Čína cenzuruje Hru o trůny, první díl kvůli sexu a násilí zkrátila o šest minut

Magazín Magazín
16. 4. 2019 14:00
Fanoušci po celém světě už rozebírají první díl závěrečné řady seriálu Hra o trůny, který v pondělí 15. dubna v Česku odvysílala televize HBO. V Číně zatím diváci diskutují spíše nad vystřiženými scénami. Cenzoři totiž z pilotní epizody vystřihli kvůli nevyhovujícímu obsahu šest minut.
První díly osmé řady Hry o trůny uvedla česká HBO 15. dubna. | Video: HBO

Nové díly závěrečné řady Hry o trůny mají patřit podle HBO k těm nejdelším, poslední dva dokonce dosahují 80minutové stopáže. Otázkou podle britského deníku The Guardian zůstává, kolik z toho uvidí v Číně.

Tamní cenzoři totiž pravidelně vystřihují sexuální a násilné scény, které k seriálu neodmyslitelně patří. Dotklo se to i prvního dílu osmé série, který v pondělí 15. května odvysílala HBO. Z původních 54 minut viděli čínští diváci pouze 48 minut.

Vysílání fantasy ságy v Číně zajišťuje nadnárodní holding Tencent, který ale pečlivě hlídá, co divákům pustí. Samotnou HBO úřady v zemi blokují.

"Myslel jsem, že cenzurované verze se týkají jen postelových scén," neskrývali na čínské sociální síti Weibo zklamání fanoušci seriálu.

"Tencent nás nutí platit za zkrácenou verzi Hry o trůny," napsala na Twitteru naštvaná 19letá divačka s dotazem, kde si může stáhnout plnou verzi prvního dílu.

"Lidi, kteří se rádi koukají na Hru o trůny, to rozhodně nedělají kvůli pornu nebo násilí. Baví je to jako celek, nechtějí přijít o jedinou sekundu," napsal další rozhořčený fanoušek.

Diváci proti cenzuře seriálu protestují s každou řadou seriálu, například u prvního dílu čtvrté série úřady vystříhaly asi čtvrtinu všech bojových scén a nahoty. "Hádám, že je to v pořádku, pokud se chcete dívat na dokument o středověkých hradech a zámcích v Evropě," psali tehdy ironicky Číňané.

Úřad pro kontrolu médií uvedl, že seriály procházejí kontrolou, aby se zabránilo údajně negativním dopadům a bezpečnostním hrozbám skrytým v jejich vysílání.

Grafika: Kdo přežije Hru o trůny a usedne na Železný trůn?

 

Právě se děje

Další zprávy