Došly Simpsonovým nápady? Hledají autora gaučového gagu

Kultura Kultura
5. 10. 2012 13:25
Soutěž o nejlepší nápad na úvodní gag animovaného seriálu začíná
Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Rodinka Simpsonových si už prošla řadou podivných situací. Jedinou jistotou je úvodní vtip v titulkách, v němž se celá žlutá rodina musí sejít na pohovce ke sledování televize. Vymyslet krátkou nápaditou anekdotu není jednoduché, svědčí o tom reprízování některých námětů napříč seriálem, legendární je však ta ukazující zrod člověka. Nyní se autorem scénky může stát kdokoli, producenti seriálu Simpsonovi vyhlásili soutěž.

Letos v září spustil americký kanál Fox vysílání 24. řady seriálu a pořad má za sebou už 500 epizod, a tak se není čemu divit, že kreativita se vyčerpává. Producenti oblíbeného animovaného seriálu se tak obrací k divákům o pomoc. Hledali ji už u známých osobností. V roce 2010 dostal například příležitost John Kricfalusi, o rok dřív nechali umělce v oblasti graffiti Banksyho, aby přispěl svou ideou. Výsledek byl kritikou kapitalismu a ukazoval, jak se za nelidských podmínek vyrábí seriál a s ním společné hračky v totalitní společnosti 20th Century Fox.

V rámci nynější soutěže může kdokoli až do 15. listopadu přihlásit svůj námět a doufat, že vyhraje. Při vymýšlení scénáře se amatérští autoři musí držet několika podmínek. Popis se musí vejít do stovky slov, trvání scény musí být pod půl minuty a mělo by odpovídat pravidlům televizního vysílání.

Foto: Aktuálně.cz

Projekt má počítat s klasickou dvourozměrnou animací. Je radno se vyhnout použití licencovaných značek či reklamního obsahu, postavy nesmějí mluvit a nesmí se zapojit hudební doprovod. Samozřejmostí je, že součástí gaučového gagu musí být všech pět členů rodiny, které Matt Groening v roce 1989 vymyslel.

Vítězný nápad by se mohl dočkat zpracování ještě v rámci vysílané série, přesněji u některého z posledních dílů plánovaných na květen 2013. Překvapivě je použit podmiňovací tvar, což znamená, že v případě potřeby zůstane nejlepší námět stejně jenom na papíře. V prosinci každopádně budou známi tři nejlepší, o nichž budou lidé hlasovat během ledna.

Český televizní kanál Prima Cool na konci prázdnin odvysílal poslední epizody z řady dvacáté třetí, a tak by se aktuální díly vysílané v americké premiéře mohly velmi brzy dostat i na tuzemské obrazovky, přestože mnozí kritici už Simpsonovi odepisují s tím, že nejlepší léta napěchovaná svérázným humorem mají za sebou.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 13 minutami

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy