ČT art láká na Rejžka a dobré filmy v lepších časech

Jan Gregor Jan Gregor
17. 7. 2013 17:10
Česká televize představila vysílací schéma svého nového kulturního kanálu
ČT art se předatavuje - Jan Rejžek a Lucie Klimová.
ČT art se předatavuje - Jan Rejžek a Lucie Klimová. | Foto: ČT

Praha - Nový kanál ČT art, který začne vysílat 31. srpna, bude svůj program stavět mimo jiné na dvacetiminutovém kulturním zpravodajském pořadu, kritické talk-show Artefakta nebo na kvalitních zahraničních filmech, které poběží před devátou a ne v nočních hodinách, jak tomu bylo doposud. Výkonný ředitel nové stanice Tomáš Motl to oznámil na středečním setkání s novináři, na němž televize odtajnila svoje vysílací schéma.

ČT art se o frekvenci bude dělit s kanálem pro děti ČT :D. Pohádky a pořady pro nejmenší budou k vidění do osmé hodiny večerní a hned poté nastoupí přibližně šestihodinový blok kultury.

Foto: Aktuálně.cz

„Plány na zrod dětské stanice předcházely úvahám o novém kulturním kanálu," přiznává Motl. „Prostě jsme přemýšleli, čím vyplnit večerní čas, kdy se děti na televizi nedívají. A věnovat ten čas kultuře se nabízelo jako nejlogičtější řešení," dodává s tím, že kulturní pořady jsou dnes ve vysílacím schématu rozmístěny roztříštěně, divák je v programu často těžko hledá nebo není ochotný na ně čekat. Posunutí kvalitních formátů do dřívějších hodin je jednou z devíz vznikajícího kanálu, který se prezentuje mottem „kultura v lepších časech".

Oživená Katovna

Ve všedních dnech program ČT art odstartuje Událostmi v kultuře, které budou podle Motla v podstatě prodloužením hlavní zpravodajské relace. Budou se také natáčet ve virtuálním studiu. Podle šéfa kulturní redakce Petra Viziny se kvůli pokrývání dvacetiminutové stopáže rozroste jeho pražský tým jen nepatrně.

ČT se totiž bude hodně spoléhat na reportáže regionálních krajánků a zahraničních zpravodajů, kteří si podle Viziny rádi odpočinou od politických témat.

Foto: ČT

Moderátory pořadu podle něj nemohou být jen „mluvící hlavy", ale lidé, kteří dovedou vést inteligentní rozhovor se špičkami ve svých oborech. V konkurzu se zatím prosadili Jiří Svoboda a Petra Křížková Schubertová. Třetího kandidáta televize ještě vybírá.

Zástupci ČT se dnes věnovali zejména publicistickým novinkám a obšírně představili svůj nový formát Artefakta. Od pondělí do čtvrtka se ve tři čtvrtě na jedenáct rozběhne pětačtyřicetiminutovka věnovaná reflexi aktuálních událostí a kritické diskusi se třemi až čtyřmi hosty. Každý den bude mít tato talk show jiného průvodce a trochu jiné zaměření.

Pondělní večer by měl přinášet „portréty a příběhy kultury" moderované písničkářem Janem Burianem. Údajně poklidnější náladu Burianových pondělků vystřídá v úterý typicky ostřejší pohled Jana Rejžka, který se po letech v rozhlase pokusí oživit ducha legendární Katovny.

Mladou a neotřelou perspektivu dodá Lucie Klímová, která bude pro diváky objevovat nové formy současné kultury a bude se zaměřovat především na aktuální trendy, fenomény a design. Periferii nejen teritoriální, ale také ve smyslu hraničních žánrů a druhů umění bude ve čtvrtek ohledávat Miroslav Balaštík, brněnský patriot a šéfredaktor časopisu Host.  

Sdělnost a srozumitelnost

Ze schématu, které bude na podzim sestávat ze 45 procent původní tvorby, 31 procent akvizic a 24 procent archivu, vyčnívá dlouho očekávaný cyklus dvanácti inscenací souboru Divadla Komedie, který loni ukončil činnost. Záznamy představení týmu kolem Dušana Pařízka a Davida Jařaba se budou promítat v sobotu večer od půl jedenácté.

Poslední chvíle lidstva
Poslední chvíle lidstva | Foto: PKD

Podle Tomáše Motla nechce ČT art kultuře propůjčovat tragický výraz a vážnou tvář. „Víc než hra na vědeckost pro hrstku umělců a tvůrců je pro nás sdělnost a srozumitelnost. Chytrost nebudeme zaměňovat za pseudointelektuální tlachání," říká výkonný ředitel nového kanálu.

Zároveň se však podle Motla ČT art nebude přizpůsobovat výsledkům sledovanosti a prioritní pro ni bude divácká spokojenost s pořady. Hlavní inspirací pro novou stanici byl francouzsko-německý kulturní kanál Arte. Blízké pojetí ČT art jsou ale také například kulturní stanice pro německy mluvící země 3 sat, polská stanice TVP Kultura nebo italská RAI 5. Příklad modelu, dle něhož bude fungovat přepínání stanic ČT :D/ČT art, představuje například francouzská stanice Gulli.

 

Právě se děje

Další zprávy