reklama
 
 

Film Krev zmizelého se vrací jako seriál

18. 11. 2007 20:15
Točit obojí byla schizofrenie, říká režisér Cieslar

Praha - Temný film Krev zmizelého, který se premiéry v kinech dočkal v březnu 2005, se nyní vrací v seriálové podobě. Po čtyři nedělní večery ho v hlavním vysílacím čase na jedničce bude vysílat Česká televize.

Příběh začíná po vypuknutí 2. světové války milostným příběhem baltského šlechtice Arna a Češky Helgy. Arno odchází před sovětskou hrozbou do finské války. V jednom z bojů je raněn a převezen do německého lazaretu, kde mu Helga zachrání život.

Prožívají vášnivou lásku, ale Arno je povolán do boje proti dřívějším spojencům. Volí dobrovolnou smrt, poté se z krátkého vztahu se Helze narodí dcera Dorli a právě dítě se pro Helgu stává jediným smyslem života.

Film i seriál natočil podle scénáře Vladimíra Körnera režisér Milan Cieslar. Že vznikne seriál a film zároveň, bylo prý od začátku jasné.

"Od počátku jsme se s Vladimírem snažili na tuto situaci připravit a už ve scénáři jsme rozdělovali, co se bude točit na šestnáctimilimetrový negativ - tedy pro televizi - a co na pětatřicetimilimetrový negativ, tedy pro film. Připomínalo mi to Kinoautomat," uvedl v minulosti v jednom z rozhovorů režisér.

Podle jeho slov nešlo o to natočit čtyřhodinový příběh na pětatřicítku a pak z toho "tvůrčím způsobem" skládat miniseriál i celovečerní film. Takový způsob natáčení by celý projekt výrazně prodražoval: bylo potřeba dopředu rozhodnout, co bude v které verzi.

"Jako režisér jsem nenosil v hlavě představu jednoho výsledného tvaru, ale hned dvou. Někdy to zavánělo schizofrenií a věřte, že nebylo lehké už předem rozhodovat, co kam půjde, protože po takovém rozhodnutí už nebylo cesty zpět," vzpomíná režisér.

Vypráví příběh žen ve vyhrocené historické situaci; nechybí tak zabrání Sudet ani komunistický puč, seriál končí po stavbě berlínské zdi.

Hlavní roli hraje Vilma Cibulková, která získala za tuto roli nominaci na Českého lva. Na jejím skvělém výkonu se také předloni shodly recenze filmu. Některým kritikům se ale nelíbila rozdrobenost příběhu a viděli v ní právě zárodek televizního seriálu, a to by mělo být pro nynější diváky plus.

V dalších rolí si objevili Ester Geislerová, Martin Huba, Václav Jiráček, Igor Bareš, Vladimír Dlouhý, Ondřej Vetchý, Jiří Lábus, Simona Stašová a další.

Celovečerní film a čtyřdílná televizní verze se točily v Liberci, Jizerských horách, ve věznici v Mladé Boleslavi, na hradě Nouzov, ale i v Polsku a v Tanzanii.

autor: Jitka Gráfová | 18. 11. 2007 20:15

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama