Peklo v dole Dukla pohřbilo 108 horníků. V roce 1961 zahynuli i kvůli plnění norem

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 5. 2018 13:19
V souvislosti s tragédií v černouhelném dolu ČSM na Karvinsku nelze nevzpomenout na neštěstí v dole Dukla, při kterém v roce 1961 zemřelo 108 horníků, tedy plná třetina všech mužů pod zemí. Ke katastrofě se letos v květnu vrátil i dvojdílný film Davida Ondříčka Dukla 61, který mrazivě vyobrazil nejen samotné ohnivé peklo v dole, ale zejména zdrcené příbuzné před branami šachty. Připomeňte si pozadí největší poválečné důlní katastrofy v Československu.
Hořící peklo hluboko pod povrchem. Televizní film Dukla 61 připomíná katastrofu, která otřásla Československem. | Video: Česká televize

Ke katastrofě se schylovalo již na ranní směně v osudný den s magickým datem 7. 7. 1961. Jeden z horníků zavadil o páčku, která spustila pásový dopravník. Ten se začal protáčet naprázdno, čehož si nikdo nevšiml. Posléze se vznítil a začal hořet, na zápach upozornili první horníci.

Jejich hlášení ale vedení nevěnovalo pozornost, psal se rok 1961 a oni museli plnit plán a překonávat rekordy, jimiž by se pak strana mohla chlubit.

Ranní směna ještě v pořádku vyfárala, hluboko pod zem směřovali nic netušící horníci na odpolední provoz. Tehdy ještě nikdo netušil, že třetina z nich brzy nebude mezi živými.

V jedenácté sloji byl hustý dým a začal se rychle šířit. Horníci volali telefony na chodbě dispečink a upozorňovali je na nesnesitelný kouř. V tu dobu se však na dole nenacházelo vedení a rozhodnutí o záchranných pracích se tak značně zdrželo.

Když konečně záchranáři dorazili, oheň se v chodbách plných hořlavého materiálu už natolik rozšířil, že desítkám mužů již nemohli pomoct. Definitivní ortel smrti nad dalšími desítkami z nich podepsalo vedení, když rozhodlo, že se uzavře přívod kyslíku, který podporuje hoření. Jenže právě u rozvodů kyslíku se shromažďovali zoufalí horníci dusící se oxidem uhelnatým.

Když vedení přivolalo záchranáře a ti se konečně dostali pod zem, naskytl se jim smutný pohled na chodby plné mrtvých těl. Neštěstí nepřežilo 108 lidí. Blížící konec si málokdo uvědomoval - do poslední chvíle rubali uhlí, aby splnili přísné normy a také aby napracovali volné soboty, což byla novinka a vymoženost dolu Dukla. Když byla vyhlášena evakuace, vzorně si po sobě uklidili nářadí, nespěchali. Dukla vzorem dokonalosti a pořádku, tady se nic nemělo stát.  

"Odsouzeni byli pouze dispečer a náměstek. Dispečer spíše za to, že se pokusil zfalšovat dokumenty, náměstek proto, že se vzdálil z místa, když neštěstí vypuklo," popisuje jeden ze scenáristů Jakub Režný.

"Odseděli si jen pár let, pak se za ně důl zaručil a oni byli brzy propuštěni. Řediteli se nestalo nic, dostal jen podmínku, stejně jako ostatní souzení. Na dole šéfoval až do roku 1968, kdy mu havíři vyslovili nedůvěru a demokraticky si zvolili jiného. Ten tu ale vydržel jen do příjezdu sovětských vojsk."

Tvůrci v čele s režisérem Davidem Ondříčkem a kreativním producentem Michalem Reitlerem chtěli divákovi zprostředkovat co nejautentičtější zážitek. Zavřeli se do opravdového, i když dnes již bývalého dolu v Rakovníku a natáčeli s dobovým vybavením. Na lokaci chodili těsnými, chladnými chodbami až dva a půl kilometru.

Herci se také odvážně pustili do místního dialektu. "Jednu z hlavních postav jsme dali ostravskému herci Robertu Miklušovi, ten byl pak náš jazykový supervizor," vypráví režisér Ondříček. Jeho životní partnerka Martha Issová ho doplňuje, že jí dala největší průpravu Miklušova matka Zdena.

"Po představení Dejvického divadla v Ostravě jsem si dala se Zdenou pivo a do šesti hodin ráno jsem se od ní nehnula. Inspirovala jsem se jejím naturelem i jejím tónem řeči. Všechny dialogy se mnou prošla a bez ní bych to nezvládla."

"Já jsem se pak herecké kolegy snažil pro ostravštinu nadchnout, navíc můj tatínek byl havíř a razil v dolech, takže jsem řadu konkrétních promluv a výrazů znal," říká Robert Mikluš. "No a taky jsem se snažil, aby to tam nebylo pražskými herci 'přecypované'."

Ostrý křest si tento film odbyl přímo v Havířově, kde byl kinosál plný lidí, kteří si na tragédii pamatovali, popřípadě šlo i o pozůstalé obětí.

"Snažili jsme se, aby byl příběh co nejemotivnější. Nevěděli jsme, jak to přijmou, jak moc intenzivně na to budou reagovat. Před budovou jsme dokonce měli sanitky, protože přece jenom jsme jim vraceli velmi nepříjemné vzpomínky, které za ta léta vytěsnili," říká kreativní producent Michal Reitler.

Havířovské publikum je prý přijalo dobře, ocenilo jejich snahu oživit zdejší pozapomenutou historii. Byli dojatí, že si na ně někdo vzpomněl. A také za tu naši snahu mluvit jejich dialektem. "Dostavil se dokonce i pán, který byl předobrazem postavy Roberta Mikluše a ten byl nadšen," doplňuje Reitler.

Jedná se o postavu, která byla za 108 mrtvých horníků odsouzena, ačkoliv za ní nenesla přímou vinu. Navíc, jak říkají tvůrci, kdyby se vydal k hořícímu dopravníku, bylo by pouze o jednoho mrtvého více, tragédii by nezabránil.

Havířovští byli velmi velkorysí v nedostatcích - tu reklamovali, že takto přesně šachta nevypadala nebo že používali jiné filtry do dýchacích masek. "Ale nevadilo jim to, říkali, že to nikdo jiný nepozná," usmívá se Reitler. "Ale když vycházeli ze sálu, říkali, že jsou rádi, že jejich vnuci uvidí, čím kdysi žili."

K hranému snímku filmaři natočili i dokument o "havířině"  a také na web České televize připravili rekonstrukci katastrofy hodinu po hodině. Dvoudílný televizní formát umožnil jinak filmovému režisérovi Davidu Ondříčkovi udělat z celého prvního dílu v podstatě jen expozici ke schylující se katastrofě.

Autor námětu a scenárista Jakub Režný se o příběhu dozvěděl v knize bývalého horníka a emigranta Ivana Landsmanna Pestré vrstvy. Jedná se o autobiografický román o hornické Ostravě i nizozemském exilu. Chytil ho tak, že odjel na schůzi klubu hornických důchodců do Havířova.

"Všichni se na mě koukali jako na mimozemšťana, protože všem bylo kolem osmdesátky a nechápali, co tam dělám. Pak se se mnou ale začali bavit a já jsem uskutečnil desítky detailních rozhovorů. Bylo to velmi emotivní, neboť jsem se bavil i s vdovami, které o tragédii hovořili často poprvé po padesáti letech."

Příběh je nicméně fikce, ústřední rodinu si také Jakub Režný spolu s druhým scenáristou Matějem Podzimkem vymysleli.

Hlavní ženskou postavu, drsnou a cynickou, ztvárnila herečka Martha Issová. "Tamější ženy jsou bezpochyby velmi drsné a na povrchu jednoznačně vládnou ony. Možná proto ti jejich chlapi tak rádi fárají hluboko dolů."

Ve filmu se ve velkých rolích objeví také Oskar Hes, syn zesnulého tanečníka Richarda Hese, jeho partnerku mu hraje vnučka rovněž nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana, Antonie Formanová. Pro ni je tento film v podstatě debutem, Hes již zaujal v seriálu Pustina.

"Pro mě bylo nejtěžší natočit scénu, kdy se Petr Šlachta, kterého hraje Oskar Hes, loučí s otcem, kterého hraje Marek Taclík. Otec vzápětí zemře, pak zemře i jeho syn," vypráví David Ondříček. "My jsme s Oskarem nedávno přišli o tatínky, takže to pro nás bylo opravdu hodně složité," dodává.

Video: David Ondříček, Martha Issová, Oskar Hes, Antonie Formanová a Robert Mikluš o natáčení filmu Dukla 61

Režisér David Ondříček a hlavní protagonisté Martha Issová, Oskar Hes a Robert Mikluš líčí natáčení snímku o důlním neštěstí. | Video: Zuzana Hronová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 4 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy