Dobré zprávy vespolek: další řada Futuramy míří na Cool

Karel Veselý
24. 8. 2010 12:44
Pátou řadu původně tvořily čtyři dlouhohrající filmy
Foto: Prima Cool

New York, Praha -  Stanice Prima Cool odvysílá ve středu první z šestnácti dílů zatím poslední dokončené řady animovaného seriálu Futurama. Po celý měsíc vždy od pondělí do čtvrtka po 21. hodině tak budou moci čeští diváci shlédnout postupně čtyři rozkouskované dlouhohrající filmy - Benderovo parádní terno, Milion a jedno chapadlo, Benderova hra a Fialový trpaslík - rozdělené do epizod tradiční délky.

Hrdiny kultovního seriálu v nich budou ohrožovat mimozemšťané a Fry zjistí, že má záhadné tetování na zadku, o němž netuší, že může mít celovesmírné následky. Umožní mu cestování časem, ale výprava do 20. století se ukáže jako velmi nebezpečná. V jejím důsledku se ve vesmíru skutečně objeví záhadná trhlina a za ní obluda s chapadly jménem Yivo, která způsobí, že celá populace Země bude muset planetu opustit.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Blíží se Futurama. Good news, everyone
Fry s Benderem zas vyrazí na cesty

Díly, které se nyní stěhují na Cool, signalizují zmrtvýchvstání seriálu, jehož výrobu na podzim 2003 stanice Fox zastavila kvůli nízké sledovanosti. Práva na Futuramu tehdy koupila agilní kabelovka Comedy Central. Pipravený materiál na Foxem nakonec neobjednanou pátou sérii byl použit do čtyřech celovečerních filmů a ty pak v letech 2007 a 2009 vyšly rovnou na DVD nosičích.

Foto: Comedy Central

Poslední z nich měl seriál definitivně ukončit. V jeho závěru mizí kosmická loď se všemi hrdiny do nevyzpytatelné červí díry a Profesor Farnsworth varuje, že jim možná bude trvat bilion světelných let, než se z ní zase vynoří.

Nakonec ale čekání na nové příběhy poslíčka Fry, jednooké Leely a robota Bender trvalo jen rok a půl:  šestá série vytvořená opět přímo pro televizi měla v USA premiéru na konci června.

„A až napočítám do tří, bude to,  jako kdyby nás ti idioti nikdy nezrušili. Raz, dva, tři..." - nová řada začala záběrem na hypnožábu a fanoušci kultovního animovaného seriálu brakujího popkulturu znovu podlehli její hypnóze (o jejich uvedení už prý Prima Cool vyjednává).

Kam se doposud žádný seriál nevydal

Futurama vznikla v roce 1997 jako projekt Matta Groeninga, tvůrce slavných Simpsonů, jež dostal zálusk na animovaný seriál v žánru science fiction. Společně se scénáristou Davidem X. Cohenem vytvořili dílko, které ještě v ledasčem překonalo jeho přelomový animák s žlutou rodinkou, držící se ve vysílání už dvacet jedna sezón.

Futurama
Futurama | Foto: Aktuálně.cz

Přes všechny revoluční postupy se Simpsonovi vlastně drží tradičního televizního formátu rodinného sitcomu. Původním povoláním komiksový autor Groening ho ale napěchoval metarovinou narážek, díky nimž seriál vystoupil z animovaného světa do populární kultury.

Futurama jde ale ještě dál - základní premisy příběhu zasazeného do třicátého století umožňují tvůrcům zcela popustit uzdu fantazii a vytvořit paralelní budoucnost, v níž se splnily všechny vize tvůrců sci-fi. Divák se tak ocitá v kůži hlavního hrdiny Filipa J. Frye, původně poslíčka s pizzou, který se po kryogenezi probudil v budoucnosti vzdálené tisíc let.

V metarovině se tak na diváky sypou odkazy od Karla Čapka po Star Trek, chytré dějové zákruty ale dovolují komentovat i současnou masovou kulturu, byť ne v takové míře jako realističtější Simpsonovi.

Futurama je dokonalý seriál pro popkulturní fetišisty, pro něž se v angličtině vžil termín nerd: po shlédnutí epizody hned zamíří na internet debatovat o narážkách skrytých oku obyčejného diváka. Toto implikované „elitářství" ovšem Futuramě po čtyřech sezónách (a 75 dílech) zlomilo na Foxu vaz.

Úplně první díl Futuramy - který se na Foxu vysílal v březnu 1999 mezi Simpsonovými a Akty X -si pustilo 19 milionů lidí, záhy ale klesla čísla na 8 milionů. Když Furutama Fox v roce 2003 opouštěla, dívalo se na ni přes 6 milionů fanoušků. Novou šestou sérii vyhledávají zatím tři miliony lidí.

Další osudy Bendera a spol. pak „v malém" trochu připomínají historii jiného objektu nerdovského zbožštění - seriálu Star Trek, na který se Futurama často hrdě odkazuje. Jeho původní řada (tzv. The Original Series) vydržela na obrazovkách na konci 60. let jen tři sezóny, během kterých sbírala podprůměrné divácké statistiky.

Jenže pak fanoušci kolem seriálu vytvořili nevídaný kult, který si vyžádal znovuzrození v podobě animáku a po deseti letech i v úspěšných celovečerních filmech (jedenáctý a velmi úspěšný měl v režii J. J. Abramse premiéru loni). Dnes je Star Trek seriálem s největším vesmírem odvozených produktů, jenž zahrnuje knihy, komiksy a počítačové hry, o merchandisingu a fanouškovských srazech nemluvě.

Záchrana z domovské stanice South Parku

Stejně jako Star Treku pomohlo ke kultovnímu statutu opakování na lokálních nezávislých stanicích v 70. letech, Futurama si svůj druhý život odbyla na zmíněné kabelové stanici Comedy Central, kde od roku 2006 běžely reprízy.

Foto: Aktuálně.cz

Comedy Central je v rámci televizní nabídky ojedinělá už zaměřením na humoristické programy určené převážně dospělým. Vznikla v roce 1989, ale současné jméno získala až o dva roky později. Její velký průlom přišel v roce 1997 s politicky nekorektním humorem fenomenálního seriálu South Park, jehož proslulost stanici pomohla proniknout do více než padesáti procent kabelových nabídek v USA.

Comedy Central a jeho bratrská stanice Adult Swim (vysílající na stejném programu večer a v noci) od té doby udávají tón televizní komice originálními pořady s osobnostmi stand-up, jako jsou Dave Chappelle, Sarah Silverman nebo Lewis Black, satirickým publicistickým pořadem s hosty The Colbert Report nebo třeba parodickým seriálem Reno911! Od roku 2006 Comedy Central vysílá i v osmi mezinárodních mutacích (sedm v Evropě, jedna na Novém Zálandu.)

Mezi často opravdu bláznivé pořady Comedy Central se Futurama hodí lépe než na velkou stanici, která si potřebuje udržet mainstreamové diváky. Tento trend dnes často platí i v hraných seriálech: originální tvorba, jež sbírá ceny, přichází spíš z menších stanic (příkladem je třeba seriál Mad Men). 

Na pilotním díle z aktuální série se autorsky podílel i sám Matt Groening. Na začátku září oslaví Futurama stý díl a jako host by se v něm měla objevit americká skupina DEVO. 

 

Právě se děje

Další zprávy