Člen ABBY: Na Eurosong se dívat nebudu, je to Waterloo

Kultura Kultura, Red Kul
12. 5. 2009 15:00
SuperGipsy.cz čeká v úterý v Moskvě semifinále
Foto: eurosong.cz

Moskva - Před prvním ze dvou semifinále, ve kterém se představí i česká skupina Gipsy.cz, dostali pořadatelé Eurovision Song Contest 2009 nečekanou ránu do zad.

Benny Andersson ze skupiny Abba, jejímž jménem organizátoři už přes třicet let zaštiťují, že má soutěž smysl, do Moskvy vzkázal, že on se na přenos určitě dívat nebude. „Je to dobrá televizní show, ale pro hudbu to dnes nic neznamená," prohlásil pro BBC člen kapely, která vyhrála v roce 1974 se songem Waterloo a otevřela si tak cestu k úspěchu.

Dřív byla podle Andersona soutěž možná menší, ale zato smysluplnější. Samozřejmě je za tím i kus marnivosti, když říká, že po nich už se v někdejší Eurovizi nic mimořádného nestalo. Ale v jednom se s kritiky soutěže shoduje: cesty kvalitního popu a Eurosongu rozešly.

Dima Bilan z Ruska, vítěz Eurosongu 2008
Dima Bilan z Ruska, vítěz Eurosongu 2008 | Foto: Reuters

Důvodů je víc. MTV nastolila jiné standardy, změnil se marketing, technologie, struktura médií i diváků. To vše vyústilo v to, že v době globální zábavy už veřejnoprávní obrazovka rozhodně není kanálem, který diktuje popkulturní trendy a přitahuje nová jména.

Ostatně i kapela Gipsy přiznává, že je to hlavně příležitost, jak být viděn. Přitom si věří, že může nejen postoupit ze semifinále, ale soutěž také vyhrát. Rapper a zpěvák Radoslav "Gipsy" Banga si na to připravil i supermanský obleček a příslušnou choreografii - byť zároveň tvrdí, že není Superman, ale Supergipsy, aby tak dal příklad všem Romům.

Možná ale s pomocí nadpřirozených schopností napomůže k tomu, co je pro soutěž podle mnoha názorů jediné východisko. Že se promění z přehlídky středomořské romantiky a svérázných úprav lidovek v seriózní přehlídku world music - kde má národní výběr lokálně úspěšných interpretů větší opodstatnění.

Soutěžit o postup do finále, jež se uskuteční 16. května, budou Gipsy.cz se zástupci 17 zemí. Česká televize bude přímý přenos vysílat od 21 hodin s komentářem Jana Rejžka.

Foto: ČT
Čtěte také:
Rejžek: Nechte se překvapit, jak pojmu Eurosong
Gipsy.cz z Eurosongu: Je to příležitost, jak být viděn
Gipsy.cz přibrali gádže a zazpívají Aven Romale
ČT odtajnila, co Gipsy.cz zkusí prodat Evropě

Sázkaři ovšem dávají největší šance zástupci Norska s běloruskými kořeny Alexandru Rybakovi. K favoritům patří i reprezentanti z Řecka, Turecka a Švédska.

Romskou skupinu, která loni nepostoupila z národního kola klání s písní Benga Beating, nominovala na letošní ročník mezinárodní soutěže přímo Česká televize. 

V čele kapely stojí s Gipsym spolutvůrce Vojta Lavička. Dalšími členy kapely jsou nově kytarista Tibor Žida, baskytarista Matěj Černý, bubeník Oliver Lipanský a houslistka Noemi Fialková.

O mezinárodní úspěch v soutěži Eurovision bude český zástupce bojovat počtvrté. Karel Gott se jí zúčastnil v roce 1968 s písní Tisíce oken (Tausend Fenster), reprezentoval však Rakousko. Vítězem prvního národního kola soutěže se před dvěma lety stala rocková kapela Kabát, v semifinále však neuspěla, stejně jako Tereza Kerndlová, která Českou republiku zastupovala loni.

Loňský ročník vyhrál ruský zpěvák Dmitrij Bilan s písní Believe, proto se letošní klání podle pravidel koná v Moskvě.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy