Fila: Falešný a laciný fenomén Život na zámku. Proč ho diváci stále zbožňují?

Kamil Fila Blahoslav Baťa Kamil Fila, Blahoslav Baťa
20. 2. 2021 7:30
Život na zámku, popkulturní fenomén 90. let, mohou diváci České televize vídat opakovaně. "Čekalo se na nového Jaroslava Dietla a měl ho nahradit právě scenárista seriálu z dob raného kapitalismu," říká filmový kritik Kamil Fila.
Podívejte se na videorecenzi seriálu Život na zámku. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa

Život na zámku byla první česká soap opera inspirovaná americkými seriály Dallas či Dynastie. "Nikdy neměl tento seriál lesk Ameriky, ale trochu si na ni hrál," myslí si Fila, podle kterého Život na zámku vytvořil návyk na sledování dlouhých vyprávění.

Z dnešního pohledu působí podle Fily seriál archaicky, lacině. "Tehdy ale na lidi působil ambiciózně," myslí si Fila. Současné dobrovolné sledování Života na zámku spojuje s falešným vzpomínáním.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy