Čína cenzuruje Hru o trůny, první díl kvůli sexu a násilí zkrátila o šest minut

Fanoušci po celém světě už rozebírají první díl závěrečné řady seriálu Hra o trůny, který v pondělí 15. dubna v Česku odvysílala televize HBO. V Číně zatím diváci diskutují spíše nad vystřiženými scénami. Cenzoři totiž z pilotní epizody vystřihli kvůli nevyhovujícímu obsahu šest minut.
První díly osmé řady Hry o trůny uvedla česká HBO 15. dubna. | Video: HBO

Nové díly závěrečné řady Hry o trůny mají patřit podle HBO k těm nejdelším, poslední dva dokonce dosahují 80minutové stopáže. Otázkou podle britského deníku The Guardian zůstává, kolik z toho uvidí v Číně.

Tamní cenzoři totiž pravidelně vystřihují sexuální a násilné scény, které k seriálu neodmyslitelně patří. Dotklo se to i prvního dílu osmé série, který v pondělí 15. května odvysílala HBO. Z původních 54 minut viděli čínští diváci pouze 48 minut.

Vysílání fantasy ságy v Číně zajišťuje nadnárodní holding Tencent, který ale pečlivě hlídá, co divákům pustí. Samotnou HBO úřady v zemi blokují.

"Myslel jsem, že cenzurované verze se týkají jen postelových scén," neskrývali na čínské sociální síti Weibo zklamání fanoušci seriálu.

"Tencent nás nutí platit za zkrácenou verzi Hry o trůny," napsala na Twitteru naštvaná 19letá divačka s dotazem, kde si může stáhnout plnou verzi prvního dílu.

"Lidi, kteří se rádi koukají na Hru o trůny, to rozhodně nedělají kvůli pornu nebo násilí. Baví je to jako celek, nechtějí přijít o jedinou sekundu," napsal další rozhořčený fanoušek.

Diváci proti cenzuře seriálu protestují s každou řadou seriálu, například u prvního dílu čtvrté série úřady vystříhaly asi čtvrtinu všech bojových scén a nahoty. "Hádám, že je to v pořádku, pokud se chcete dívat na dokument o středověkých hradech a zámcích v Evropě," psali tehdy ironicky Číňané.

Úřad pro kontrolu médií uvedl, že seriály procházejí kontrolou, aby se zabránilo údajně negativním dopadům a bezpečnostním hrozbám skrytým v jejich vysílání.

Grafika: Kdo přežije Hru o trůny a usedne na Železný trůn?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy