ČT začala vzpomínat na 20 rozmarných let českého filmu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
4. 1. 2011 22:22
Dokumnetární cyklus mapuje porevoluční kinematografii
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Porevoluční dějiny domácí kinematografie mapuje dvacetidílný dokumentární cyklus Rozmarná léta českého filmu, který od 4. ledna vždy v úterý v hlavním čase vysílá Česká televize na programu ČT1. Každý díl se zaměří na jeden rok a nejzajímavější tituly.  Po něm bude následovat celovečerní snímek, který měl v daném roce premiéru.

Kromě úvodního padesátiminutové dokumenty budou vysílány chronologicky od roku 1989 až do roku 2009. "Klíč byl jasný - každému roku věnujeme jeden díl s výjimkou prvního dílu, který je trochu atypický. Aby divák pochopil, co všechno se měnilo, museli jsme mu nejdřív vysvětlit, jak to fungovalo před tím," říká scenárista projektu Jaroslav Sedláček.

Podle dalšího scenáristy Jana Stehlíka ale diváci nemají očekávat plošné mapování každého roku. Vzhledem ke stopáži se vybíralo to, co autoři považovali v daném roce za divácky nejúspěšnější, umělecky nejzdařilejší nebo kinematograficky inovativní.

MFF Karlovy Vary: RWE party - Jan Svěrák
MFF Karlovy Vary: RWE party - Jan Svěrák | Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz

První část věnovaná roku 1989 vylíčila dobu kolem listopadové revoluce, připomněla premiéry, na které kvůli tehdejším událostem skoro nikdo nepřišel, a přiblížila osudy snímků, kterým nová situace vzala téma. Doplněna byla celovečerním filmem Ireny Pavláskové Čas sluhů.

Z obrazovky v úvodním dílu vzpomínali Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak na to, jak fungovala cenzura v posledních letech komunistického režimu. Režisér Zdeněk Troška připomněl záběry, které musel vystřihnout ze své komedie Slunce, seno, jahody, a režisér Jan Svěrák popsal, že do Hollywoodu pro studentského Oscara za svůj fiktivní dokument Ropáci jel koncem 80. let coby voják.

Druhý díl cyklu ze zákulisí českého filmu, který vznikl ve spolupráci s firmou Vachler Art Company, se příští týden bude věnovat prvním soukromým projektům, třetí část pak sporům o budoucnost barrandovských filmových studií. Po jednotlivých dílech diváci uvidí například Šakalí léta, Kolju, Báječná léta pod psa. Pelíšky, Karamazovy nebo 3 sezóny v pekle.

Foto: lucie jansch

Dokumenty provází jako vypravěč Viktor Preiss. Objeví se v nich více než dvě stovky režisérů, scenáristů, herců, producentů a dalších tvůrců. 

Vzpomínat budou režiséři Jan Hřebejk, Věra Chytilová, Jiří Menzel, Vít Olmer, Zdeněk Troška, Hynek Bočan, Karel Smyczek, Vladimír Michálek, Irena Pavlásková, Juraj Jakubisko, Milan Šteindler, Jaroslav Brabec nebo Alice Nellis.

Diváci uvidí i herce a herečky Annu Geislerovou, Tatianu Vilhelmovou, Pavla Lišku, Kláru Issovou, Jiřího Bartošku, Martina Dejdara, Jiřího Macháčka, Jana Budaře, Vlastu Chramostovou, Danielu Kolářovou, Ivu Janžurovou, Lenku Vlasákovou, Zuzanu Stivínovou či Tomáše Hanáka. Zhlédnou také rozhovory s hercem Vladimírem Dlouhým a producentem Pavlem Melounkem, kteří zemřeli v průběhu natáčení.

Dokumenty bude možné zhlédnout v archivu iVysílání, k pořadu vznikl i webový speciál.

"Čas uvolňuje napětí, přináší nadhled a lidé si uvědomí, že řada věcí se dá brát s větší lehkostí a humorem, než se ta samá situace jevila před mnoha lety. O to je dokument otevřenější, zábavnější a místy překvapující," tvrdí režisér Petr Vachler. "Pokud lidi baví český film a mají chuť si poslechnout překvapivě otevřené názory českých filmařů a herců, pak by je rekapitulace mladé nostalgie mohla potěšit."

Současně s Rozmarnými léty začíná na programu ČT2 seriál dokumentů Inventura Febia. Retrospektivní přehlídka nabídne stovku snímků včetně sond do období rozvoje české společnosti po listopadu 1989 i portrétů známých osobností. Výběru pořadů vzniklých za dvacet let existence této tvůrčí dílny se ujal její zakladatel Fero Fenič. Dvaapadesátidílný projekt se bude vysílat po celý rok každé úterý od 21:55.

 

Právě se děje

Další zprávy