Čína cenzuruje Hru o trůny, první díl kvůli sexu a násilí zkrátila o šest minut

Magazín Magazín
16. 4. 2019 14:00
Fanoušci po celém světě už rozebírají první díl závěrečné řady seriálu Hra o trůny, který v pondělí 15. dubna v Česku odvysílala televize HBO. V Číně zatím diváci diskutují spíše nad vystřiženými scénami. Cenzoři totiž z pilotní epizody vystřihli kvůli nevyhovujícímu obsahu šest minut.
První díly osmé řady Hry o trůny uvedla česká HBO 15. dubna. | Video: HBO

Nové díly závěrečné řady Hry o trůny mají patřit podle HBO k těm nejdelším, poslední dva dokonce dosahují 80minutové stopáže. Otázkou podle britského deníku The Guardian zůstává, kolik z toho uvidí v Číně.

Tamní cenzoři totiž pravidelně vystřihují sexuální a násilné scény, které k seriálu neodmyslitelně patří. Dotklo se to i prvního dílu osmé série, který v pondělí 15. května odvysílala HBO. Z původních 54 minut viděli čínští diváci pouze 48 minut.

Vysílání fantasy ságy v Číně zajišťuje nadnárodní holding Tencent, který ale pečlivě hlídá, co divákům pustí. Samotnou HBO úřady v zemi blokují.

"Myslel jsem, že cenzurované verze se týkají jen postelových scén," neskrývali na čínské sociální síti Weibo zklamání fanoušci seriálu.

"Tencent nás nutí platit za zkrácenou verzi Hry o trůny," napsala na Twitteru naštvaná 19letá divačka s dotazem, kde si může stáhnout plnou verzi prvního dílu.

"Lidi, kteří se rádi koukají na Hru o trůny, to rozhodně nedělají kvůli pornu nebo násilí. Baví je to jako celek, nechtějí přijít o jedinou sekundu," napsal další rozhořčený fanoušek.

Diváci proti cenzuře seriálu protestují s každou řadou seriálu, například u prvního dílu čtvrté série úřady vystříhaly asi čtvrtinu všech bojových scén a nahoty. "Hádám, že je to v pořádku, pokud se chcete dívat na dokument o středověkých hradech a zámcích v Evropě," psali tehdy ironicky Číňané.

Úřad pro kontrolu médií uvedl, že seriály procházejí kontrolou, aby se zabránilo údajně negativním dopadům a bezpečnostním hrozbám skrytým v jejich vysílání.

Grafika: Kdo přežije Hru o trůny a usedne na Železný trůn?

 

Právě se děje

před 31 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy