ČT: místo tance zpěv a místo seriálu možná tahanice

Kultura Kultura, Red Kul
8. 8. 2009 8:20
Veřejnoprávní stanice představila podzimní schéma
Foto: Aktuálně.cz

Praha -  Česká televize na podzim připomene 20. výročí 17. listopadu a hvězdy k tomu budou namísto tance zpívat.  Pokud někomu připadá typová představa Jolky Krásné pějící s Petrem Jandou song Čau, lásko málo dramatická, je tu ještě potenciální skandál. 

Mnohadílný retro seriál Vyprávěj, který se má začít vysílat 31. srpna, se může stát předmětem právního sporu. Podle deníku Metro je cyklus, který vzniká ve spolupráci s firmou Dramedy, příliš podobný španělskému seriálu stejného jména. Tvůrci českého příběhu to sice odmítají, španělští vlastníci práv z firmy Ganga ale předali věc svým právníkům a ti prý budou žádat kompenzaci.

Dlouhých 80 minut

Dramedy už na český trh uvedla ve španělské licenci seriály Horákovi (ČT) a Redakce (Nova). Firma Ganga tvrdí, že s nimi jednali i o své novince a domluvili se na poplatku za každý díl; ale pak se prý z Dramedy ozvali, že o tento druh pořadu už zájem nemají.

Ve Španělsku velmi populární seriál Cuéntame cómo pasó, tedy Vyprávěj, jaké to bylo, popisuje už osm let o přechod od frankistické totality do svobody a v české verzi začíná v roce 1964.

Skrze rodinu Dvořákových a hlas vypravěče se mají před diváky pohledem „malé historie" odvíjet československé dějinné okamžiky jako srpen 68, období normalizace, ale i první metro, barevná televize, výjezdní doložky, olympiáda v Moskvě, sametová revoluce a kuponová privatizace.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Nova vyloučí federální pěchotu a líné stavebníky
Na podzim se vrátí Pohlreich a přijde nová Kůstka

Kromě seriálu má být spuštěn internetový portál a multimediální galerie, která se na bázi časové osy bude krýt s časovým vymezením seriálu. Diváci tu najdou k jednotlivým obdobím informace o klíčových historických, sportovních, kulturních a jiných událostech, chybět ale nemá ani móda.

Přestože je to v podzimním schématu jediná seriálová novinka pro dospělé, zřejmě kvůli možným právním komplikacím o ní na pátečním představení nového schématu nepadlo ani slovo - i když jinak nové pořady představovali 80 minut tři ředitelé a tři šéfdramaturgové.

Profesionálně nezpívající osobnosti

Svým způsobem to odráží vysílání ČT - často bez energie, jasné vize a postoje. Skoro nekonečná řada pokusů a nápadů, jak a čím se střídavým úspěchem naplnit pojem veřejnoprávnost, vás nakonec uondá natolik, že možná minete i skutečně zajímavé věci.

A to ještě budou k mnoha „highlightům" programu speciální tiskové konference. Týká se to i předpokládaného programového hitu Duety, který bude fungovat na podobném principu jako Star Dance, díky níž ČT ve sledovanosti někdy porážela komerční stanice.

Princip zůstává stejný, ostatně je ze stejné tvůrčí dílny BBC. Osm párů složených vždy z jednoho profesionálního zpěváka a jedné „profesionálně nezpívající" osobnosti. Každá dvojice bude vystupovat v klasických duetech a bude mít před sebou osm žánrů: rock, pop, muzikál, soul, balada, rock´n´roll, country a swing. Moderovat budou Tereza Kostková a Aleš Háma.

Foto: Aktuálně.cz

Do zábavy patří i pokračování Zázraků přírody a vyhlášení výsledků celonárodní ankety Kniha mého srdce, Do finále postoupilo 12 knih: Alchymista, Babička, Co život dal a vzal, Děti z Bullerbynu, Egypťan Sinuhet, Harry Potter, Malý princ, Pán prstenů, Osudy dobrého vojáka Švejka, Rychlé šípy, Saturnin a Stmívání. I ty budou muset zřejmě přetrpět estrádní zaměnitelnost ze semifinále, do které ČT balí skoro všechny zábavné pořady.

Persepolis a Kim Ki-duk

K nejméně zpochybnitelné úloze ČT patři podíl na českých filmech. Na podzim odvysílá v televizní premiéře čtyři filmy, na kterých se podílela: Karamazovy , Gympl, Tajnosti a Chyťte doktora. Další se naopak do kin chystají: Muži v říji, Lištičky, Protektor, Zoufalci, Tři sezony v pekle, Zemský ráj to napohled nebo Ať žijí rytíři.

Mezi svými TV filmy, které nabídne ČT na podzim, je adaptace  Divnovlásek Ireny Obermannové nebo Sněžná noc podle scénáře Vladimíra Körnera. V převzatých pořadech figurují Ozvěny zlatých šedesátých, Goyovy přízraky od Miloše Formana či Návrat do Cold Mountain. Silná je animovaná nabídka: Terkel má problém, Trio z Belleville a Persepolis.

Karamazovi: "Až zanikne morálka, jako zanikají geologická období, a všechno bude dovoleno..."
Karamazovi: "Až zanikne morálka, jako zanikají geologická období, a všechno bude dovoleno..." | Foto: Mateusz Skalski

Filmové kluby nabídnou cyklus Kim Ki-duka nebo Katyň. Mezi seriály patří Slečna Marplová, Řím, Simpsonovi, Pravěk útočí či Jalna , adaptace slavného románu pro ženy.

Kolonka Divadlo a hudba nabízí mimo jiné cyklus k půlstoletí Semaforu a záznamy divadelních inscenací. Dokument Landův lektvar lásky zaznamenává přípravu Zlatého draka, „progresivitu" hudební Noci s Andělem znovu potvrzují hosté jubilejního dílu: Karel Gott a Lucie Bílá.

Kulturnímu zpravodajství by nicméně mohly nastat lepší časy: kromě Petra Viziny přichází do ČT jako šéf rubriky Petr Fischer.

Papež a Rok svobody

Šéf celého zpravodajství Milan Fridrich ohlásil na podzim tři priority: podíl na dvacátém výročí 17. listopadu, pokrytí papežovy návštěvy a předvolební debaty Václava Moravce v krajích, které vyvrcholí duelem předsedů. Otázky budou moc diváci sami nahrát a položit i prostřednictvím serveru YouTube.

Domácí publicistika uvede dokument o Češích unesených v Angole, Historie.eu se změní v Historii.cs; zahraniční dokumenty nabídnou Letecké stíhače v boji 2 nebo dvoudílného Hitlera a Mussoliniho.

„Rok svobody" na ČT vyvrcholí oslavami 17. listopadu.  K nim patří deset premiérových dokumentů, Báječná léta bez opony, kde mladé úspěšné zpovídají studenti středních škol, nebo přenos koncertu, který pořádá Václav Havel.  Den revoluce nabídne stejně jako v případě srpnové okupace nepřetržité vysílání.

 

Právě se děje

Další zprávy