Docházejí peníze i seriály, ale stávka scenáristů trvá

Jitka Gráfová, AP
11. 12. 2007 11:49
Protest už začíná zasahovat i celovečerní filmy
Foto: Reuters

Los Angeles - Seriály jako Zoufalé manželky a Ztraceni už mají na mále, ohroženy jsou i předpokládané komerční hity příštího roku.  Stávkující  scenáristé opět s producenty nenašli společnou řeč a další kolo jednání přišlo vniveč.

"Další kolo jednání ztroskotalo a strany se opět nedomluvily," oznámil Svaz filmových a televizních producentů.  Jednání probíhala celý minulý týden a zatím se výhled na lepší zítřky nekoná: znesvářené strany se ani nedomluvily, kdy budou jednat znovu.

Svaz producentů a Sdružení filmových a televizních scenáristů WGA (Writer´s Guild of America) se navzájem obviňují z neústupnosti a neochoty ke kompromisům.

Už několik týdnů se marně snaží obě strany domluvit na výši podílu z prodeje DVD a za stahování filmů z internetu.

Vyhrocená situace se nyní nachází slepé uličce a výhled na brzké řešení je v nedohlednu. Zájem o další jednání podle AP vyjádřilo jen sdružení scénáristů.

Losangeleský právník Jonathan Handel ve své analýze soudí, že dohodě brání hlavně "agresivita producentů".

Foto: Reuters

Protest odstartoval už začátkem listopadu a je označován za největší scenáristikou stávku v Hollywoodu za posledních dvacet let.  Studia se sice kasala, jak jsou scénáři předzásobená, ale už jim dochází dech.

Nejdříve na stávku doplatily večerní talkshow, teď jsou v ohrožení seriály jako Zoufalé manželky, Dr. House či Ztraceni. Některé nicméně zachránily nebo zachrání obvyklé vánoční pauzy.

Na stávku scénáristů už doplatily i některé očekávané celovečerní hity, jako je snímek Rona Howarda Andělé a démoni s Tomem Hanksem, který má být pokračováním Šifry mistra Leonarda. Vedení studia se rozhodlo raději počkat, protože s dosavadní verzí scénáře nebylo spokojeno.

"Jen děkuji Bohu, že nemám nic společného s produkcí. Ale naprosto chápu jednání  svých bratrů a sester, " říká držitel Oskara Akiva Goldsman, který napsal scénář k Šifře i k Andělům.

Foto: Reuters

Nepatří k těm, kdo by potřebovali přidat, ale stávkokazectví se v Hollywoodu netrpí.

Na rozdíl od svých bratrů a sester ovšem netrpí ani nouzí. Už se ozývají první scenáristé, že jim docházejí úspory.  V neděli demonstrovali za ukončení stávky kulisáci, rekvizitáři a další profese, které jsou protestem zasaženy.

"Dá se předpokládat, že se znovu do kin dostanou snadno zapomenutelné snímky," předpovídá Kim Masters,  filmová redaktorka  pro National Public Radio. "Zástupci studií jsou spokojeni se scénáři, které ještě bez diskuse potřebují velké úpravy."

S každým dnem přicházejí studia o pěknou sumu peněz; v roce 1988 během dvaadvacet týdnů trvající stávky zaměstnanců hollywoodských studií přišel filmový a televizní průmysl okolo 500 milionů dolarů  Podle propočtů by dnes stejně dlouho trvající pauza stála dvakrát víc.   

Stávka může zpozdit i dodávání nových řad seriálů do zahraničí a tlačit tak na termíny dabingu. České televize Nova ani Prima se zatím nijak nebojí, protože série vysílají s až jednoročním zpožděním. Připouštějí ale, že výsledek stávky by mohl mít dopad na cenu nakupovaných pořadů.

 

Právě se děje

Další zprávy