Hrát vladaře může svádět k trapnosti, říká Kryštof Hádek ke své roli Karla IV.

ČTK Magazín ČTK, Magazín
28. 4. 2016 12:00
Film Hlas pro římského krále od režiséra a scenáristy Václava Křístka natočený u příležitosti 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. uvede Česká televize ve čtvrtek 15. května. V hlavních rolích výpravného snímku se představí Kryštof Hádek (Karel IV.), Stanislav Majer (Jan Lucemburský), Tereza Voříšková (Blanka z Valois) a Hana Vágnerová (Eliška Přemyslovna).
Kryštof Hádek a Tereza Voříšková
Kryštof Hádek a Tereza Voříšková | Foto: archiv ČT

Praha -  Výpravný historický film České televize (ČT) od režiséra a scenáristy Václava Křístka Hlas pro římského krále ukazuje intriky v okolí Karla IV. před jeho volbou římským králem.

Snímek natočený k 700. výročí narození českého krále a římského císaře uvede Česká televize ve čtvrtek 15. května, informoval ve čtvrtek novináře dramaturg Jan Maxa.

Hádek: Je těžké nevypadat v těch těžkých kostýmech směšně

Do hlavní role Karla IV. obsadil režisér čerstvého držitele Českého lva za výkon ve filmu Kobry a užovky Kryštofa Hádka. "V každém hraném projektu jsou ve scénáři momenty, které sice můžete důkladně popsat, ale jejich tajemství rozklíčuje teprve herec. Pohled, úsměv, povzdech, výkřik do tmy… Právě tyto nepojmenovatelné důležité momenty zvládl Kryštof hned bravurně. On má talent od boha,“ říká k obsazení Václav Křístek.

"Vlastně není vůbec jednoduché nevypadat ve všech těch velkých a těžkých kostýmech směšně. Hrát vladaře pak může někdy svádět až k jakési trapnosti," říká Kryštof Hádek. "Navíc, náš národ je na Karla IV. pyšný. A myslím, že právem. Takže to není jednoduché ani z pohledu nějakých očekávání. Raději jsem nad tím už později ani nepřemýšlel, abych nepropadl nějaké trudomyslnosti," dodává.

Jeden z 200 historických kostýmů z dílny výtvarnice Aleny Schäferové oblékla i Tereza Voříšková, která ztvárnila roli Blanky z Valois, první manželky Karla IV. 

"Film jsem ještě neviděla, ale jsou v něm krásné kostýmy, které díky práci výtvarníků vypadají tak, jak reálně vypadaly. Takže byly dost těžké, ale ty tři dny se to dalo vydržet," řekla Voříšková.

V dalších rolích se objeví Stanislav Majer (Jan Lucemburský), Petr Jeništa (Bušek), Hana Vagnerová (Eliška Přemyslovna), Petr Štěpán (Ludvík Bavor), Jaroslav Plesl (Dobeš z Bechyně).

Pro scénář si režisér Křístek vybral jednu z nejvíce vzrušujících etap života Karla IV., dobu dospívání budoucího panovníka před volbou římským králem. Ukazuje obtížnou komunikaci s dominantním otcem Janem Lucemburským i spletité intriky, které ovlivnily Karlův osud už od narození.

Mladý Lucemburk byl dlouho poslušnou loutkou v otcových diplomatických hrách, postupně však díky svému vzdělání, výchově, zkušenostem vojenským i politickým dozrál jeho zdatného oponenta i nebezpečného soka samozvaného císaře Ludvíka Bavora. Konečně mohl rozehrát svou vlastní politickou hru, jejíž překvapivé rozuzlení mu nakonec otevřelo cestu k říšskému trůnu.

"Snažili jsme se vycházet z reálných faktů Karlova života, ale při žádném podobném projektu se nevyhnete zjednodušení," řekl režisér Křístek. "Období, které líčíme, bylo pro Lucemburky časem mnoha důležitých politických jednání, uzavírání smluv, přátelství a nepřátelství. Když to líčí historici, je z toho pokaždé velmi tlustá kniha. To do stominutového dokumentu nenacpete," dodal.

Hlas pro římského krále

Hrají: Kryštof Hádek (Karel IV.), Stanislav Majer (Jan Lucemburský), Petr Jeništa (Bušek), Tereza Voříšková (Blanka z Valois) a další. // Scénář a režie: Václav Křístek // Kamera: David Ployhar // Architekt: Petr Fořt // Výkonný producent ČT: Eliška Sekavová // Producenti: Přemysl Pražský, Borek Severa // Výtvarník kostýmů: Alena Schaferová // Střih: Alois Fišárek // Dramaturgie: Jan Maxa, Ivo Trajkov // Kreativní producent: Jan Maxa

Hlavním cílem našeho ústavu je zlepšení pověsti Zmikunda Lucembruskýho, říká autor Oprásků Jaz. Dodává, že historici jeho komiks vítají, jsou údajně rádi, že se o jejich oboru vůbec mluví. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy