Dagmar Havlová prožila melodramatickou Kanadskou noc

Irena Hejdová Irena Hejdová
14. 12. 2008 13:10
Exprezidentova choť se vrací na televizní obrazovku
Kanadská noc
Kanadská noc | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nedávno skončenému cyklu Soukromých pastí lze vyčítat snad jediné - že pokračování je podle zástupců Novy v nedohlednu.

Otěže původní televizní dramatické tvorby tak převzala zpět Česká televize v pravidelných nedělních prime-timeových okéncích.

Jednou z nejočekávanějších předvánočních premiér v tomto čase je nedělní Kanadská noc Zdeňka Zelenky.

Už proto, že se tu na obrazovku vrátila Dagmar Havlová, aby dokázala, že léta prožitá v roli prezidentovy manželky nic neubrala na jejím hereckém talentu.

Kanadská noc připomene Soukromé pasti v tom, že jde o dramatický ženský příběh. Havlová tu ztvárnila matku dospívajícího chlapce, který tragicky zahyne v zahraničí.

S nastalou situací musí se vyrovnat za pomoci manžela Viktora Preisse a synova vrstevníka, který se vrátí z USA místo potomka.

Kanadská noc
Kanadská noc | Foto: Aktuálně.cz

O filmu se vzhledem k obsazení mluvilo už v průběhu natáčení, které provázel značný zájem bulvárních médií. Těmi proběhla i zpráva, že hlavní představitelka se při natáčení měla psychicky zhroutit.

Její role každopádně je psychicky náročná a Havlová je v ní vynikající - byť s ohledem na situaci její postavy to znamená, že se především permanentně tváří zdeprimovaně.

Spolu s Viktorem Preissem v roli jejího manžela ale hrají sympaticky tlumeně a daří se jim postihnout jemné odstíny zoufalství rodičů v podobné situaci.

Při porovnání Kanadské noci se Soukromými pastmi ale vyjde najevo, čím byl cyklus Terezy Kopáčové tak jiný. 

Na české televizní obrazovky vnesl aktuální témata a zpracoval je formou prostou sentimentu. Kanadská noc oproti tomu nevybočuje z obvyklých schémat veřejnoprávní původní tvorby.

Režisér Zdeněk Zelenka v materiálech k filmu říká, že se tu vrátil k filmovějšímu, méně televiznímu přístupu, na výsledném tvaru to ale není příliš znát.

Kanadská noc
Kanadská noc | Foto: Aktuálně.cz

Vychází z nosně tragické události a tvůrci se zaklínají inspirací skutečným příběhem. Scénář napsala zkušená scénáristka Hana Cielová. Jenže Zelenkovo zpracování je televizácky uhlazené a zahlušené hudbou, která spíš otravuje.

Melodramatické ladění je s ohledem na téma pochopitelné, ovšem tvůrci se v něm babrají víc, než je zdrávo.

Odtrženost od života zesilují i dialogy - kdy naposled jste teenagera slyšeli pronést Panečku? - a především tradičně nepříliš zdařilé postsynchrony.

Kanadská noc je i tak působivý film -  zejména díky hereckému mistrovství Dagmar Havlové.

Ale člověku se pořád vkrádá na mysl, jestli si pro návrat neměla vybrat ambicioznější látku a zda by příběh v autentičtějším zpracování Soukromých pastí nevyzněl líp než jako v tomto depresivním melodramatu.

Posoudit to můžete sami 14. prosince na ČT1, kde si film odbude televizní premiéru.

Herecký návrat Dagmar Havlové

Kanadská noc není jediným filmem, který vrací na scénu českou herečku, která je v titulcích řady filmů uvedená ještě pod původním jménem Dagmar Veškrnová.

Dagmar Havlová ve filmu Normal
Dagmar Havlová ve filmu Normal | Foto: Axman productions

Příští rok vstoupí do kin psychologický thriller Normal, v němž Havlová ztvárnila hlavní hrdinku Marii Kurtenovou. Mluví se také o tom, že by Havlová měla ztvárnit hlavní hrdinku ve filmové adaptaci Havlova Odcházení, kterou připravuje režisér Jaroslav Brabec.

Havlová se po pauze, kdy se věnovala povinnostem prezidentské choti už vrátila i na divadelní prkna, objevila se ve hře Chvíle pravdy na prknech domovského Divadla Na Vinohradech. Z práce na divadelní adaptaci manželovy nové divadelní hry Odcházení, která si premiéru odbyla před rokem v pražské Arše, na poslední chvíli Havlová odstoupila, nahradila ji tu Zuzana Stivínová.

Naposledy v roce 1996 pro Českou televizi Havlová natočila seriál Život na zámku, kde ztvárnila Esperkovou. Má za sebou ale bohatou televizní i filmovou kariéru, k jejím nejslavnějším rolím patří ty ve filmech Holky z porcelánu, Můj hříšný muž, Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný či v seriálech Cirkus Humberto, Návštěvníci a Bylo nás pět.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy