mnohé z nich šokující.

Kdo zemře a kdo přežije, je ještě klíčovější než dříve, tvrdí filmová recenzentka Jindřiška Bláhová o páté řadě populárního seriálu Hra o trůny, kterou začala vysílat společnost HBO. | Video: Jindřiška Bláhová

"Georgi R. R. Martine, jste oficiálně ta nejďábelštější osoba na světě. Nikdy vám to neodpustím," napsal na Twitter fanoušek Tom a nebyl sám, kdo byl ze smrti postavy Jona Sněha, kterého zabil jeho druh z Noční hlídky, zdrcen.

Skonem Jona Sněha se zmenšil počet kladných postav. Otázkou je, jak s kartami zamíchá šestá řada. Napříč fanouškovskými weby i médii se totiž šíří spekulace, že by snad mohl v příštím roce znovu obživnout.

To ale sám představitel Jona, kterého hraje Kit Harington, popřel v rozhovoru pro server Entertainment Weekly. "Bylo mi řečeno, že jsem mrtvý. Jsem mrtvý. Příští sezonu se nevrátím. To je vše, co k tomu mohu říci."

 

Právě se děje

Další zprávy