Detektivka Cirkus Bukowsky slibuje severskou inspiraci

Kultura ČTK Kultura, ČTK
2. 10. 2013 16:23
Několikadílná detektivka Cirkus Bukowsky začíná na ČT 30. října
Pavel Řezníček
Pavel Řezníček | Foto: ČT

Praha - Detektivní "road movie" Cirkus Bukowsky vstoupí na obrazovky České televize ve středu 30. října. V detektivce, která má spíš než seriál připomínat několikadílný film, hrají v hlavních rolích Pavel Řezníček a Jaromír Hanzlík. Prvních šest dílů poběží na podzim, druhá série příští rok na jaře.

Hanzlík se v seriálu objeví v netradiční záporné roli. "Kdysi jsem jednu zápornou roličku hrál ve filmu Žert. Ale tohle je taková první velká příležitost," řekl dnes Hanzlík, který prý scénář přečetl jedním dechem. "Začalo mě to zajímat. Nejen kvůli roli, ale taky jsem chtěl poznat člověka, který napíše takhle skvělý scénář," uvedl pětašedesátiletý herec.

Čtěte také
Cirkus Bukowsky má být jako jízda na řetízkáči

Autorem scénáře a režisérem seriálu je Jan Pachl, který se v rámci svého debutu inspiroval mimo jiné severskou a britskou detektivní školou. Cirkus Bukowsky vychází z anglosaského modelu dvou šestidílných sérií.

Jaromír Hanzlík v roli padoucha.
Jaromír Hanzlík v roli padoucha. | Foto: ČT

Řezníček se v roli Nestora Bukowského nachází v nešťastné situaci, kdy se sebevražda jeho milenky Edity začíná jevit jako vražda. O případ se zajímá kriminalista Kuneš v podání Hynka Čermáka, který se zároveň snaží vyřešit svou závislost na alkoholu. Oba muži přes počáteční antipatie spojí své síly, aby se pustili do pátrání. Jejich úsilí komplikuje právě Hanzlík v roli majitele loděnice a otce zavražděné Edity.

Bukowsky navíc ze dne na den přijde o zaměstnání, manželku a byt. K tomu zdědí podíl v cirkuse, se kterým si neví příliš rady. Majoritním majitelem cirkusu je balkánský principál, s jehož dcerou v podání Mariky Šoposké se Bukowsky začne sbližovat. V dalších rolích se představí Vanda Hybnerová a Michal Dlouhý.

Podle ředitele programu ČT Milana Fridricha seriál, který se kromě českých měst natáčel v polském Gdaňsku nebo na poloostrově Hel, stojí na napětí, příběhu a osobnostech hrdinů. "V Cirkusu Bukowsky přicházíme s konceptem v jistém smyslu antihrdiny, který je vláčen událostmi a sám musí najít pravdu o zločinu, z něhož je podezříván," uvedl Fridrich.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy